Mobili versija | Apie | Visos naujienos | RSS | Kontaktai | Paslaugos
 
Jūs esate čia: Pradžia » Visos temos » Mokslas » Astronomija ir kosmonautika

Kosmoso turizmas stačiomis: skandinaviškas požiūris

2012-05-24 (8) Rekomenduoja   (0) Perskaitymai (2025)
    Share

Rizikinga, bet užtat pigu. Skandinavijos kompanija „Copenhagen Suborbitals“, siekianti, jog suborbitiniai skrydžiai būtų pigūs ir įperkami kiekvienam, tęsia ankštos vienvietės kosminės kapsulės „Tycho Brahe“ bandymus.

Finansiškai paremti aukštos klasės inžinierių ir konstruktorių kolektyvą, vadovaujamą Kristiano fon Bengtsono (Kristian von Bengtson) gali kiekvienas – tokių entuziastų kol kas atsirado apie 2 tūkst., o suaukojo jie apie 300 tūkst. JAV dolerių. Visi 20 kūrybinės komandos nariai darbuojasi nemokamai – surinktos lėšos naudojamos reikiamų medžiagų, įrangos įsigijimui.

„Tycho Brahe“ projektas išsiskiria tuo, jog čia pasitelkiami paprasčiausi, patikimiausi ir nebrangūs sprendimai ir technologijos. Kapsulės korpusas pagamintas iš įprastos vientisos plieno plokštės, o termoizoliacijai naudojama daugybės sluoksnių tanki, 1,5 cm storio izoliacinė medžiaga.

Skandinavų kuriama kosminė kapsulė į orbitą skries ir iš jos sugrįš balistine trajektorija, kurios zenite aukštis nuo žemės paviršiaus sieks 150 km. Pusiaugula įsitaisęs keleivis nevaldomoje kapsulėje judėti neturės galimybių – jis galės tik sukioti galvą ir ribotai judinti rankas. Tiesa, tikėtina, jog nepatogumus atpirks perregimas kapsulės gaubtas, pro kurį keleivis galės grožėtis iš kosmoso atsiversiančiais vaizdais.

Pieštuko pavidalo kapsulė „Tycho Brahe“ sveria apie 300 kg, jos skersmuo – 62 cm, ilgis – 3,5 metro, iš jų apie 2,3 metro skirta keleivio kabinai. Visa likusi vieta – raketiniams įrengimams. Beje, įdomu tai, jog patirti nesvarumo būseną šioje kapsulėje nebus jokių galimybių: pusiaugula kapsulės krėsle sėdintį keleivį imobilizuos kieta polimerinė puta, kurioje kūnas bus fiksuotas viso skrydžio metu.

2011 m. atliktų bandomųjų skrydžių metu apie 70 kg svėręs manekenas Randy po skrydžio keturiais parašiutais, kurių bendras kupolų plotas – apie 145 m2, sėkmingai nusileido žemėn. Beje, jei leidžiantis iškiltų kokie nors nesklandumai, keleivis segės ir asmeninį parašiutą, kuriuo pasinaudoti reikėtų katapultavimosi atveju.

Projektas vertinamas nevienareikšmiai. Iš vienos pusės, siekis, jog kosmose apsilankytų masės žmonių – nesvarbu, jog stačiomis – yra sveikintinas. Iš kitos pusės, projekto pigumui aukojama praktiškai viskas – gal net ir keleivio gyvybė. Pats „Tycho Brahe“ autorius K. fon Bengstonas šiuo klausimu pasisakė originaliai: „Vietoj to, kad numirtum senas ir silpnas – ar ne geriau tai padaryti 150 km aukštyje, su šypsena veide?“

Pirmojo skrydžio su gyvu keleiviu data kol kas nėra skelbiama. Žinoma tik tiek, jog pirmuoju keleiviu taps kapsulės kūrėjo kolega Peteris Madsenas (Peter Madsen).

Verta skaityti! Verta skaityti!
(0)
Neverta skaityti!
(0)
Reitingas
(0)
Komentarai (8)
Komentuoti gali tik registruoti vartotojai
Naujausi įrašai

Įdomiausi

Paros
79(1)
43(7)
32(5)
27(0)
24(0)
23(3)
20(3)
16(0)
14(0)
13(2)
Savaitės
100(5)
89(6)
79(0)
75(6)
Mėnesio
157(0)
134(27)
126(0)
112(5)
111(0)