Mobili versija | Apie | Visos naujienos | RSS | Kontaktai | Paslaugos
 
Jūs esate čia: Pradžia » Visos temos » Mokslas » Astronomija ir kosmonautika

Neliko abejonių - tai ne matavimų paklaidos: su Hablo parametru yra kažkas negerai

2018-07-23 (0) Rekomenduoja   (41) Perskaitymai (275)
    Share

Pastarąjį pusmetį vis netyla kalbos apie Hablo parametro, nusakančio Visatos plėtimosi spartą, įvertinimo neatitikimus, kylančius matuojant jį remiantis artimos ir tolimos Visatos stebėjimais. Dabar pristatyti dar geriau patikslinti artimos Visatos stebėjimų duomenys, kurie neatitikimą padaro tik dar stipresnį.

Šie duomenys remiasi kintančiosiomis žvaigždėmis Cefeidėmis, kurių kitimo periodas labai glaudžiai susijęs su jų ryškiu. Žinodami atstumą iki žvaigždės ir išmatavę regimąjį jos ryškį, galime apskaičiuoti ir absoliutinį ryškį ir taip sukalibruoti sąryšį.

Naudodamiesi Gaia kosminio teleskopo duomenimis, mokslininkai gerokai patikslino Cefeidžių atstumų nustatymus ir taip sumažino šio sąryšio skaičiavimo paklaidą. Patikslintas sąryšis atitinka ankstesnįjį, taigi ir Hablo parametro vertė, apskaičiuota anksčiau, lieka praktiškai nepakitusi - maždaug 73,5 km/s/Mpc. Tai reiškia, kad vieno megaparseko (milijono parsekų) atstumu esanti galaktika nuo mūsų tolsta 73,5 km/s greičiu.

Tuo tarpu Planko teleskopo, stebėjusio kosminę foninę mikrobangę spinduliuotę, duomenų duodamas rezultatas yra apie 67 km/s/Mpc. Toks didelis skirtumas dabar jau praktiškai neabejotinai yra ne statistinės paklaidos rezultatas, mat bendrą abiejų rezultatų paklaidą viršija beveik keturis kartus.

Kaip paaiškinti šį neatitikimą, kol kas neaišku. Gali būti, kad tai yra sudėtingesnių procesų, nei aprašomi standartiniame kosmologijos modelyje - tamsiosios energijos ir materijos poveikio Visatos erdvėlaikiui - pasekmė.

Tyrimo rezultatai arXiv.

Verta skaityti! Verta skaityti!
(41)
Neverta skaityti!
(0)
Reitingas
(41)
Komentarai (0)
Komentuoti gali tik registruoti vartotojai
Komentarų kol kas nėra. Pasidalinkite savo nuomone!
Naujausi įrašai

Įdomiausi

Paros
77(7)
47(6)
33(0)
26(7)
22(9)
21(0)
18(0)
16(0)
14(0)
13(0)
Savaitės
114(22)
59(0)
52(4)
Mėnesio
152(2)
118(15)
114(22)
101(5)