Mobili versija | Apie | Visos naujienos | RSS | Kontaktai | Paslaugos
 
Jūs esate čia: Pradžia » Visos temos » Mokslas » Astronomija ir kosmonautika

Iškilo didžiulė problema – NASA stengiasi išsaugoti zondo „Osiris-Rex“ paimtą asteroido dulkių mėginį

2020-10-26 (0) Rekomenduoja   (15) Perskaitymai (55)
    Share
Tai straipsnis iš rašinių ciklo. Peržiūrėti ciklo turinį

JAV kosmoso agentūra NASA penktadienį pranešė, kad jos kibernetiniam zondui „Osiris-Rex“ šią savaitę pavyko paimti didelį grunto mėginį nuo asteroido Bennu paviršiaus, bet dabar iškilo nauja problema – kaip užtikrinti, kad dalelės neišbyrėtų.

Zondą valdanti komanda dabar stengiasi užtikrinti, kad pasemtos grunto dalelės būtų saugiai uždarytos konteineryje ir galiausiai pargabentos į Žemę, kur galėtų būti nuodugniai ištirtos ir galbūt suteiktų mokslui svarbių naujų žinių.

„Stebima, kad reikalingos surinktos masės reikšminga dalis prarandama“, – telefonu kalbėdamasis su žurnalistais sakė misijos vadovas Dante Lauretta.

„Osiris-Rex“ turėtų sugrįžti į Žemę 2023 metų rugsėjį ir, kaip tikimasi, pargabenti didžiausią nežemiškos medžiagos mėginį nuo 8-ojo dešimtmečio, kai buvo baigta NASA „Apollo“ astronautų skrydžių į Mėnulį programa. Tikimasi, kad šios medžiagos analizė padės daugiau sužinoti apie Saulės sistemos kilmę ir raidą.

Manoma, kad zondas paėmė apie 400 gramų asteroido dulkių ir akmenėlių, nors mokslininkai sakė, kad juos būtų tenkinęs mažiausiai 60 g masės mėginys, pažymėjo D.Lauretta.

 

Tačiau mokslininkai įtaria, kad zondo manipuliatoriaus gale įtaisyto semtuvo dangtelis yra šiek tiek praviras dėl į jį patekusių didesnių akmenėlių, todėl dalis smulkesnės medžiagos iš jo išbyrėjo.

Zondo atsiųstose semtuvo nuotraukose matyti mikrogravitacijos sąlygomis sklandančių grunto dalelių debesis, sudarytas iš maždaug 5–10 g išbyrėjusios medžiagos.

„Dabar esu labiausiai susirūpinęs, kad dalelės išbyra, nes būtų galima sakyti, kad tapome savo pačių sėkmės aukomis“, – pažymėjo D.Lauretta.

Dėl šios priežasties planas šeštadienį mėginti tiksliau nustatyti mėginio masę buvo atšauktas, baiminantis, kad gali išbyrėti daugiau medžiagos.

 

Dabar stengiamasis kiek įmanoma sumažinti zondo manevrų ir pasiruošti perkelti mėginį į zondo viduje esantį sandarų konteinerį.

Nors išbyrėjusios medžiagos kiekis nėra tiksliai žinomas, ekspertai atrodė beveik neabejojantys, kad prieš daugiau kaip ketverius metus paleistas „Osiris-Rex“ savo brangiojo krovinio nepraras.

„Benu toliau stebina mus puikiais mokslo duomenimis ir pateikė mums keletą staigmenų“, – sakoma NASA vyriausiojo mokslininko Thomas Zurbucheno pranešime.

„Nors galbūt mums teks greičiau veikti, kad perkeltume mėginį į saugyklą, tai nėra didelė problema. Labai jaudinamės matydami iš pažiūros gausų mėginį, teiksiantį įkvėpimo mokslui dešimtmečiams po šio istorinio momento“, – pridūrė jis.

Verta skaityti! Verta skaityti!
(16)
Neverta skaityti!
(1)
Reitingas
(15)
Visi šio ciklo įrašai:
2020-10-26 ->
Iškilo didžiulė problema – NASA stengiasi išsaugoti zondo „Osiris-Rex“ paimtą asteroido dulkių mėginį
15
2020-10-22 ->
Komentarai (0)
Komentuoti gali tik registruoti vartotojai
Komentarų kol kas nėra. Pasidalinkite savo nuomone!
Naujausi įrašai

Įdomiausi

Paros
51(0)
42(0)
41(0)
28(0)
16(0)
11(0)
Savaitės
64(0)
52(0)
51(0)
Mėnesio
151(37)
117(14)
104(8)
97(7)