Mobili versija | Apie | Visos naujienos | RSS | Kontaktai
 
Vartotojo vardas:
Slaptažodis:
Atsiminti
Login with a social network:

Jūsų požiūris

Aktyvios diskusijos

Ieškoti forume


Išsami paieška

 [ 5 pranešimai(ų) ] 
 
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą Pagrindinis diskusijų puslapis » Mokslas » Žmogus ir medicina
Žinutė Autorius
  Standartinė   Parašytas: 2016-06-27, 01:10 
     
Mano patarimai:

1. Išjunkite monochromatinį šviesų foną. Vietoje baltos – pastelinė žalsva, melsva ar rusva (tik ne grynos R/G/B spalvos atspalvis). Foninis apšvietimas turi švelniai aktyvuoti visų trijų spalvų receptorius. Visiškai pilki atspalviai blogai, nes jie provokuoja spalvines iliuzijas (joks monitorius nesugeba teisingai imituoti „balto triukšmo“! smegenys jaučia, kad šviesos spektras nėra pasiskirstęs tolygiai, bet nesugeba identifikuoti komponentų).

Tuo pačiu minimizuosite atspindžius, sumažinsite kontrastą su aplinka (mažiau darbo vyzdžiui!), aiškiau suvoksite objektus (ypač savo pirštus) periferijoje, ant klaviatūros ar pelės.

Ekranas turi būti šviesesnis už aplinką (juk jis šviečia, negi ieškosime tamsių raidžių tamsiame fone?), bet ne tiek, kad nuo jo kristų aiškus jūsų šešėlis. T.y. ne tiek, kad žmogus už jūsų galėtų skaityti laikraštį. Priešingu atveju, per daug apšviesite pačią akį ir efektas gausis lyg bandytumėte naktį iš šviesaus kambario pro langą įžiūrėti kiemą. Šviesūs objektai tamsoje šviečia, tamsūs objektai už akinančio šviesos šaltinio tiesiog pasislepia. Įskaityti simbolį, sudarytą iš tamsos „skylių“ akinančioje šviesoje sudėtinga... Įsivaizduokim žydrą arba geltoną pikselį šviesiame fone. Akis stengsis jį ignoruoti kaip atsitiktinę šiukšlę. Įsižiūrėję geriausiu atveju pamatysime kitokios spalvos (tarkim, geltonos) taškelį, bet ne užgesintą mėlyną lemputę.

2. Tekstas irgi neturėtų būti kontrastingas, visiškai juodas arba R/G/B. Visiškai juodas arba visiškai mėlynas tekstas šviesiame fone „raižo“ akis spalviškai kontrastingais kontūrais. Gamtoje tokių nebūna, todėl ryškūs kontūrai sukuria „teksto plokštumos“ iliuziją ir verčia lęšiuką fokusuotis židinio nuotoliu, kuris nesutampa su binokuliariniu fokusu. Sąmoningai neįžiūrimas žalsvas ar melsvas subpikselių „šešėlis/bluras“ tokį gylio efektą panaikina. Be to, nepamirškim, kad skirtingo ilgio bangos turi šiek tiek skirtingas optines savybes įprastoje aplinkoje, todėl kai yra ryškūs skirtingų R G B komponentų kontūrai, akys nesugeba apsispręsti, į kurį fokusuotis. Be to, praeito punkto argumentas: blyškus antialiasingo/cleartype subpikselis veikia kaip optinis barjeras tarp šviesaus fono ir tamsaus objekto.

3. Šriftas aiškiai pabrėžtomis vertikaliomis linijomis, minimaliai dekoruotas, ritmingas, artimas monospace sans-serif. Aukštis – kaip 1.2–1.5 laikraščio eilutės. Akis turi aiškiai identifikuoti pastraipas, eilutes, žodžius ir sakinius pagal bendrą formą. Eilutės plotis – toks, kad būtų galima be vargo skaityti pilnus sakinius, žvilgsnį slenkant tik vertikaliai.

Geras komforto kriterijus – kuomet dėmesio perkėlimas nuo teksto prie objektų aplink (puodelio, televizoriaus, popieriaus lapo, klaviatūros, pašnekovo) nereikalauja pastangų ir iš esmės tekstą galima nepertraukiamai skaityti periferiniu regėjimu.

Tekstą redaguoti mažiau vargina tamsiame fone (tuomet ir likusi aplinka – meniu, mygtukai – turi būti tamsi). Šiuo atveju tekstas gali būti ir šviesiai pilkas, žydras, žalsvas. Simbolių formai aktualiau ne ritmika ir vertikalios linijos, o atskirų simbolių charakteristikos – švelnūs serifai, išraiškingos h,g,q,y,a uodegėlės. Rašant ar redaguojant, periferine rega turi būti lengvai sekamos ne tiek ištisos frazės, sakiniai ar pastraipos, kiek konkretūs simboliai. Nenorime palikti rašybos klaidų, o stilių suredaguosime skaitymo režimu.

UI. Langai, ornamentai, mygtukai, animacijos neturi užgožti esmės, blaškyti dėmesio. Velniop spalvas. Minimizuoti dydį. Funkcinių elementų kontūrai turi būti lengvai suvokiami, bet nekontrastuojantys (velniop Metro! velniop Material!). Dažniausiai naudojami pelės UI elementai turi būti ties fiziniu ekrano kraštu (langai maksimizuoti), kad taikantis pele nereikėtų akimis sekti jos žymeklio ir gaudyti atskirų pikselių. Įžambių ar suapvalintų kontūrų, neaktyvios erdvės pačiuose kraštiniuose ar kampiniuose pikseliuose turi absoliučiai nelikti, nes lengviau pele pataikyti į 1x1 pikselį kampe nei 64x64px plotą, atitrauktą nuo kampo per 1px. Animacijos ir garsai turėtų būti išjungti, kad netrikdytų be reikalo.Jo, ir pritariu straipsnio rekomendacijoms. Visi argumentai apie neblizgų ekraną (jomajo, kodėl dabar madoj tik blizgantys?), aplinkos apšvietimą, žvilgsnio nukreipimą nuo „teksto pikselių“ iš esmės sako tą patį. Mūsų akys nėra pritaikytos įtemptai žiūrėti į vieną tašką ignoruojant aplinką. Kuo mažiau bereikalingų ryškių detalių, tuo akims mažiau vargo adaptuotis. Reikalingas kontrasto iliuzijas ir papildomus vizualinius orientyrus smegenys susikurs pačios lengviau, jei joms netrukdysime.
  • +1
Užsiregistravo: 2008-10-12, 05:22
Pranešimai: 6402
Miestas: ☀️☁️☂️☁️☀️
Reputacija: +403
   
 
Į viršų
  Standartinė   Parašytas: 2016-07-01, 22:50 
     
rwc rašė:
Visi argumentai apie neblizgų ekraną (jomajo, kodėl dabar madoj tik blizgantys?)


Kokybišką (ryškų, aiškiomis spalvomis, geru kontrastu) matinį ekraną sunkiau pagamint, nei blizgų. T.y. jie tiesiog brangesni. Ir dažniausiai brangesni laptopai yra su matiniu ekranu.

Šiaip, kas ilgai sėdit prie teksto, siūlau pamėgint f.lux. Tikrai neblogas daiktas, prisitaikantis prie paros laiko.
  • 0
Užsiregistravo: 2010-08-03, 16:38
Pranešimai: 4366
Reputacija: +458
   
 
Į viršų
  Standartinė   Parašytas: 2016-07-02, 03:12 
     
Arthuras rašė:
Kokybišką (ryškų, aiškiomis spalvomis, geru kontrastu) matinį ekraną sunkiau pagamint, nei blizgų. T.y. jie tiesiog brangesni. Ir dažniausiai brangesni laptopai yra su matiniu ekranu.

Girdžiu tai ne pirmą dešimtmetį. Neįtikino tada, dar mažiau įtikina dabar.

Jei priimsime, kad akis niekaip negali atskirti smulkesnių nei keliolika mikronų pikselių, tai ką – su šiuolaikinėmis atominio lygio inžinerijomis, metamedžiagų mokslu neįmanoma ekrano dangos užpurkšti kokio polimero, kurio kristalėliai neišdarkytų pikselių? Net nesvajoju apie tokį sluoksnį, kuris idealiai praleistų šviesą statmenai, o likusią išsklaidytų į šonus (pvz., kvarcą ar druską).

Mano pirmasis profesionalus 19" LCD monitorius, idealiai tebetarnaujantis virš 20 metų, matinis. Mano pirmasis 2002-tųjų Symbianin'as matinis: braukdamas pieštuku gali pajusti gruoblėtumą. Kai rinkausi pirmuosius barebone notebook'us, identiškos matinės ir blizgios matricos kainavo visiškai vienodai: aš rinkdavausi visąlaik matines, ir man buvo žiauriai keista, kai po barebon'ų rinkdamasis „baltą“ HP už trigubą barebono kainą, neradau parduotuvėje nė vieno neblizgaus (išskyrus ThinkPadus).

OK, vaizdo kokybė. LCD su foniniu apšvietimu niekuomet gerai nerodys spalvų nuo tam tikro kampo. Ypač jei danga yra skaidri, bet jos lūžio koeficientas nėra lygiai vienetinis, o storis apčiuopiamas. Matinis išorinis sluoksnis spalvų išdarkymą tik sumažina. Na taip, mano pats seniausias monitorius nuo kokių 60 laipsnių vertikaliai baltą spalvą geltonina. Horizontaliai greičiau aiškiai pamatau dulkes ir monitoriaus netobulą lygumą, nei sugadintą vaizdą. Dulkės pasirodo apie 80 laipsnių – kai jau nebėra kalbos apie teksto skaitymą.

Gerame (tolygiame, jaukiai blausiame) apšvietime vaizdas blizgiame ekrane sutinku, atrodo gyviau (apie tai kiek vėliau). Bėda ta, kad tokį tobulą apšvietimą gali pritaikyti kino centrui svetainėje ar kojūgalyje miegamajame, bet ne ofise, ne virtuvėje ir ne ant sofos. T.y. ne darbo vietoje, kur tai aktualiausia (turbūt sutiksi, kad paskirti atskirą kambarį laptopui daugumai iš mūsų per didelė prabanga).

Tačiau, jei už nugaros šviečia lempa – matinis monitorius nervina, nes kažkuri ekrano dalis truputį švyti. Visgi, matinis paviršius išorinį apšvietimą išsklaido, tuo tarpu visiškai skaidrus monitorius jį atspindi tokiu pačiu kampu, kaip šviesa krinta. Vadinasi, jei lempa yra už nugaros 30 laipsnių kampu, tai (laikant, jog monitorius užima 30 laipsnių vaizdo), kampe matysi akinantį tos lempos atspindį visame ryškume (nebent vaizdo ryškumas jį užgoš, kas dar blogiau).

Glamūriniai ekranai nėra nei brangesni, nei sudėtingesni, nei sveikesni. Eilinis psichologinis triukas!

Pirma, kaip sakiau: matinis paviršius išsklaido šviesą. Todėl jis atrodo šiek tiek „murzinas“. Idealiai skaidriame triukšmai arba atsispindi ryškiai, arba visai neatsispindi (tarsi veidrodyje), todėl mums ir atrodo, kad matome švaresnį vaizdą. Smegenų suvokimui – tas pats, jos puikiai adaptuojasi abiem atvejais.

Antra, paviršiaus blizgesys, „optinis gylis“ sukuria spalvų „sodrumo“ iliuziją. Tą nesunku pastebėti, pvz., atspausdinus tą patį vaizdą ant paprasto kokybiško popieriaus ir tokio paties pablizgintu paviršiumi. Todėl ir spalvoti žurnalai spausdinami ant blizgaus popieriaus ;] Arba šiaip laminatas. Ir ežiukui aišku, kad celofanu apvilktas dokumentas negali paryškėti.

Trečia – įvaizdis. Mums bet kas blizgančio asocijuosi su prabanga ir švara. Pastelinės spalvos, šiurkštūs paviršiai – „kaimas“. Ant matinio paviršiaus ne taip matosi dulkės, įbrėžimai, pirštų antspaudai – užtat kaip solidžiai „spindi“ tobulas stiklas!

Aš ir taip, po velnių, žinau, kad mano monitorius apčiupinėtas, aptaškytas kava ir apkratytas cigarečių pelenais. Išjungus paveiksliukus, ant mano darbo įrankio nebelieka jokios prabangos, tai kam tas glamūras? Va, verčiau tie gamintojai padarytų ką nors, kad monitorius netrauktų dulkių...
  • +1
Užsiregistravo: 2008-10-12, 05:22
Pranešimai: 6402
Miestas: ☀️☁️☂️☁️☀️
Reputacija: +403
   
 
Į viršų
  Standartinė   Parašytas: 2016-07-03, 10:39 
     
Nereikia laikyti didžiulių kompanijų, komplektuojančių kompiuterius, idiotėmis. Jos tikrai tokios nėra. Jos elementariai mato kokiems ekranams yra paklausa. Lyginant pigius matinius ir pigius blizgančius - vaizdas tikrai aštresnis ant blizgančių. Tas smulkus matinių ekranų "smėliukas" ant paviršiaus atima ryškumo. Ir tas tavo palyginimas blizgaus ekrano su celofanu apvilktu dokumentu - netinkamas. Blizgus ekranas yra būtent niekuo neapvilktas, o matinis - apvilktas. Užpurškus beleko ant ekrano - neįmanoma neprarasti ryškumo.

Aš pats esu už matinius, kitokių nenaudoju, bet aš visiškai suprantu, kodėl jie yra daromi blizgūs. Tik gal pikta, kad pasirinkimas matinių - labai jau mažas.
  • 0
Užsiregistravo: 2010-08-03, 16:38
Pranešimai: 4366
Reputacija: +458
   
 
Į viršų
Rodyti paskutinius pranešimus:
Rūšiuoti pagal
 


Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 5 pranešimai(ų) ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 2 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
 

Ieškoti:
Pereiti į:
 
 

Reputation System ©'