Mobili versija | Apie | Visos naujienos | RSS | Kontaktai | Paslaugos
 
Jūs esate čia: Pradžia » Visos temos » Mokslas » Astronomija ir kosmonautika

Betelgeizė visus apgavo? Ką rodo nauji tyrimai

2020-03-14 (0) Rekomenduoja   (13) Perskaitymai (110)
    Share

Pernai gruodį pradėjusi temti Betelgeizė sukėlė daug spekuliacijų apie galimai tuojau įvyksiantį supernovos sprogimą. Šios kalbos nepasiteisino – žvaigždė prieš porą savaičių vėl pradėjo ryškėti. Bet klausimas, kodėl ji pritemo labiau, nei bet kada per šimtą metų, liko neatsakytas.

Buvo iškelta hipotezė, kad galbūt sumažėjo žvaigždės paviršiaus temperatūra. Taip galėjo nutikti dėl konvekcijos – nuolatinio medžiagos judėjimo iš gelmių į paviršių ir atgal. Visgi naujame tyrime parodyta, kad toks paaiškinimas neteisingas.

Išmatavę Betelgeizės spektrą vasario 15 dieną, kai ji buvo kone labiausiai pritemusi, astronomai apskaičiavo, jog žvaigždės temperatūra siekė 3600 kelvinų. Ši temperatūra yra tik 50-100 laipsnių žemesnė, nei išmatuota anksčiau, gerokai prieš šį pritemimą. Tokio skirtumo nepakanka paaiškinti ryškio pokyčiui.

Jei ne temperatūra, tuomet kas atsakingas už išblėsimą? Labiausiai tikėtina hipotezė susijusi su dulkėmis. Raudonosios milžinės, tokios kaip Betelgeizė, reguliariai išmeta didžiulius medžiagos pliūpsnius, kurie, toldami nuo žvaigždės, atvėsta ir susikondensuoja į dulkes. Dulkės sugeria dalį žvaigždės skleidžiamų spindulių, todėl žvaigždė atrodo blausesnė. Bet dulkių telkinys gana greitai išsisklaido, ir žvaigždės vaizdas tampa toks, koks buvo anksčiau.

Panašius reiškinius astronomai ne kartą stebėjo kitose žvaigždėse-milžinėse, bet Betelgeizė yra gerokai arčiau Žemės, todėl stebėdami ją galėsime procesus nagrinėti daug detaliau.

Tyrimo rezultatai arXiv.

Verta skaityti! Verta skaityti!
(14)
Neverta skaityti!
(1)
Reitingas
(13)
Komentarai (0)
Komentuoti gali tik registruoti vartotojai
Komentarų kol kas nėra. Pasidalinkite savo nuomone!
Naujausi įrašai

Įdomiausi

Paros
110(0)
53(9)
27(0)
22(0)
10(0)
Savaitės
58(2)
Mėnesio
647(32)
262(38)
149(17)
118(28)
99(0)