Mobili versija | Apie | Visos naujienos | RSS | Kontaktai | Paslaugos
 
Jūs esate čia: Pradžia » Visos temos » Mokslas » Astronomija ir kosmonautika

Netikėta mokslininkų išvada – Plutone turi tyvuliuoti vandenynas!

2016-06-24 (0) Rekomenduoja   (28) Perskaitymai (165)
    Share

Mažas sušalęs „uolos gabalas“ pačiame Saulės sistemos pakraštyje yra pilnas netikėtumų. Taip, kalbame apie Plutoną. Ši nykštukinė planeta slėpė ledinius ugnikalnius, miglotą dangų, didžiulę sušalusio azoto lygumą... O kas toliau? O toliau – vandenynas!

Turbūt bene labiausiai neįtikėtinas atradimas, kurį praėjusią vasarą padarė Jungtinių Amerikos Valstijų kosmoso agentūros NASA erdvėlaivis „New Horizons“, yra tai, jog Plutonas yra geologiškai aktyvus: šioje nykštukinėje planetoje vyksta tektoniniai judėjimai.

Iš tiesų, to mokslininkai nelabai tikėjosi iš itin mažos, sušalusios ir Saulės sistemos pakraštyje skriejančios planetos.

Ilgą laiką mokslininkai negalėjo išsiaiškinti tokio geologinio aktyvumo priežasties. Tačiau šią savaitę buvo publikuotas itin paprastas paaiškinimas – tai dalinis gruntinių vandenų užšalimas bei skysto vandens vandenynai.

Skysto vandens vandenynų Plutone idėja nėra visiškai nauja. Yra žinoma, jog Plutono paviršius susideda iš vadinamojo lakaus ledo, įskaitant azotą, metaną ir anglies dioksidą.

Oponentai tvirtina, jog tai gali būti „ledo dulkės“ ant daug storesnio ledo sluoksnio, t.y. vandens pagrindu susiformavusios mantijos, kuri tęsiasi per visą paviršių apgaubiant uolingą branduolį. Didžioji dalis šios mantijos yra sušalusi, bet naujausi tyrimai patvirtina, jog arčiau branduolio esanti dalis gali būti skysta ir suformuoti vandenyną.

 

Verta skaityti! Verta skaityti!
(28)
Neverta skaityti!
(0)
Reitingas
(28)
Komentarai (0)
Komentuoti gali tik registruoti vartotojai
Komentarų kol kas nėra. Pasidalinkite savo nuomone!
Naujausi įrašai

Įdomiausi

Paros
47(0)
46(0)
35(0)
33(8)
25(1)
20(0)
16(0)
15(4)
11(0)
Savaitės
64(0)
52(0)
52(0)
Mėnesio
150(37)
117(14)
103(8)
97(7)