Mobili versija | Apie | Visos naujienos | RSS | Kontaktai
 
Vartotojo vardas:
Slaptažodis:
Atsiminti
Login with a social network:

Jūsų požiūris

Aktyvios diskusijos

Ieškoti forume


Išsami paieška

 [ 38 pranešimai(ų) ]  Eiti į 1, 2  Kitas
 
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą Pagrindinis diskusijų puslapis » Spauda » Žurnalo "Scientific American" publikacijos
Žinutė Autorius
  Standartinė   Parašytas: 2008-03-07, 22:37 
     
patiko straipnis :) Labiausiai nustebino tokie perduodami informacijos kiekiai :L:
 • 0  
 
Į viršų
  Standartinė   Parašytas: 2008-03-07, 23:33 
     
Mane tai labiausia nustebino, kad tokio superšiuolaikinio įrenginio perduotiems duomenims užrašyti naudojamos magnetinės juostos.
 • 0  
 
Į viršų
  Standartinė   Parašytas: 2008-03-08, 02:15 
     
Eh, tikiuos viskas vyks pagal numatytus planus ir be didžiulių nesklandumų.. Puikus straipsnis.
 • 0  
 
Į viršų
  Standartinė   Parašytas: 2008-03-08, 03:09 
     
nekantriai laukiu rezultatu :) labai idomu kaip ten viskas gaminsis. dzy. man isvis yra nesuvokiama tokie irenginiai. jei dar juos galima vadinti irenginiais
 • 0  
 
Į viršų
  Standartinė   Parašytas: 2008-03-08, 03:30 
     
Smagu matyti, kad viso pasaulio mokslininkai susivienijo bendram tikslui :)
 • 0  
 
Į viršų
  Standartinė   Parašytas: 2008-03-08, 12:09 
     
Niekas net rimtai nepagalvoja, kad su tokiais savo greitintuvais ir eksperimentais galima netycia ir juodaja skyle zemeje issukti. Tada jau butu saukstai po pietu.

Arteja apokalipse..
 • 0  
 
Į viršų
  Standartinė   Parašytas: 2008-03-08, 12:50 
     
Skylių profesoriai - marš pas mamytes literatūros skaityti! :???:
 • 0  
 
Į viršų
  Standartinė   Parašytas: 2008-03-08, 13:32 
     
jo... kas 2s po 1PB informacijos gaus. tai uztektu pusvalandzio ir mokslininkam nagrinejimo iki ausu.
magnetines juosteles tikrai nustebino. bet, kai pagalvojau kiek HDD ar DVD reiketu tokiem informacijos kiekiam...
 • 0
Užsiregistravo: 2008-01-22, 23:02
Pranešimai: 2527
Reputacija: +1
   
 
Į viršų
  Standartinė   Parašytas: 2008-03-08, 13:46 
     
o kiek magnetiniu juosteliu reikes :d
 • 0  
 
Į viršų
  Standartinė   Parašytas: 2008-03-08, 16:00 
     
Magnetines juosteles yra geriau uz dvd, siuo atveju, del to kad ienformacija taip saugoti yra patikimiau. Na, bent jau taip teisinasi, tie kurie jas naudoja....
 • 0  
 
Į viršų
  Standartinė   Parašytas: 2008-03-08, 17:53 
     
svarbių duomenų back-up kopijos net ir dabar daromos į juostas. nesu gilinęsis, tačiau regis tai yra kur kas greitesnis būdas, taip pat naudojant tarkim serverio back-up darymui, juostos paprasčiausiai patikimesnės transprotavimo metu.
na, bet čia manau kitos priežastys.
 • 0Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 2007-08-02, 14:13
Pranešimai: 2874
Miestas: Kaunas
Reputacija: +33
   
 
Į viršų
  Standartinė   Parašytas: 2008-03-08, 19:30 
     
Pagaliau issamus steaipsnis sia tema. Dekui. Lauksim naujienu :)
 • 0  
 
Į viršų
  Standartinė   Parašytas: 2008-03-08, 20:49 
     
Anonymous rašė:
Skylių profesoriai - marš pas mamytes literatūros skaityti! :???:


Straipsnyje rašoma, kad Fermi mokslininkai neapskaičiavo jėgų, kurios veikia magnetus, šiems praradus superlaidumą. Kyla klausimas: ko jie dar neapskaičiavo..? O gal? :? Nors pats irgi manau, kad to nebus. :)
 • 0  
 
Į viršų
  Standartinė   Parašytas: 2008-03-09, 01:32 
     
super straipsnis, super , jei cia tik vertimas
 • 0  
 
Į viršų
  Standartinė   Parašytas: 2008-03-09, 13:38 
     
O kodėl uždarė tą didyjį elektronų ir pozitronų priešpriešinių srautų greitintuvą..? Jis kaip jau nebetinkamas pasidarė ar jau viską iš jo sužinojo, ką buvo galima sužinot..? O beje negali būt taip, kad galbūt pati naudingiausia informacija bus atmesta ją filtruojant, nes filtravimas vyks, kaip supratau, atsižvelgiant į tokius bendrinius dėsnius, nors net neįsivaizduoja niekas, kas turėtų būt pasiekus tokius energijos lygmenis... :)
 • 0  
 
Į viršų
  Standartinė   Parašytas: 2008-03-09, 13:53 
     
Pratesiant Nerijaus mintį - kaip apskritai veikia dalelių detektoriai, jei pačios dalelės yra teorinės ir jų niekas dar eksperimentiškai nebuvo "pačiupinėję"? Tai iš kur žinoma, jog štai tokie detektoriai šais daleles tikrai aptiks? Ir kaip mokslininkai atsirinks, kur kokios dalelelės signalas? Kažkaip tais labai jau miglotos perspektyvos - labai jau didelis galimų rezultatų interpretavimo klaidų kiekis ar aš tiesiog kažko nesuprantu?
 • 0  
 
Į viršų
  Standartinė   Parašytas: 2008-03-09, 13:58 
     
Na, LEP buvo naudojamas 11 metų, juo buvo patikslintos kai kurių elementariųjų dalelių masės ir t.t. Ir galbūt būtų naudojamas ir toliau, tačiau kažkur tai reikėjo statyti LHC, o surasti panašią "seismiškai ramią" vietą, vėl iškasti tunelį ir jame įrengti LHC būtų kainavę didžiulius pinigus. O be to, su LHC gi žymiai didesnes energijas gaus (kur max 209 GeV iš elektrono/pozitrono, ir kur 7 TeV iš protono) :)

O dėl filtravimo - kitaip negalima. Tiesiog dar nėra tokių galimybių absoliučiai viską išsaugoti ir išanalizuoti. Tuomet vien duomenų analizė užtruktų labai ilgus metus. Manau neverta vien dėl to labai jaudintis, juk mokslininkai siekia labiau patvirtinti teorijas, o tik po to galbūt rasti kažko naujo. Įvykių modeliai buvo sudarinėjami tikrai ilgai ir kruopščiai. Galų gale, pagrinde bus atmetama informacija ta, kuri jau žinoma (sukaupta per praėjusius keliasdešimt metų), o fiksuojama tik kažkas neįprasto.

Aš net neįsivaizduoju, kaip atrodo ta programinė įranga ir kaip vyko jos kūrimo ir vystymo procesas... Kažkas nerealaus :)
 • 0Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 2007-11-14, 01:12
Pranešimai: 501
Reputacija: 0
   
 
Į viršų
  Standartinė   Parašytas: 2008-03-09, 14:21 
     
nežiniukas rašė:
Pratesiant Nerijaus mintį - kaip apskritai veikia dalelių detektoriai, jei pačios dalelės yra teorinės ir jų niekas dar eksperimentiškai nebuvo "pačiupinėję"? Tai iš kur žinoma, jog štai tokie detektoriai šais daleles tikrai aptiks? Ir kaip mokslininkai atsirinks, kur kokios dalelelės signalas? Kažkaip tais labai jau miglotos perspektyvos - labai jau didelis galimų rezultatų interpretavimo klaidų kiekis ar aš tiesiog kažko nesuprantu?


Kaip jau minėjau, bus siekiama patvirtinti ir patikslinti teorijas. Taigi, vienintelė ieškoma ir kol kas dar "teorinė" dalelė, dėl kurios čia visi ir alpsta, yra Higso bozonas. Standartinis modelis vystomas jau ilgus metus, jo aprašomos dalelės iki šiol rastos panašiu būtu, kaip ir bus daroma dabar: tai ilgas ir sunkus kelias fiziką ir jos pagalbininkę fiziką. Yra analizuojami jau turimi duomenys, keliamos teorijos, pasitelkiama statistinė fizika. Visa tai "suplakama" į vieną ir iškeliamas galimas kokios nors dalelės aptikimo kelias. T.y. tarkim bus sudurtos dvi tam tikrų energijų dalelės, o pagal užfiksuotus skilimo produktus galima bus teigti, kad rasta norima dalelė.

Na, gal nelabai aiškiai pasakiau, tai pakartosiu. Tarkim, turim dvi kokias nors žinomas daleles ir vieną hipotetinę, iškeltą teoriškai. Dažniausiai tas teorinis iškėlimas yra tarsi jau aptiktų dalelių keliama sąlyga. Tada mokslininkai kelis metus prasėdi prie tos dalelės aptikimo modelio kūrimo. Jie išanalizuoja visus galimus dalelių skilimo modelius, žinant jų energijas ir pan. Pvz., susidūrus dviems dalelėms, susikurs ta ieškoma hipotetinė, bet dėl tam tikrų priežaščių ji dar tam tikru būdu suskils į kelias žinomas. Tai va, jeigi toks modelis bus užfiksuotas greitintuvo dalelių detektoriuje, laikoma, kad ieškoma dalelė atrasta, nors ir neužfiksuota "tiesiogiai". Yra dalelių, kurių tiesiog neįmanoma "pačiupinėti", nes jos egzistuodamos vienos yra itin nestabilios, todėl iš akrto jungiasi su kitom, ar skyla į kitas komponentes.

Taip ir su Higso bozonu. Apie jo egzistavimą idėją P.Higsas su kolegom iškėlė dar 1964 metais. Paskaičiuok, kiek metų mokslininkai siekia ją rasti :) jau 44 metus. Ir jos beieškant nueitas labai ilgas kelias. Jau seniai padarytos prielaidos, kokių energijų reikia tai dalelei "sukurti" arba "atskirti", sukurti net keli modeliai, kokiu keliu ta dalelė turi pasirodyti.

Taigi, fizikai naudodamiesi turimomis žiniomis, būtinomis sąlygomis, keliamomis kitų Standartinio modelio dalelių, darydami prielaidas praktiškai jau žino, kaip turi būti aptikta ta dalelė, belieka pasidaryti reikiamą įrangą.

Žinoma, bet kokiu atveju tai yra kol kas tik prielaidos, bet tokiu būdu fizikai jau iki šiol atrado nemažai dalelių, tad gal nereikėtų jų taip nuvertinti. Galų gale, kas žino, kokių kitų staigmenų pateiks LHC, gal net prasidėjus eksperimentui fizikams teks daug ką pakoreguoti, nes jie gaus trūkstamų žinių :)

Nvalia šitaip visą reikalą supaprastinti. Tai tikrai sudėtingas mokslas, reikalaujantis daug žinių ir darbo. Jei tai būtų toks miglotas reikalas, kaip kai kurie čia teigia, niekas tokių pinigų eksperimentui neduotų :)
 • 0Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 2007-11-14, 01:12
Pranešimai: 501
Reputacija: 0
   
 
Į viršų
  Standartinė   Parašytas: 2008-03-09, 14:35 
     
Labai ačiū už tokį išsamų komentarą. Akyse nušvito :) Aš iš tikro ir nenurėjau nuvertinti LHC projekto, tik labai įdomu buvo, kaipo mokslininkai ieškos to, ko niekada nėra suradę. Tačiau jeigu dabartiniusoe modeliuose egzistuoja kad ir nedidelių klaidelių (tarkim neįvertinta dar kokia egzotinė dalelė), tuomet jei bus gautas dalinai klaidingo modelio atitikimas, bus skaitoma, jog įrodytas Bizono dalelės egzistavimas, nors iš tikro rezultatą sukūrė visai kita dalelė?
 • 0  
 
Į viršų
  Standartinė   Parašytas: 2008-03-09, 15:05 
     
Dėkui už informaciją.... :) ai dar vienas niekaip man neišsprendžiamas klausimas... iš kur jie ims tuos protonus..? :) viskas aprašyta labai išsamiai: kaip viskas vyks, visas jų kelias...tik nelabai užsiminta iš kur jie gaunami bus...arba aš gal kažką praleidau... :)
 • 0  
 
Į viršų
  Standartinė   Parašytas: 2008-03-09, 16:37 
     
Nerijus rašė:
iš kur jie ims tuos protonus..?

Iš lengviausio cheminio elemento - vandenilio - atomų. Jie sudaryti iš vieno protono ir vieno elektronų. Tam tikru budu atplėšia elektronus ir turi protonus :)
 • 0Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 2007-11-14, 01:12
Pranešimai: 501
Reputacija: 0
   
 
Į viršų
  Standartinė   Parašytas: 2008-03-09, 19:50 
     
Turbūt net vaikystėj savo gimtadienio taip nelaukdavau, kaip kad dabar laukiu LHC paleidimo ir rezultatų.
O su šiuo greitintuvu nebūtų galima įgreitinti tarkim metalo gabaliuko? Greitis artimas šviesos greičiui, masė artėja link begalinės, o tuo pačiu ir trauka.... Na čia tik mano fantazijos :D Jaučiu pirmiau išdraskytų ten viska jis, o ne tą greitį pasiektų.
 • 0
Užsiregistravo: 2008-01-08, 12:06
Pranešimai: 256
Reputacija: 0
   
 
Į viršų
  Standartinė   Parašytas: 2008-03-09, 20:35 
     
Masė prie begalinės nedidės :)
Ai, nu priklauso, kas ką laiko begalybe. Pvz., norint pasiekti, kad kokios nors dalelės reliatyvinė masė už rimties būtų didesnė 710000000 kartų, reikia, kad ji skrietu greičiu, lygiu 99,9999999999999999 % šviesos greičio :)


Ir beje, tame pačiame LHC gi naudos metalą: švino jonus :) Aišku, ne iki tokių energijų, kaip protonai, bet susidūrimo energija visvien viršys teraelektronvoltą. Gana įspūdinga :)
 • 0Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 2007-11-14, 01:12
Pranešimai: 501
Reputacija: 0
   
 
Į viršų
  Standartinė   Parašytas: 2008-03-11, 00:48 
     
Dar kart dėkui už paaiškinimus... ;)
 • 0  
 
Į viršų
Rodyti paskutinius pranešimus:
Rūšiuoti pagal
 


Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 38 pranešimai(ų) ]  Eiti į 1, 2  Kitas

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 1 svečias


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
 

Ieškoti:
Pereiti į:
 
 

Reputation System ©'