Mobili versija | Apie | Visos naujienos | RSS | Kontaktai | Paslaugos
 
Jūs esate čia: Pradžia » Visos temos » Mokslas » Astronomija ir kosmonautika

Iš kur atsiranda tarpžvaigždiniai anglies kamuoliukai?

2019-11-24 (0) Rekomenduoja   (19) Perskaitymai (220)
    Share

Tarpžvaigždinėje erdvėje randamos įvairios molekulės. Dažniausiai tai yra vandenilio turintys junginiai, kas neturėtų stebinti, nes vandenilis yra gausiausias elementas kosmose. Bet pasitaiko ir kitokių.

Ypač mokslininkus stebino anglies kamuoliukų, vadinamų fulerenais, egzistavimas. Jie sudaryti iš dešimčių – dažniausiai 60 ar 70 – anglies atomų, susijungusių į šešiakampius ir penkiakampius žiedus, panašiai kaip futbolo kamuolys. Bet sujungti 60 anglies atomų aplinkoje, kur vienam anglies atomui tenka 10 tūkstančių vandenilio atomų, – nelengva užduotis.

Visgi dabar rastas fulerenų kilmės paaiškinimas: jie atsiranda, byrant silicio karbido dulkėms. Silicio karbidas yra viena iš tarpžvaigždinių dulkių rūšių; anglies ir silicio atomų junginiai gali susidaryti didžiuliai. Dažnai jie formuojasi šalia senų žvaigždžių, kurių spinduliuotė bei vėjai stipriai talžo dulkeles.

Mokslininkai atkūrė panašias sąlygas laboratorijoje: silicio karbido dulkes žemo slėgio aplinkoje pakaitino iki maždaug 1000 laipsnių Celsijaus temperatūros ir bombardavo ksenono jonais (ksenonas nėra dažnas elementas kosmose, bet jo poveikis turėtų būti panašus, kaip lengvesnių jonų realioje sistemoje).

Rezultatas – silicis atsiskyrė nuo dulkių, o anglies atomai ėmė formuoti šešiakampius ir penkiakampius žiedus, visai kaip fulerenuose.

Tyrimo rezultatai publikuojami Astrophysical Journal Letters.

Verta skaityti! Verta skaityti!
(20)
Neverta skaityti!
(1)
Reitingas
(19)
Komentarai (0)
Komentuoti gali tik registruoti vartotojai
Komentarų kol kas nėra. Pasidalinkite savo nuomone!
Naujausi įrašai

Įdomiausi

Paros
34(0)
30(8)
22(5)
22(5)
12(0)
12(0)
11(0)
Savaitės
64(0)
52(0)
52(0)
Mėnesio
149(36)
118(14)
103(8)
97(7)