Mobili versija | Apie | Visos naujienos | RSS | Kontaktai
 
Vartotojo vardas:
Slaptažodis:
Atsiminti
Login with a social network:

Jūsų požiūris

Aktyvios diskusijos

Ieškoti forume


Išsami paieška

 [ 61 pranešimai(ų) ]  Eiti į Ankstesnis  1, 2, 3
 
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą Pagrindinis diskusijų puslapis » Mokslas » Įdomusis mokslas
Žinutė Autorius
  Standartinė   Parašytas: 2020-04-04, 16:12 
     
Niemand rašė:
TAURAS rašė:
Kazkada mano galvoje kilo ideja. Jei didziojo sprogimo teorija teisinga, tai tik atsiradus visatai egzistavo tik pacios smulkiausios daleles. Po truputi viskas tobulejo, t.y. evoliucionavo. Vis atsirasdavo didesniu, sudetingesniu dariniu, - zvaigzdes galaktikos ir t.t. Panasiai elgiasi ir gyvybe zemeje. Po truputi viskas tobuleja, sudetingeja. Aisku viskas banguoja, lyg akciju birza, bet jei zvelgtume i ilgalaiki laikotarpi, tai viskas evoliucianuoja i kazka daugiau. Ir tas tobulejimas vyksta nuo visatos atsiradimo. Gal ta evoliucija ir yra vienas is fizikos desniu? Toks bendras visatos tikslas tobuleti?


Sudėtingėjimas ir tobulėjimas tarpusavyje nesuderinami, nes sudėtingiausia (daugiausiai laisvės laipsniu turinti) sistema yra chaosas. Sudėtingėjimas yra 2 termodinamikos dėsnis, o tobulėjimas - lokalios anomalijos dėl energijos gradiento ir evoliucijos (reprodukuotis galinčiu sistemu prisitaikymo prie aplinkos, tam tikra prasme irgi fizikos dėsnio).


O negali kazkoks bendras desnis lemti ir visatoje vykstancius procesus ir zemeje esanti gyvybes prisitaikyma? Beja turbut evoliucija ne tik zemeje egzistuoja ir gali buti tai yra gan daznas reiskinys visoje visatoje. Kaip minejai tai kazkokia anomalija, bet fizikoje lyg ir anomaliju nebuna.. :-? Taip pat chaosas = tobulumas, zvelgiant is filosofines puses skamba gan itikinamai :D Is esmes viskas yra vienas didelis chaosas, kuriame egzistuoja kazkoks balansas, leidziantis viskam egzistuoti. Taigi visatoje vyraujantis balansuojantis chaosas kazkuria prasme tampa tobulumu. Juk be jo nieko nebutu :)
 • 0
Užsiregistravo: 2012-10-14, 12:08
Pranešimai: 219
Reputacija: -24
   
 
Į viršų
  Standartinė   Parašytas: 2020-04-04, 17:26 
     
Cituoti:
O realiai nėra čia net reikalo svarstyti kieno atžvilgių, nes atskaitos tašku visada bus didesnės masės/energijos objektas. Jei astronautas skrido raketa ir jam praėjo sekundė, o visoje visatoje šimtas metu, tai čia ir žioplam turi būti aišku kad astronautui sulėtėjo laikas.


O prie ko cia laiko atskaitos taškas ir objektų masės ? objektai įvairios masės patys juda ervdėlaikyje, skirtingais greičiais ir savo gravitacija veikia vienas kitą, didesnės masės kūnai traukia mažesnės masės kūnus. Visata kaip viena visuma neturi vieno bendro laiko (vieno bendro fizikinių įvykių greičio)kaip atskaitos taško. Daugybė elementariųkų dalelių ir iš jų sudarytų objektų skrieja Visatoje skirtingais greičiais, veikiami, arba neveikiami skirtingos gravitacijos jėgos, nei viename iš jų fizikiniai procesai vyksta nei greičiau, nei lėčiau visos visatos atžvilgiu, bet skirtingai vienas kito atžvilgiu.

Cituoti:
Kodėl GPS palydovuose yra nuolat koreguojamas laikas?


Todėl, kad palydove fizikiniai procesai vyksta greičiau nei ant Žemės, Žemės atžvilgiu, dėl jos mažesnio gravitacijos jėgos poveikio, aukštai ęsančiam palydovui, palyginus su objektais, ęsančiais arti Žemės paviršiaus. Dėl to ir mintinis, taip vadinamas ,,dvynių" paradoksas yra teisingas ir atitinka fizikinę realybę. Jei vienas dvynys išskristų, tarkim 80 % šviesos grečio greičiu ir sugrįžtų į Žemę po mėnesio savo laiko, jis būtų pasenęs 1 mėnesiu, o savo brolį - dvynį rastų pasenusį kelias dešimtmečiais, ar jau mirusį prieš kelis šimtus metų (reiktų skaičiuoti kiek tiskliai mažiau jam laiko būtų praėję). Todėl mokslo bendruomenėje yra priimtas kaip faktas, kad laikas yra neatsiejamas nuo erdvės (yra jos 4 matmuo) klasikinėje fizikoje. Tai yra jau seniai daugybe eksperimentų, n skaičių po kablelio tikslumu, patvirtinta Einšteino specialiojo realitavumo teorijos išdava. Kvantinėje fizikoje gali būti visaip, priklausomai nuo konkrečios kvantinės fizikos teorijos interpretacijos ir kavantinės gravitacijos teorijos: laikas yra simetriškas ir egzistuoja fundamentaliame lygmenyje (kaip krūvis, masė, erdvė), arba laikas neegzistuoja fundameliame lygmenyje, tik atsiranda makroskopiniame pasaulyje, kaip išvestinis dydis. Šiuo metu kvantinė teorija neturi galutinio vienareikšmio atsakymo.
 • 0Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 2009-03-17, 09:52
Pranešimai: 571
Miestas: Vilnius
Reputacija: +187
   
 
Į viršų
  Standartinė   Parašytas: 2020-04-04, 18:50 
     
Niemand rašė:
Kalbant apie reliatyvumą, esmė tame, kad kiekvienas stebėtojas mato nuosavą filmą, nors "kamera filmuoja" tą patį reiškinį. Pvz, astronauto amžius bus skirtingas skirtingu stebėtoju akimis.

Astronauto amžius nebus skirtingas. Visiems stebėtojams kai jie susitiks su astronautų jo amžius bus vienodas, nes astronauto amžius priklauso ne nuo stebėtojo, o nuo astronauto. Jei astronautas įlips į raketa kai jam yra 20 metų, skris 1 metus (pagal savo laikrodį) artimu šviesai greičių, parskris atgal į žemę, o joje bus praėję 1000 metų. Kokio amžiaus bus astronautas? 1020 metų? Ar 21 metų? Aišku, kad bus 21 metų amžiaus ir tai įrodys jo pačio kūnas, nes biologiškai ir psichologiškai (nes jam praėjo tik 1 metai) jis bus 21 metų amžiaus. Gali būti kad ir 100 skirtingu stebėtojų kuriems laiko greitis skiriasi ir vienam praėjo 1000 metų, kitam 100 metų, trečiam 500 metų, bet jei jie visi susitiks tuo metu kai astronautas nusileis į žemę, visiems jiems astronautas bus 21 metų amžiaus. Jie patys astronautui bus 1000, 100 arba 500 metų amžiaus, bet ne astronautas jiems.

punktyras rašė:
Kodėl GPS palydovuose yra nuolat koreguojamas laikas?

Todėl, kad koreguojamas ne LAIKAS, o laikrodis. Nemaišyk dviejų visiškai skirtingu dalykų. Aš galiu pasiimti laikrodį ir sukti, sukti jo rodyklę, bet laiko nei atsukusių atgal, nei į priekį. O kodėl GPS palydovuose laikrodis pastoviai atsilieka, tai visiškai nesusiję su laiku ir kaip jau ne viename komentare sakiau, tai susiję su pačio laikrodžio lėtėjimų. Su viskuo kas yra palydovę lietėjimu.

punktyras rašė:
Apsiribokime viena visata. Kaip reikėtų nustatyti jos, kaip sakote, tikrąjį laiką?
O kaip reikėtų vertinti dviejų vienodos masės kūnų judėjimą, tarkime, erdvėlaivių skriejimą priešingomis kryptimis, tolyn vienas nuo kito. Kieno laikas bus tikrasis?
Mėnulis ir Žemė sukasi apie bendrą masės centro tašką.

Kaip jau ne karta rašiau, laikas tik tavo galvoje. Jis neegzistuoja, jis kažkur anapus. Tu laiko negali nei matuoti, nei fiksuoti, nei žinoti. Dėl to ir tikrojo laiko nėra. Yra tik materijos pasikeitimas. Ar tai butu mechaninio laikrodžio rodyklės judėjimas, ar tai butu atominio laikrodžio atomų vibravimas. Bet prie skirtingu sąlygų (skirtingos gravitacijos, skirtingo objekto greičio) tiek mechaninio laikrodžio rodyklė judės kitokių greičių, tiek atominio laikrodžio atomai judės kitokių greičiu. Ir nei vienas iš šių įrenginių nefiksuoja realaus laiko.

Since 1968, the International System of Units (SI) has defined the second as the duration of 9192631770 cycles of radiation corresponding to the transition between two energy levels of the ground state of the caesium-133 atom.
Kitaip sakant, susėdo protingi dėdės prie alaus bačkos ir nusprendė, kad viena sekundė yra 9192631770 caesium-133 atomo virpesių ir priėmė kad jie nekinta net kintant fizikinėms sąlygoms. Bet realiai tai kinta (juk reikia pastoviai sukinėti laikrodžius GPS palydovuose. Bet ne, tie dėdės priėmė kad laikas kinta, o ne virpesių greitis.
 • 0


_________________
Propaganda


Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 2010-07-29, 19:55
Pranešimai: 5620
Reputacija: +1800
   
 
Į viršų
  Standartinė   Parašytas: 2020-04-04, 23:11 
     
,, Bet ne, tie dėdės priėmė kad laikas kinta, o ne virpesių greitis."

Niekas neprieme, kad laikas kinta, kinta fizikiniai ivykiai, procesai, per tam tikra laiko tarpa. Cezio atomo virpesiu - tiek tai per 1 s laiko tarpa. Laiko kintamasis t - yra butinas aprasyti fizikiniu procesu trukme makroskopiniame pasaulyje. Kaip kitai matuosi tuos virpesius kg /m2 ?
 • 0Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 2009-03-17, 09:52
Pranešimai: 571
Miestas: Vilnius
Reputacija: +187
   
 
Į viršų
  Standartinė   Parašytas: 2020-04-05, 19:25 
     
Prašom, Ponai:

https://www.knygos.lt/lt/knygos/tikrumo ... s-desniai/
 • 0Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 2011-11-30, 19:32
Pranešimai: 2329
Miestas: Klaipėda
Reputacija: +107
   
 
Į viršų
  Standartinė   Parašytas: 2020-04-05, 21:07 
     
https://imgur.com/DM57nPu
https://imgur.com/GCAv1HI
 • 0


_________________
Don't worry. Jeb taught me this.Užsiregistravo: 2010-04-01, 17:53
Pranešimai: 1585
Reputacija: +91
   
 
Į viršų
  Standartinė   Parašytas: 2020-04-06, 10:12 
     
Niemand rašė:
Ką reiškia materialus?
Šviesa materiali?
Fizikinis vakuumas?..
Einšteino lygties esmė - erdvėlaikio parametrai yra tiesiogiai proporcingi jame esančios energijos (materijos) parametrams. Jei interpretuoti tai kaip dėdė Machas, tai erdvė ir materija yra dvi to paties reiškinio pusės/aspektai.


Viskas , kas egzistuoja ir yra materialu.
Kažkaip yra susidariusi didelė painiava su terminais.
Tarkim vakuumas, fizikinis vakuumas , kvantinis vakuumas, eteris ,
visi šitie terminai yra nuorodos į tą patį realiai egzistuojantį objektą Gamtoje!
Bet kai kalbama apie fiziką jie dar savyje turi ir to objekto sąvybių potekstę,
tarsi eitų kartu su būdvardžiu ( pvz katinas, juodas katinas , greitas katinas , katinas peliauninkas ;) ir t.t. ).
Realybėj šitas Gamtos objektas yra mažiausiai ištirtas ir jau pradiniam etape priklijuoti jam būdvardžius
nėra didelės prasmės. Tų sąvybių dar bus atrasta naujų ir įvairių, tai negi visą laiką vėl kurti naujus terminus.
Nes tai ne naujas objektas, kaip pvz elektrinis automobilis, vandenilinis ir t.t.,
tai vis tas pats Gamtos objektas.
 • 0Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 2010-11-10, 21:42
Pranešimai: 2041
Reputacija: +74
   
 
Į viršų
  Standartinė   Parašytas: 2020-04-06, 10:50 
     
punktyras rašė:
Niemand rašė:
Shinigami rašė:
Manau sugalvojau geresni laiko apibūdinimo pavyzdį.
Dabar žiūrite Matricos filmą ir joje laikas sulėtinamas, kad net kulkos skrenda sraigės greičių. Bet nesvarbu kiek filme laikas sulėtėja/pagreitėja, jūsų ekrane vis tiek yra rodomi 60 kadrų per sekundę. Tai tie kadrai yra tikrasis laikas ir jo niekaip negali įtakoti filmo turinys. Filmo turinys negali padidinti ar sumažinti rodomų kadrų skaičiaus, negali filmo atsukti atgal.


Kalbant apie reliatyvumą, esmė tame, kad kiekvienas stebėtojas mato nuosavą filmą, nors "kamera filmuoja" tą patį reiškinį. Pvz, astronauto amžius bus skirtingas skirtingu stebėtoju akimis.

Kodėl GPS palydovuose yra nuolat koreguojamas laikas?


O kaip tau atrodo? :)
Iš tikro ne dėl bendrų reliatyvistinių efektų, jie kompensuojami iš anksto parenkant laikrodžio dažnį, kad jis atsižvelgiant į STR ir GTR transformacijas atitiktų žemės laikrodžio dažnį. (GPS transliuoja laiką pamatuotą palydove esančiu atominiu laikrodžiu) Bet yra tokių efektų, kurių iš anksto paskaičiuoti neįmanoma - orbitos pokyčiai dėl saulės vėjo, nedideli žemės gravitacijos pokyčiai skirtinguose orbitos taškuose ir pan. Dėl šių faktorių palydovo laikrodis periodiškai sinchronizuojamas su žemės. Detaliai: https://en.wikipedia.org/wiki/Error_ana ... ing_System
 • 0
Užsiregistravo: 2011-04-19, 23:39
Pranešimai: 2402
Reputacija: +987
   
 
Į viršų
  Standartinė   Parašytas: 2020-04-06, 11:03 
     
Shinigami rašė:
Astronauto amžius nebus skirtingas. Visiems stebėtojams kai jie susitiks su astronautų jo amžius bus vienodas, nes astronauto amžius priklauso ne nuo stebėtojo, o nuo astronauto. Jei astronautas įlips į raketa kai jam yra 20 metų, skris 1 metus (pagal savo laikrodį) artimu šviesai greičių, parskris atgal į žemę, o joje bus praėję 1000 metų. Kokio amžiaus bus astronautas? 1020 metų? Ar 21 metų? Aišku, kad bus 21 metų amžiaus ir tai įrodys jo pačio kūnas, nes biologiškai ir psichologiškai (nes jam praėjo tik 1 metai) jis bus 21 metų amžiaus. Gali būti kad ir 100 skirtingu stebėtojų kuriems laiko greitis skiriasi ir vienam praėjo 1000 metų, kitam 100 metų, trečiam 500 metų, bet jei jie visi susitiks tuo metu kai astronautas nusileis į žemę, visiems jiems astronautas bus 21 metų amžiaus. Jie patys astronautui bus 1000, 100 arba 500 metų amžiaus, bet ne astronautas jiems.


Visi stebėtojai sutiks, kad pagal astronauto laikrodį praėjo tiek laiko, kiek praėjo. Bet nesutiks su tuo, kiek praėjo laiko nuo astronauto starto iki atvykimo pagal kiekvieno iš stebėtojų laikrodį. Priklausomai nuo tarpusavio greičių (pvz., planetų), astronautų kelionės trukmė bus skirtinga pagal išvykimo planetos ir atvykimo planetos laikrodžius. Sudėtingesnis to pačio reiškinio aspektas - skirtingi stebėtojai negalės sutarti ar tam tikri įvykiai įvyko vienu laiku ar ne.

Shinigami rašė:
Dėl to ir tikrojo laiko nėra. Yra tik materijos pasikeitimas.


Taip, tikrojo laiko nėra, jis visada kažkieno atžvilgiu, kaip ir atstumas tarp dviejų taškų edvėje.
O materijos pasikeitimas kame? Jei laiko nėra, ką reiškia pasikeitimas? ;)

Shinigami rašė:
Kitaip sakant, susėdo protingi dėdės prie alaus bačkos ir nusprendė, kad viena sekundė yra 9192631770 caesium-133 atomo virpesių ir priėmė kad jie nekinta net kintant fizikinėms sąlygoms. Bet realiai tai kinta (juk reikia pastoviai sukinėti laikrodžius GPS palydovuose. Bet ne, tie dėdės priėmė kad laikas kinta, o ne virpesių greitis.


Du atominiai laikrodžia padėti šalia visada rodys tokį patį laiką. Dvidešimt atominių laikrodžių judančių vienas kito atžvilgiu įvairiais greičiais ir esantys įvairiuose gravitaciniuose potencialuose, rodys skirtingus laikus. Ir kuris gi iš tų dvidešimt laikų teisingas? Kuriame procesai pagreitėjo/sulėtėjo? :)
 • 0
Užsiregistravo: 2011-04-19, 23:39
Pranešimai: 2402
Reputacija: +987
   
 
Į viršų
  Standartinė   Parašytas: 2020-04-06, 11:10 
     
_alvydas_ rašė:
Niemand rašė:
Ką reiškia materialus?
Šviesa materiali?
Fizikinis vakuumas?..
Einšteino lygties esmė - erdvėlaikio parametrai yra tiesiogiai proporcingi jame esančios energijos (materijos) parametrams. Jei interpretuoti tai kaip dėdė Machas, tai erdvė ir materija yra dvi to paties reiškinio pusės/aspektai.


Viskas , kas egzistuoja ir yra materialu.
Kažkaip yra susidariusi didelė painiava su terminais.
Tarkim vakuumas, fizikinis vakuumas , kvantinis vakuumas, eteris ,
visi šitie terminai yra nuorodos į tą patį realiai egzistuojantį objektą Gamtoje!
Bet kai kalbama apie fiziką jie dar savyje turi ir to objekto sąvybių potekstę,
tarsi eitų kartu su būdvardžiu ( pvz katinas, juodas katinas , greitas katinas , katinas peliauninkas ;) ir t.t. ).
Realybėj šitas Gamtos objektas yra mažiausiai ištirtas ir jau pradiniam etape priklijuoti jam būdvardžius
nėra didelės prasmės. Tų sąvybių dar bus atrasta naujų ir įvairių, tai negi visą laiką vėl kurti naujus terminus.
Nes tai ne naujas objektas, kaip pvz elektrinis automobilis, vandenilinis ir t.t.,
tai vis tas pats Gamtos objektas.


Ką reiškia egzistuoja? :)
Vakuumas, kaip jis apibrėžiamas termodinamikoje, neegzistuoja gamtoje, bet tai naudinga abstrakcija apytiksliams skaičiavimams.
Fizikinį vakuuma "sudaro" virtualios dalelės, kurios per itin trumpą laiką atsiranda iš niekur ir vėl į niekur išnyksta. Ar jos egzistuoja?
Fizikoje nėra objektų, yra sąvokos, kurios apibrėžiamos matematiškai konkretaus metodo/teorijos kontekste.
 • 0
Užsiregistravo: 2011-04-19, 23:39
Pranešimai: 2402
Reputacija: +987
   
 
Į viršų
  Standartinė   Parašytas: 2020-04-06, 15:39 
     
Niemand rašė:
_alvydas_ rašė:
Niemand rašė:
Ką reiškia materialus?
Šviesa materiali?
Fizikinis vakuumas?..
Einšteino lygties esmė - erdvėlaikio parametrai yra tiesiogiai proporcingi jame esančios energijos (materijos) parametrams. Jei interpretuoti tai kaip dėdė Machas, tai erdvė ir materija yra dvi to paties reiškinio pusės/aspektai.


Viskas , kas egzistuoja ir yra materialu.
Kažkaip yra susidariusi didelė painiava su terminais.
Tarkim vakuumas, fizikinis vakuumas , kvantinis vakuumas, eteris ,
visi šitie terminai yra nuorodos į tą patį realiai egzistuojantį objektą Gamtoje!
Bet kai kalbama apie fiziką jie dar savyje turi ir to objekto sąvybių potekstę,
tarsi eitų kartu su būdvardžiu ( pvz katinas, juodas katinas , greitas katinas , katinas peliauninkas ;) ir t.t. ).
Realybėj šitas Gamtos objektas yra mažiausiai ištirtas ir jau pradiniam etape priklijuoti jam būdvardžius
nėra didelės prasmės. Tų sąvybių dar bus atrasta naujų ir įvairių, tai negi visą laiką vėl kurti naujus terminus.
Nes tai ne naujas objektas, kaip pvz elektrinis automobilis, vandenilinis ir t.t.,
tai vis tas pats Gamtos objektas.


Ką reiškia egzistuoja? :)
Vakuumas, kaip jis apibrėžiamas termodinamikoje, neegzistuoja gamtoje, bet tai naudinga abstrakcija apytiksliams skaičiavimams.
Fizikinį vakuuma "sudaro" virtualios dalelės, kurios per itin trumpą laiką atsiranda iš niekur ir vėl į niekur išnyksta. Ar jos egzistuoja?
Fizikoje nėra objektų, yra sąvokos, kurios apibrėžiamos matematiškai konkretaus metodo/teorijos kontekste.


Aš čia labiau apie Gamtą ne apie žinių/informacinę sistemą vadinama fizika.
Gamtoje viskas materialu. Tarp materialių objektų nėra ir negali būti nematerialių tarpų (sąlyčio su niekuom ar su dvasiom).
Materialūs objektai nesąveikauja su abstrakčiais, negali jose būti, išvis abstrakcija nėra materija.
Materija tik informacijos apie tą abstrakciją kaupiklije (knyga, galva).

Virtualios dalelės čia kaip jonai. Pvz. vandenyje jonai pastoviai atsiranda ir vėl dingsta.
Neišvengiamai ir tos virtualios tai atsiranda tai susijungia (ar transformuojasi) ir tampa mum nebeaptinkamos.
Kito varianto tiesiog nėra jei Gamta materiali. O ji materiali.
Čia svarbiau už Okamo principą, kitaip pastovus grybavimas (kaip tų žydų dykumoj kadaise).
 • 0Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 2010-11-10, 21:42
Pranešimai: 2041
Reputacija: +74
   
 
Į viršų
Rodyti paskutinius pranešimus:
Rūšiuoti pagal
 


Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 61 pranešimai(ų) ]  Eiti į Ankstesnis  1, 2, 3

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 1 svečias


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
 

Ieškoti:
Pereiti į:
 
 

Reputation System ©'