Mobili versija | Apie | Visos naujienos | RSS | Kontaktai

Vartotojo vardas:
Slaptažodis:
Atsiminti
Login with a social network:

Jūsų požiūris

Aktyvios diskusijos

Ieškoti forume

Išsami paieška

[ 8 pranešimai(ų) ] 

Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą Pagrindinis diskusijų puslapis » Gamtos mokslai
Žinutė Autorius
  Standartinė   Parašytas: 2019-05-03, 12:32 

Kažkada šiek tiek skaitinėjau istoriją, ir Vulfstano pasakojime mane sudomino štai kas
Cituoti:
Yra aisčių giminė, kuri sugeba gaminti šaltį. Todėl ten numirėliai ilgai guli, o nepūva, kadangi jie juos įšaldo. Pristatydami du indus, pripiltus alaus arba vandens, jie padaro, kad abu įšala, ar tai būtų žiemą ar vasarą.

Man pasidarė įdomu, kokiu būdu įmanoma taip lengvai pagaminti šaltį? Neturėtų būti labai sudėtinga, jei jau prieš tūkstantį metų tai darydavo. Tačiau kodėl apie tai niekur kitur neteko girdėti? Ar tai gali būti kažkokia prarasta senovės technologija?
  • 0

Reputacija: +46

Į viršų
  Standartinė   Parašytas: 2019-05-03, 12:43 

Giedriax rašė:
Kažkada šiek tiek skaitinėjau istoriją, ir Vulfstano pasakojime mane sudomino štai kas
Cituoti:
Yra aisčių giminė, kuri sugeba gaminti šaltį. Todėl ten numirėliai ilgai guli, o nepūva, kadangi jie juos įšaldo. Pristatydami du indus, pripiltus alaus arba vandens, jie padaro, kad abu įšala, ar tai būtų žiemą ar vasarą.

Man pasidarė įdomu, kokiu būdu įmanoma taip lengvai pagaminti šaltį? Neturėtų būti labai sudėtinga, jei jau prieš tūkstantį metų tai darydavo. Tačiau kodėl apie tai niekur kitur neteko girdėti? Ar tai gali būti kažkokia prarasta senovės technologija?

Vienintelis senovėje prieinamas būdas buvo laikyti ledainę - izoliuotą saugyklą (paprastai rūsį) ledui saugoti.

Be to, negalima šimtu procentų tikėti senovės šaltiniais. Pvz, kartografai žemėlapiuose pripiešdavo neegzistuojančių terra incognita, keliautojai aprašinėdavo prasimanytas tautas ir jų papročius, gyvūnus ir t.t.
  • +4

Reputacija: +406

Į viršų
  Standartinė   Parašytas: 2019-05-05, 21:06 

N. Vėlius savo knygoje šaltinis sako, kad Vulfstano informacija gan teisinga, ją patvirtina ir kiti raštininkai.
Cituoti:
Sugebėjimą net vidurvasarį sukelti šaltį mini Dionisijus Fabricijus (XVII amžiaus pirmoji pusė), Matas Pretorijus (XVII amžiaus antroji pusė). Apie mirusiųjų deginimą su drabužiais ir ginklais užsiminė Baltramiejus Anglas (1240), Petras Dusburgietis (1326), Erazmas Stella (1518), Ghillebert'as de Lannoy (1413-1414), Lietuvos metraščiai (XVI amžiaus trečiasis dešimtmetis) ir daugelis kitų šaltinių. Tai rodo Wulfstano informacijos tikrumą.

Kiek teko girdėti, Afrikoje žmonės vandenį be jokių pastangų vėsina tam tikruose moliniuose induose. Dar teko girdėti kad druską tirpinant vandenyje jo temperatūra sumažėja. Tad man ir įdomu, ar egzistuoja kokios paprastos cheminės reakcijos ar fizikiniai procesai kuriuos senovėje žmonės galbūt naudojo šalčiui gauti?
  • 0

Reputacija: +46

Į viršų
  Standartinė   Parašytas: 2019-05-05, 22:02 

Giedriax rašė:
Kiek teko girdėti, Afrikoje žmonės vandenį be jokių pastangų vėsina tam tikruose moliniuose induose. Dar teko girdėti kad druską tirpinant vandenyje jo temperatūra sumažėja. Tad man ir įdomu, ar egzistuoja kokios paprastos cheminės reakcijos ar fizikiniai procesai kuriuos senovėje žmonės galbūt naudojo šalčiui gauti?

Man atrodo jei i slapia objekta pustum veja, nuo jo garuodamas vanduo ji vesintu, jei pastoviai drekinsi ir bus vejas, gali pasiekti gana zema temperatura, bet nemanau, kad gali taip pasiekti minusine temperatura pagal Celciju.
  • +1

Reputacija: +410

Į viršų
  Standartinė   Parašytas: 2019-05-06, 00:04 

Giedriax rašė:
N. Vėlius savo knygoje šaltinis sako, kad Vulfstano informacija gan teisinga, ją patvirtina ir kiti raštininkai.
Cituoti:
Sugebėjimą net vidurvasarį sukelti šaltį mini Dionisijus Fabricijus (XVII amžiaus pirmoji pusė), Matas Pretorijus (XVII amžiaus antroji pusė). Apie mirusiųjų deginimą su drabužiais ir ginklais užsiminė Baltramiejus Anglas (1240), Petras Dusburgietis (1326), Erazmas Stella (1518), Ghillebert'as de Lannoy (1413-1414), Lietuvos metraščiai (XVI amžiaus trečiasis dešimtmetis) ir daugelis kitų šaltinių. Tai rodo Wulfstano informacijos tikrumą.

Kažkurią iš salietrų tirpinant galima gauti gana stiprų temperatūros kritimą, netgi neigiamą. Tai kažkokia druska galbūt ir padėtų.
Garinant vandenį žemesnė temperatūra pasiekiama esant sausam orui, bet mūsuose klimatas vasarą ganėtinai šlapias... (ir visvien nepasieksi minuso taip).
Šiaip kiek esu radęs kažko apie visokias ledaines ir šaldytuvus, tai būdavo rūsys pripiltas lyg pjuvenų ir pridėta į jį ledo luitų. Vasarą ten galėdavo atsivėsinti aukštuomenė desertus. Sumaišius ledą su druska 3:1 galima pasiekti labai žemą temperatūrą, bet apie tokius ar kitokius fintus nesu niekur užtikęs. Nors ir neieškojau niekad :)
  • 0

Reputacija: +911

Į viršų
  Standartinė   Parašytas: 2019-05-07, 21:39 

Gal ir naudojo druskos NaCl+H2O vandens būdą. Galbūt tą tirpalą surinkusį šilumą iš aplinkos vėl iš naujo garindavo ore ant saulės, arba ant laužo, kol jame likdavo tik druskos kristalai, o tada vėl ciklą kartodavo iš naujo toj patalpoj kurią reikia atvėsinti. Čia tik mano spėjimas, jei ką, bent jau aš taip daryčiau, jei būčiau koks senobinis alchemikas :)
  • 0

Vartotojo avataras

Reputacija: +1410

Į viršų
  Standartinė   Parašytas: 2019-05-08, 10:14 

bahuriux rašė:
Gal ir naudojo druskos NaCl+H2O vandens būdą. Galbūt tą tirpalą surinkusį šilumą iš aplinkos vėl iš naujo garindavo ore ant saulės, arba ant laužo, kol jame likdavo tik druskos kristalai, o tada vėl ciklą kartodavo iš naujo toj patalpoj kurią reikia atvėsinti. Čia tik mano spėjimas, jei ką, bent jau aš taip daryčiau, jei būčiau koks senobinis alchemikas :)

Salietra nebuvo kažkoks stebuklingas junginys. Žmonės ją turėjo bent jau keliom dienom ilgiau nei paraką.
O toliau naudok savo aprašytą algoritmą. Tirpini, garini, kartoji.
Spoiler:
https://www.youtube.com/watch?v=G3S4YvhhAic

Nemanau, kad galima kažką juntamai atšaldyti su druska. Druska šaldymui naudojama tik sumaišius su ledu (ledo/druskos mišinys ir kiši į jį mėgintuvėlį), tada gali pasiekti labai žemas temperatūras, bet gauk tu ledo vasarą būdamas aistis:)

yra dar tokie smagūs šaldytuvai, kurie šaldymui naudoja gamtines dujas, galima rasti kemperiuose ir pan:
http://www.robertsewell.ca/propane/

p.s. neįdėjus spoiler yotubės filmukas puikiai atsiranda pranešime, bet dingsta po jo einantis tekstas :(
  • 0

Reputacija: +911

Į viršų
  Standartinė   Parašytas: 2019-05-11, 17:05 

HardAxe rašė:
Šiaip kiek esu radęs kažko apie visokias ledaines ir šaldytuvus, tai būdavo rūsys pripiltas lyg pjuvenų ir pridėta į jį ledo luitų. Vasarą ten galėdavo atsivėsinti aukštuomenė desertus. :)

pjuvenu nelabai turedavo. dedavo i siena ar siaudus. o leda pjaudavo is ezeru ir vezdavo blokais su arkliniais vezimais. net profesija tokia buvo - ledo pjaustytojas :D. cia dar prie Smetonos ta dare. ledaines buvo kiekvienam rajono centre. sadytuvu nebudavo. budavo saldymo patalpa. kokiam nors pusrusy - kambarys. ir galedavai ledo nusipirkt - palaikyt ten zema temperatura. mazai paplite buvo :D paskui kazkokie angliarukstes kubeliai budavo - sausas ledas tipo. cia jau sovietmecio pradzioje labiau. vaisiniai ledai tada irgi mazdaug atsirado.
del Giedriax - tai neteko apie tai isvis niekur girdet. na kad senovej aplamai kazkoki dirbtini saldymo buda naudotu. kiek zinau - teturedavo tik vesias patalpas - bet ne minuse tikrai. mesos pvz labai greit sugesdavo - del to gyvus tampesi gyvulius visur. druska buvo labai brangi - nes konservuoja mesa ilgesniam laikui. saldymo masiskai tikrai niekas nezinojo.
  • 0

Lyderiai-
Nr1. is immortallt - 99+ minusu :D :D :D
Nr2. is utf16 - 50+ minusu :D :D :D
Nr3. ipienius - 50+bbz minusu :D :D :D

Reputacija: +98

Į viršų
Rodyti paskutinius pranešimus:
Rūšiuoti pagal

Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 8 pranešimai(ų) ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]

Dabar prisijungę