Mobili versija | Apie | Visos naujienos | RSS | Kontaktai | Paslaugos
 
Jūs esate čia: Pradžia » Visos temos » Mokslas » Astronomija ir kosmonautika

Orbitinis teleskopas „Planck“ sudarė Visatos reliktinio spinduliavimo žemėlapį

2010-07-07 (3) Rekomenduoja   (0) Perskaitymai (1542)
    Share

Europos kosmoso agentūros ESA pernai į orbitą paleistas teleskopas „Planck“ jau surinko pakankamą kiekį duomenų, pagal kuriuos mokslininkai sudarė Visatos reliktinio spinduliavimo žemėlapį.

Toks žemėlapis mokslininkams padės geriau analizuoti Visatos formavimosi eigą bei pagrindinius etapus. Reliktinis spinduliavimas kartais dar vadinamas Didžiojo sprogimo aidu, nes manoma, jog šio diapazono bangos susikūrė būtent Visatos formavimosi pradžioje.

Pagal gautus duomenis sudarytas žemėlapis atveria unikalų Visatos peizažą. „Tai puikus atvaizdas – neįtikėtino grožio“, – pareiškė daktaras Janas Tauberis, EKA projekto „Planck“ tyrėjų grupės vadovas.

Priekiniame šio žemėlapio plane matyti dideli mūsų galaktikos – Paukščių tako plotai. Ryški horizontali linija, kuri kerta visą atvaizdą – tai pagrindinis galaktikos diskas, kurio plokštumoje yra Saulės sistema – čia intensyviausia formuojasi naujos žvaigždės.

„Mes matome šiame žemėlapyje mūsų galaktikos dujų ir dulkių struktūras, tai labai svarbu siekiant suprasti, kas vyksta aplink Saulę ir kaip susidaro galaktikos“, – pažymėjo profesorius Andrew Jaffe'as iš Imperijos koledžo Londone, kuris taip pat dalyvauja projekte „Planck“.

Nors mikrobangų fonas atrodė iš pradžių vientisas, kruopštus spinduliuotės tyrimas parodė, kad jo intensyvumas svyruoja 0.0005% ribose, priklausomai nuo krypties. Šiuos mažyčius svyravimus sukelia nedidelis vandenilio ir helio mišinio tankio skirtumas, kuris buvo tuo metu, kai įvyko medžiagos ir spinduliuotės atsiskyrimas bei formavosi reliktinio spinduliavimo fonas.

Daugiau apie patį orbitinį „Planck“ teleskopą ir jo paleidimą galite paskaityti šiame straipsnyje.

Verta skaityti! Verta skaityti!
(0)
Neverta skaityti!
(0)
Reitingas
(0)
Komentarai (3)
Komentuoti gali tik registruoti vartotojai
Naujausi įrašai

Įdomiausi

Paros
32(0)
26(6)
25(0)
18(1)
14(3)
13(2)
Savaitės
87(9)
69(0)
63(2)
Mėnesio
137(27)
132(0)
123(6)
114(14)
112(0)