Mobili versija | Apie | Visos naujienos | RSS | Kontaktai

Vartotojo vardas:
Slaptažodis:
Atsiminti
Login with a social network:

Jūsų požiūris

Aktyvios diskusijos

Ieškoti forume

Išsami paieška

[ 303 pranešimai(ų) ]  Eiti į Ankstesnis  1 ... 9, 10, 11, 12, 13

Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą Pagrindinis diskusijų puslapis » Paranormalūs reiškiniai ir sąmokslo teorijos

ar tikit i dieva?
taip 27%  27%  [ 51 ]
ne 51%  51%  [ 96 ]
nezinau 22%  22%  [ 42 ]
Viso balsų : 189
Žinutė Autorius
  Standartinė   Parašytas: 2010-06-01, 21:21 

Hmz rašė:
rwc rašė:
Baiginėdamas doktorantūrą supratau, kad ateizmas ne man - išstojau iš tos sektos. Tiesiog juodos spragos aksiomatikoje. Dabar pulkit! ;]

Apšviesk, kas yra ateizmo aksiomatika.

Na taip, šioje vietoje man irgi kilo klausimas.
  • 0

Reputacija: +1

Į viršų
  Standartinė   Parašytas: 2010-06-02, 16:44 

OK, pradėkim nuo sąvokų. Minėdamas ateizmą turiu galvoje ne paprastą skeptiškumą ar agnostiškumą, o "stiprų", išreikštą dvasinio prado neigimą. Manau, kad iš principo Dievo hipotezė negali turėti objektyvaus empirinio sprendimo - nei teigiamo, nei neigiamo, todėl pragmatikui vienintelis logiškas sprendimas yra pripažinti, kad jis nežino, kaip ten yra iš tikrųjų.

Skeptiškumas irgi gali būti pilnai objektyvus: jei gali būti keli paaiškinimai, tuomet logiška rinktis tą, kuriam reikia mažiausių prielaidų. Bet visiškas, griežtas neigimas kelia savo prielaidų, kurios nėra tokios jau akivaizdžios ar realiai būtinos.

Pavyzdžiui: jei Dievas yra tobulai mylintis, tuomet jis atsiskleistų ir padarytų, kad visi įtikėtų. Keliamas reikalavimas, kuris pats sau prieštarauja. Dievas turėtų mylėti taip, kaip mes suvokiame, jam turėtų galioti tie patys moralės principai, kurių mes reikalaujame iš žmonių. Prieštaraujame laisvai valiai: įpareigojame Dievą, ir tuo pačiu atimame pasirinkimo, apsisprendimo, nušvitimo teisę iš žmonių.

Toliau. Klausiama, kaip išvengti tikrojo pragaro. Vėlgi, daroma prielaida, kad gali būti tik viena teisinga religija, objektyvus Dievo suvokimas. O taip būti negali, nes žmogus negali suvokti paties dieviškumo, negali jo pilnai perduoti kitam žmogui. Negali kiekvienas žmogus patirti to paties, ką patiria pranašas ar kitas autoritetas. Net jei laikytume, kad pranašo suvokimas yra idealus, jo mokinių - vis tiek ne.

Ir, negana to, joks pranašas nesuvokia dieviškumo kaip baigtinės savybės - tik tam tikrus atributus (Avicenos, Akviniečio interpretacija). O Avicena, Plantinga eina dar toliau - pagal juos, Dievas kaip visaapimanti, aukščiausio laisvės laipsnio, esybė, būtinai egzistuoja, jei yra tokia tikimybė. Kitaip tariant, iš nepaneigtos Dievo hipotezės išplaukia, kad Dievas egzistuoja, pati tokia hipotezė yra įrodymas.

Dabar dar toliau. Keliam prielaidą, kad individuali meilė, moralė, tikėjimas išplaukia grynai iš evoliucinių, socialinių priežasčių - apskritai, kad tokios sąvokos neegzistuoja, jos tėra iliuzija, saviapgaulė. Toks teiginys puikiai atitinka Occamo skustuvo principą, tačiau iš principo yra toks pats neįrodomas, kaip, pvz., kitos sąmonės egzistavimas.

Aš negaliu įrodyti kitam žmogui, kad apskritai myliu ar tikiu, lygiai kaip negaliu įrodyti, kad apskritai savarankiškai mąstau. Aš žinau tik tiek, kad egzistuoju aš ir aplinkinis pasaulis. Mano akimis Muskietininx ar Hmz yra tiek pat realūs kaip Mozė ar Avataro veikėjai. Mano suvokiama tikėjimo emocija man tiek pat reali, kaip klaviatūra, kurią dabar barškinu.

Pojūčiai savo keliu. Tačiau imkim konkretų klausimą "ar Dievas yra". Pirmiausia tuomet reikia susitarti, ką vadiname Dievu, egzistavimu, ką laikome įrodymu, patikimu liudijimu ir t.t.. O gal "man egzistuoja" arba "man neegzistuoja" yra pati objektyviausia įmanoma formuluotė?
  • 0

Reputacija: +402

Į viršų
  Standartinė   Parašytas: 2010-06-14, 21:28 

rimasD rašė:
Jei kam malonu tikėti, kad žmogus nėra gyvūnas su labiau išvystytomis smegenimis, ir, kad jis turi kažką tokio, ko niekas negali užfiksuoti, ir kad tas, po fizinės mirties, nueina į kažkur, iš kur dar niekas nėra grįžęs patvirtinti, kad tokia vieta yra, tai tegu tiki. Jį bus sunku įtikinti. Jei aš, tarkim, sugalvosiu kokią elementariąją dalelę, kuri neturi jokio krūvio, skvarbesnė už neutriną, labai mažos masės, su nieku nereaguoja irt.t., kas įrodys, kad aš teisus, arba neteisus?

na palyginimas siek tiek ne i tema. siela pagal tikincius ner materiali dalele ar dar kas nors materialaus. Kadangi esu netikintis, manau kad tikinciuju siela gali buti kazkas panasaus i juoda materija ar energija, kuo tikim as ir tu, t.y. ateistai. Taigi neesam daug teisesni kurie tiki i reinkarnacija, pomirtini gyvenima ir visa kita. Tikim ne i tai kas yra irodyta, o i teorijas. Teologu teorija nera niekuo blogesne uz visas kitas :)
  • 0

Reputacija: +8

Į viršų
Rodyti paskutinius pranešimus:
Rūšiuoti pagal

Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 303 pranešimai(ų) ]  Eiti į Ankstesnis  1 ... 9, 10, 11, 12, 13

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]

Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 1 svečias

Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:

Reputation System ©'