Mobili versija | Apie | Visos naujienos | RSS | Kontaktai

Vartotojo vardas:
Slaptažodis:
Atsiminti
Login with a social network:

Jūsų požiūris

Aktyvios diskusijos

Ieškoti forume

Išsami paieška

[ 57 pranešimai(ų) ]  Eiti į 1, 2, 3  Kitas

Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą Pagrindinis diskusijų puslapis » Mokykla
Žinutė Autorius
  Standartinė   Parašytas: 2010-02-18, 00:59 

Nec.lt -> Įskaitos -> Kalbėjimo temos -> 2010 metų lietuvių kalbos (gimtosios) įskaitos kalbėjimo temos ir potemės

Kas nežino tai tvarka dabar po visų pasikeitimų tokia, potemės žinomos iš anksto, duodamas ~ 1mėn pasiruošimui ir kalbėti reikia 7min + 3min - tavęs klausinėja egzaminuotojas. Bus galima pristatinėti prezentacijas (kompiuteriu) arba atsinešti "plakatus".

Paryškinau tas temas, kurias pasirinkus nėra apie ką šnekėti ir tokių dėja, kam tada tokias dėti. Ar čia tiesiog temos eina pagal sudėtingumą nuo lengviausios prie sunkiausios tačiau aš to nepastebiu?
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
KALBA
1. Amerikiečių eseistas Oliveris Holmesas teigia: „Kiekviena kalba yra šventovė, kurioje
saugomos ja kalbančių žmonių širdys.“ Paaiškinkite, kaip suprantate šią mintį, ir argumentuokite
savo požiūrį.

2. Kuri kalba turi būti gimtoji lietuvių emigrantų vaikams? Argumentuokite.
3. Jaunimas ir suaugusieji kalba dviem skirtingomis lietuvių kalbomis. Ką apie tai manote?
4. Vieni kalba, kiti plepa. Argumentuotai atskleiskite skirtumo priežastis.
5. Ar pritariate nuomonei, kad daugelio naujausių knygų kalba yra nusususi, neįdomi, ji
pasitelkiama tik kaip informacijos perteikimo priemonė, todėl neturi dvasios, estetinės vertės?
Argumentuokite.
6. Šiuolaikinei kultūrai kurti reikalinga ištobulinta, intelektuali ir niuansuota kalba. Pagrįskite
arba paneikite šį teiginį.
7. Ar kalbininkų pastangos ginti lietuvių kalbos savitumą nuo visokių pavojų netaps kalbos
sunykimo priežastimi? Savo nuomonę argumentuokite.
8. Ar nepaseno gynybinė lietuvių kalbos taktika visuotinės kompiuterizacijos ir internetizacijos
laikais? Savo nuomonę argumentuokite.
9. Kalbininkas Antanas Smetona teigia: „Vienintelis tikras kalbos gražumo kriterijus yra
komunikacinis: jei kalba tenkina kalbėtojų komunikacinius poreikius – viskas puiku. Tada kalba –
pati nuostabiausia.“ Paaiškinkite, kaip suprantate šią mintį, ir argumentuokite savo požiūrį.
10. Spaudos draudimo laikais lietuvių kalbą gelbėjo knygnešiai ir mamos „vargo mokykla“. Kas
tęs šią misiją globalizacijos eroje? Argumentuokite.
11. Paskatinti visuomenę daugiau domėtis savo gimtąja kalba gali padėti konkursai, viktorinos,
olimpiados, kalbos dienos ir pan. Pagrįskite arba paneikite šią mintį.
12. Kalbininkas Giedrius Subačius teigia: „Laisvalaikiu gali daryti kaip nori, kalbėti dialektu,
žargonu, akcentais. Įvairovė yra mūsų stiprumas. Lotynų kalba todėl ir mirė, kad tapo prestižine,
rašomąja kalba ir niekas nenorėjo ja kalbėti.“ Paaiškinkite, kaip suprantate šią mintį, ir
argumentuokite savo požiūrį.
13. Svarbiausius dalykus žmogus pajėgus apmąstyti ir atskleisti tik gimtąja kalba. Pagrįskite arba
paneikite šią mintį.
14. Ar šiandienos žmogui svarbi jo tarminė tapatybė? Argumentuokite.
15. Lietuvių kalba tebesaugo senąjį indoeuropiečių pasaulėvaizdį. Pagrįskite arba paneikite šią
mintį.

LITERATŪRA
1. Poetas Donatas Petrošius teigia: „Man atrodo, kad iš pradžių reikia perskaityti klasiką, tada
galvoje viskas kažkaip susidėsto ir pasidaro paprasta atsirinkti, ko neskaityti.“ Pagrįskite arba
paneikite šią mintį.

2. Tomas Venclova teigia, kad poezija – tai pokalbis su Dievu, su savimi, su tradicija ir su kalba.
Iliustruokite šią mintį, remdamiesi savo literatūrine patirtimi.

3. Literatūrologas Regimantas Tamošaitis teigia: „Rimta literatūra žmogų keičia, populiarioji –
jį migdo, skatina dvasinio sotumo bei ramybės jausmą.“ Paaiškinkite, kaip suprantate šią mintį, ir
pagrįskite savo požiūrį.
4. Egzodo literatūra atskleidžia nemaža žmogaus tautinės savimonės problemų. Aptarkite tas,
kurios, jūsų nuomone, tebėra aktualios.
5. „Jei eilėraštis pats nekalba, jis niekam ir nėra reikalingas“, teigia poetas Tomas Venclova.
Argumentuotai pristatykite keletą eilėraščių, kurie jums reikalingi.
6. Lietuvių novelistai dažnai vaizduoja asmenybę brandinančias jauno žmogaus patirtis.
Pateikite tokių pavyzdžių ir atskleiskite, kokias žmogaus savybes jie skatina ugdytis.
7. Kokie pasaulinės literatūros kūriniai yra tapę neatsiejama jūsų moralinės tapatybės dalimi?
Argumentuokite.
8. Pristatykite „asmeninį knygų dešimtuką“ ir pagrįskite savo pasirinkimą.
9. Lietuvių dramaturgų sukurti istorinių asmenybių charakteriai padeda suprasti savo tautos
praeitį ir puoselėtas vertybes. Iliustruokite šią mintį, remdamiesi savo literatūrine patirtimi.
10. Rašytojas Juozas Grušas teigia: „Skaitydami gerą kūrinį, labiau suprantame, kas tai per
daiktas gyvenimas, negu stebėdami patį gyvenimą.“ Atskleiskite šią mintį, remdamiesi asmenine
skaitymo patirtimi.
11. Lietuvių prozos klasika dažnai vaizduoja kūrybingos prigimties žmonių santykį su gyvenimo
rutina. Remdamiesi skaitytais kūriniais atskleiskite, kokius sunkumus turi įveikti tokios
asmenybės.
12. Kokios lietuvių literatūroje vaizduojamo žmogaus savybės nublanko, o kokios išryškėjo per
XX a.? Argumentuokite aptardami konkrečius personažus.
13. Lietuvių literatūroje gamta dažnai tampa svarbiu veikėju, padedančiu žmogui geriau suvokti
save. Iliustruokite šį teiginį remdamiesi konkrečiais kūriniais.
14. Lietuvių literatūroje daugiau visuomenės, o ne idivido problemų. Pagrįskite arba paneikite šią
mintį.
15. Meilės išgyvenimų vaizdavimas lietuvių ir pasaulinėje literatūroje skiriasi. Pagrįskite arba
paneikite šią mintį.

KULTŪRA
1. Kultūra neįmanoma be optimizmo, idealizmo ir paramos. Išplėtokite ir pagrįskite šią mintį.
2. Sava kultūrinė aplinka padeda skleistis asmenybei. Pagrįskite arba paneikite šią mintį.
3. Patriotizmas – tai taurus darbas savo šaliai, jos kalbai ir kultūrai. Argumentuokite.
4. Romualdas Granauskas teigia: „Tautos dvasios stiprybę parodo jos kuriama kultūra ir menas.
Dabar, šiandien kuriama, o ne kažkada sukurtoji.“ Pagrįskite arba paneikite šią mintį.
5. Laisvalaikis su knyga – pigus ir neįkainojamas. Pagrįskite arba paneikite šią mintį.
6. Vertimas – tai savotiška reklama. Kokius lietuvių autorių kūrinius reikėtų išversti, kad jie
patraukliai pristatytų Lietuvą? Argumentuokite.
Kokį gyvenimo būdą propaguoja jūsų mėgstami užsienio autorių kūriniai? Argumentuokite.
7.
8. Poetas Donatas Petrošius teigia, jog „geriems dalykams reikia ilgai ruoštis“. Ar kultūros
vartotojui tinka toks reikalavimas? Argumentuokite.
9. Anot poeto Sigito Gedos, „tie, kurie siekia „absoliučios laisvės“, bėga iš žmonijos istorijos ir
kultūros“. Paaiškinkite, kaip suprantate šią mintį, ir savo požiūrį pagrįskite literatūros, kultūros bei
istorijos pavyzdžiais.
10. Ar globalizacija nacionalinei lietuvių kultūrai lemia muziejinės senienos perspektyvą? Savo
nuomonę argumentuokite.
11. Kokius patrauklius lietuvių kultūros bruožus jums atskleidė literatūra. Argumentuokite.
12. Kokį poveikį jaunimo savimonei daro kultūrinis turizmas Lietuvoje? Argumentuokite.
13. Valstybės paprastai saugo ir propaguoja savo meno šedevrus. Argumentuotai atskleiskite, ar
šis teiginys tinka Lietuvai.
14. Yra lietuvių, kurių darbai svarbūs pasaulio kultūros istorijai. Pristatykite tris skirtingų
kultūros sričių kūrėjus ir atskleiskite jų darbų reikšmę.
15. Kai kurie Lietuvos kultūros objektai nusipelnė UNESCO globos. Atskleiskite, kuo jie
reikšmingi pasaulio kultūrai.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jeigu duodamas 1 mėnesis pasiruošimo, žinomos temos, ir per tiek laiko galima lengvai susiveikti ne savo atsakymą įklausimą už kurį bus gaunamas geras įvertinimas taip ir nepatikrinus žmogaus "kultūros/literatūros/kalbos suvokimo", kam išvis reikalinga ta įskaita.
  • 0

Vartotojo avataras

Reputacija: +1

Į viršų
  Standartinė   Parašytas: 2010-02-18, 16:47 

Panaikino mokslo temą, tai net nežinau apie ką reiks kalbėti... Kvailiai vis dėl to tie lietuvių kalbos mokytojai.
  • 0

Reputacija: 0

Į viršų
  Standartinė   Parašytas: 2010-02-18, 17:20 

Literatura bei kalba irgi mokslai. Turi kelis men., tai kokios problemos kyla?
  • 0

Vartotojo avataras

Į viršų
  Standartinė   Parašytas: 2010-02-18, 18:22 

Kraugerys rašė:
Literatura bei kalba irgi mokslai. Turi kelis men., tai kokios problemos kyla?

Problema ta, kad iš prigimties nemėgstu humanitarinių mokslų. Seniau buvo tema mokslas, o jos potemės susijusios su IT, genų inžinerija ir panašiai, bet, deja, nebeliko, nes mat mokytojai nesupranta, apie ką kalbama. Mano nuomone tokioj įskaitoj labiau turėtų būti žiūrima ne ką žmogus kalba, o kaip kalba. T.y., kalbos struktūra, įtaigumas, kūno kalba. Jei gali įtikinti žmogų, kad bet kokia tavo pasakyta nesąmonė yra mokslinis faktas ir jis tavimi aklai patikės- reiškiasi tu esi geras noratorius. Argi ne tai svarbiausia, KALBĖJIMO įskaitoje?

P.S.: žadu pasirinkt kokią nors potemę, kurią būtų galima bent maždaug pritempt prie šių priekaištų pakeitimams ir lietuvių kalbai, kaip mokomajam dalykui, bendrai. Aišku, išeisiu iš įskaitos su kokiu šešetu, mokytojai supyks ir turbūt numuš metinį balą, bet man visa tai "Flocci non Faccio"...
  • 0

Į viršų
  Standartinė   Parašytas: 2010-02-18, 19:11 

Visu šimtu procentu pritariu Kristijonui. Mokslo tema aš galėčiau kalbėti nesustodamas ir nesiruošęs.

Pilnai sutinku, kad ši įskaita yra absoliučiai beprasmė.. Tiesiog.. trumpai tariant totalus absurdas čia :X
  • 0

Vartotojo avataras

Reputacija: +2

Į viršų
  Standartinė   Parašytas: 2010-02-21, 20:06 

Gera Kristijono kraštinė mintis. Jei nieko prieš, pasinaudosiu ja. ;)
Kaip žinia, beprasmiškumų daug. Mano nuomone, įskaita tėra tik viena atšaka mokslo sistemos netobulumų. Nors atrodo, jog daug kas tai supranta, gaila, kad tai ir telieka "supratimu".
  • 0

Į viršų
  Standartinė   Parašytas: 2010-02-24, 19:49 

Panaikino mokslo temą.....

Man gailą švietimo, tokie proto gumbai neva sėdi, tokias nesamones daro.

Olochai.
  • 0

Į viršų
  Standartinė   Parašytas: 2010-02-24, 20:39 

aš man rodos rinksiuos kalba, nes ten potemes atrodo normaliausios, o tu tas kur paryškinai, kai kurios ne tokios jau ir sunkios. Gal greičiau ne tai kad nėra ką pasakyti, bet 7min. iškalbėti yra tikra nesąmonė, pvz anglų įskaitai užtenka 3 ar 5min. o ką kaip man iškalbėti apie tą patį 7min. nė karto nepasikartojant, ar nepasakant kokios buitinio žodžio tai nežinau aš..

štai vienintele potemė kurią gavęs galėčiau prakalbėti tas 7min. (jeigu turėčiau tokį dešimtuką knygų)

"Pristatykite „asmeninį knygų dešimtuką“ ir pagrįskite savo pasirinkimą. "

tokią temą gavus turbūt ir ilgiau būtų galima iškalbėti.

Na va pvz:

"Svarbiausius dalykus žmogus pajėgus apmąstyti ir atskleisti tik gimtąja kalba. Pagrįskite arba
paneikite šią mintį. "

tokią temą galima dėti į technologijos.lt minčių ir citatų skyrių, o kaip man apie tokią mintį kalbėti 7minutes? ji yra pakankamai aiški kad būtų galima apie ją kalbėti tiek ilgai. tokią mintį galiu 3 sakiniais pagrįsti..
  • 0

Vartotojo avataras

Reputacija: +3

Į viršų
  Standartinė   Parašytas: 2010-03-14, 13:20 

Komentaras ištrintas.
Redagavo: Smėlis
  • 0

Į viršų
  Standartinė   Parašytas: 2010-03-14, 18:11 

ievuliaa rašė:
Komentaras ištrintas.

Įskaitai nereikia rašyti rašinio, tiesiog reikia 7 (???) minutes kalbėti. Jei gerai pamenu tai 5 minutes kalbėti, 2 minutes atsakinėti į klausimus.
  • 0

Į viršų
  Standartinė   Parašytas: 2010-03-14, 18:16 

Kristijonas rašė:
ievuliaa rašė:
Komentaras ištrintas.

Įskaitai nereikia rašyti rašinio, tiesiog reikia 7 (???) minutes kalbėti. Jei gerai pamenu tai 5 minutes kalbėti, 2 minutes atsakinėti į klausimus.

Septynios minutės skirtos kalbėti monologą, likusios trys - pokalbis su egzaminuotojais.
  • 0

Moderatorius
Vartotojo avataras

Reputacija: +46

Į viršų
  Standartinė   Parašytas: 2010-03-15, 17:57 

Aš tai galvoju apie patriotizmą kalbėti.Tik nežinau ar pavyks kažkuo tikrai tvirtu pasiremt, nes mano norimi kontekstai iš sąjūdžio laikų, kalantos laikų ir pan.

11. Lietuvių prozos klasika dažnai vaizduoja kūrybingos prigimties žmonių santykį su gyvenimo
rutina. Remdamiesi skaitytais kūriniais atskleiskite, kokius sunkumus turi įveikti tokios
asmenybės. <-- šita man atrodo visai patraukli.
  • 0

Vartotojo avataras

Į viršų
  Standartinė   Parašytas: 2010-03-16, 22:42 

Gerai, kad nepakeitė tvarkos, man nepabaigus. Užuojauta moksleiviams, tokiems kaip aš, kuriems absoliučiai nerūpi literatūra ir kultjoora.

Nors šeip yra tema, kuria galėčiau ilgai šnekėti:
Kodas:
7. Ar kalbininkų pastangos ginti lietuvių kalbos savitumą nuo visokių pavojų netaps kalbos
sunykimo priežastimi? Savo nuomonę argumentuokite.
8. Ar nepaseno gynybinė lietuvių kalbos taktika visuotinės kompiuterizacijos ir internetizacijos
laikais? Savo nuomonę argumentuokite.

Praktiškai, čia viena ir ta pati tema :) . Oi pyktį išliečiau kalbėdamas apie kalbininkus ir jų kvailus kalbą griaunančius terminus. (spėju supyktų už keiksmus)

O beje, man, atrodo, kad tokia sistema yra nesamonė, nes vieni mintinai iškals savo tekstus, kiti iš viso nusipirks darbus. Nors, gal čia toks užslėptas savotiškas įvadas į studijas?
  • 0

Į viršų
  Standartinė   Parašytas: 2010-03-16, 23:20 

Kodas:
12. Kalbininkas Giedrius Subačius teigia: „Laisvalaikiu gali daryti kaip nori, kalbėti dialektu,
žargonu, akcentais. Įvairovė yra mūsų stiprumas. Lotynų kalba todėl ir mirė, kad tapo prestižine,
rašomąja kalba ir niekas nenorėjo ja kalbėti.“ Paaiškinkite, kaip suprantate šią mintį, ir
argumentuokite savo požiūrį.

Aš kalbėsiu šia tema, aišku ruošiuosi penkioms minutėms nugrimzti į istorinius, filosofinius apmąstymus o likusias pora apibendrinimui :???: O galėjo palikt taip kaip buvo, ne visi žmonės domisi literatūra ar šiaip humanitariniais mokslais.
  • 0

Vartotojo avataras

Į viršų
  Standartinė   Parašytas: 2010-03-18, 22:25 

as tai neisivaizduoju kaip reiks laikyti sia iskaita. pats esu pusiau rusas, seimoje ir su dauguma draugu sneku rusiskai, bet mokausi lietuviu mokykloje. destyti mintis 7 minutes tikrai sunku bus. nu gal kaip nors. su mokytoja pasnekejau, sake jeigu pats neistengsi parasyti ka nors, apie ka galetum sneketi, tai gali is kito abituriento pasikopijuoti. tik ne is musu mokyklos. tai va, gal atsiras kam negaila butu persiusti man savo darba? :)
P.S. nepulkit kritikuoti :)
Aciu
  • 0

Į viršų
  Standartinė   Parašytas: 2010-03-18, 23:07 

Komentaras ištrintas.
  • 0

Į viršų
  Standartinė   Parašytas: 2010-03-20, 17:41 

Komentaras ištrintas.
  • 0

Į viršų
  Standartinė   Parašytas: 2010-03-23, 14:47 

Dziaugiuosi, kad kol mokiausi, dar buvo mokslo tema, nes dabar tai nesamoningos temos.
  • 0

Į viršų
  Standartinė   Parašytas: 2010-03-25, 15:02 

longevous rašė:
Komentaras ištrintas.

LABA DIENA, KREIPIUOSI I JUS - narmontaite :)) jeigu galetumet parasykit man i telefona, susisieksim, pakalbesim del potemiu :) aisku jeigu galite. 862537860
  • 0

Į viršų
  Standartinė   Parašytas: 2010-03-25, 15:48 

Nežinau kaip jums, bet man daug lengviau dėstyt mintis pagal savo sudarytą planą. Aišku minčių pasigaudyt galima, bet kalbėti kažkieno kito parašytą kalbą turėtų būt velniškai sunku. :-?
  • 0

Reputacija: +1

Į viršų
  Standartinė   Parašytas: 2010-03-25, 16:22 

Komentaras ištrintas.
  • 0

Į viršų
  Standartinė   Parašytas: 2010-03-25, 22:05 

jokie PERKU/PARDUODU skelbimai šioje temoje ir visame forume DRAUDŽIAMI. temoje galim klausiti patarimų, diskutuoti, ginčytis ir t.t., bet jokių skelbimų!

jei jau nesugebat pakalbėti 7 minutes ir reikia pirkti kalbą, tai kas pas jus galvoj? košė? 12 klasėj tokie dalykai reikalingi? jei taip, tai gal reikėjo mokyklą baigti dešimtoje?
  • 0

Vartotojo avataras

Reputacija: +33

Į viršų
  Standartinė   Parašytas: 2010-03-25, 22:10 

Eldorado rašė:
as tai neisivaizduoju kaip reiks laikyti sia iskaita. pats esu pusiau rusas, seimoje ir su dauguma draugu sneku rusiskai, bet mokausi lietuviu mokykloje. destyti mintis 7 minutes tikrai sunku bus. nu gal kaip nors. su mokytoja pasnekejau, sake jeigu pats neistengsi parasyti ka nors, apie ka galetum sneketi, tai gali is kito abituriento pasikopijuoti. tik ne is musu mokyklos. tai va, gal atsiras kam negaila butu persiusti man savo darba? :)
P.S. nepulkit kritikuoti :)
Aciu

nu nepyk, bet kad čia labai jau gerai mintis išdėstei. geriau nei dauguma grynakraujų lietuvių. tai gal mažiau panikuok?
  • 0

Vartotojo avataras

Reputacija: +33

Į viršų
  Standartinė   Parašytas: 2010-03-27, 20:34 

aciu uz komplimenta bei patarima :) Tu teisus - pernelyg nuvertinau save ir pradejau panikuoti anksciau laiko. issirinkau tema "laisvalaikis su knyga pigus ar neikainojamas", internete radau nemazai minciu, ir drauges padedamas parasiau rasini. mokytoja liko patenkinta mano darbu. beliko pasneket :)
  • 0

Į viršų
  Standartinė   Parašytas: 2010-03-31, 14:48 

Komentaras ištrintas.
  • 0

Į viršų
Rodyti paskutinius pranešimus:
Rūšiuoti pagal

Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 57 pranešimai(ų) ]  Eiti į 1, 2, 3  Kitas

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]

Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 1 svečias

Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:

Reputation System ©'