Mobili versija | Apie | Visos naujienos | RSS | Kontaktai | Paslaugos
 
Jūs esate čia: Pradžia » Visos temos » Mokslas » Astronomija ir kosmonautika

Paukščių Tako paslaptys - mūsų galaktika ne tik nėra plokščia, bet dar ir raibuliuoja

2020-08-11 (0) Rekomenduoja   (15) Perskaitymai (165)
    Share

Jau daugiau nei pusšimtį metų žinome, kad Paukščių Tako diskas nėra plokščias – jo išoriniai kraštai užsilenkia į priešingas puses. Egzistuoja ne vienas bandymas paaiškinti išsilenkimo kilmę – galbūt tai Magelano debesų gravitacijos poveikis, gal sąveika tarp disko ir tamsiosios materijos halo nesutampančių ašių, gal dar koks efektas.

Dabar naujame tyrime parodyta, kad išsilenkimas nėra statiškas, o nuolat kinta – ir daro tai daug greičiau, nei manyta iki šiol.

Išnagrinėję daugybės žvaigždžių padėčių bei judėjimo duomenis, surinktus kosmine observatorija „Gaia“, mokslininkai apskaičiavo, jos išsilenkimas precesuoja – panašiai kaip ant stalo besisukantis vilkelis.

Precesijos periodas – laiko tarpas, per kurį išsilenkimas apsuka vieną ratą aplink Galaktiką ir grįžta į pradinę konfigūraciją – yra 600-700 milijonų metų. Tai šiek tiek daugiau nei 220 milijonų metų, per kuriuos Saulė apsuka analogišką ratą – tačiau įvertinus, kad išsilenkimas prasideda kone dvigubai toliau nuo Galaktikos centro nei Saulės orbita, jo greitis yra panašus į mūsų žvaigždės.

Šiuo metu egzistuojantys išsilenkimą aiškinantys modeliai prognozuoja žymiai lėtesnę precesiją. Mokslininkai neturi vienareikšmio atsakymo, kas sukelia tokią greitą išsilenkimo evoliuciją, bet spėja, kad tai gali būti Šaulio nykštukinė galaktika. Ši maždaug 10 tūkstančių žvaigždžių turinti Paukščių Tako palydovė aplink mūsų Galaktiką sukasi statmenai jos diskui ir praeityje galėjo jau keletą kartų susidurti. Hipotezę reikėtų patikrinti detalesniais modeliais, bet kol kas ji atrodo tikėtiniausia.

Apibenrinant, šis atradimas parodo teleskopo „Gaia“ pateikiamų duomenų svarbą – neturėdami daugiau nei milijardo žvaigždžių informacijos, niekaip negalėtume išmatuoti tokio lėto Galaktinių struktūrų judėjimo.

Tyrimo rezultatai publikuojami „Nature Astronomy“.

Verta skaityti! Verta skaityti!
(15)
Neverta skaityti!
(0)
Reitingas
(15)
Komentarai (0)
Komentuoti gali tik registruoti vartotojai
Komentarų kol kas nėra. Pasidalinkite savo nuomone!
Naujausi įrašai

Įdomiausi

Paros
30(1)
29(1)
21(0)
21(4)
20(0)
15(2)
Savaitės
93(1)
61(0)
57(3)
53(0)
Mėnesio
180(10)
161(16)
116(1)
110(20)