Mobili versija | Apie | Visos naujienos | RSS | Kontaktai | Paslaugos
 
Jūs esate čia: Pradžia » Visos temos » Mokslas » Astronomija ir kosmonautika

Žemdirbystė Marse - mokslininkai jau aiškinasi, kaip elgsis dirbama Raudonosios planetos dirva

2020-11-04 (0) Rekomenduoja   (14) Perskaitymai (385)
    Share

Kai žmonės nukeliaus į Marsą ir norės ten apsigyventi, jiems reikės maisto. Atlikta jau nemažai tyrimų, kaip būtų galima auginti augalus Marso regolite, tačiau praktiškai niekas dar netyrinėjo, kaip Marso sąlygomis elgtųsi pati dirva, praturtinta žemiškais mikrobais ar maistinėmis medžiagomis.

Silpnesnė gravitacija, stipresnė energinga spinduliuotė bei retesnė atmosfera – pagrindiniai efektai, galintys pakeisti dirvą. Spalio pradžioje eksperimentas, skirtas užpildyti šią žinių spragą, iškeliavo į Tarptautinę kosminę stotį.

„Dirvos sveikatos kosmose“ („Soil Health in Space“) eksperimento tikslas yra įvertinti, kaip mikrogravitacijos sąlygomis kinta grybų bei bakterijų suformuoti dirvos grumstai.

 

Grumstų dydžių pasiskirstymas labai svarbus, nes jis nulemia, kaip gerai dirva sudrėksta ir kaip joje įsitvirtina augalų šaknys. Taip pat grumstuose esančios organinės medžiagos ilgiau išlieka nesuirusios, todėl dirva išlieka derlinga ilgą laiką.

Eksperimento metu bus tikrinama, kaip formuojasi ir išlieka įvairaus dydžio grumstai trijose skirtingos sudėties dirvose: durpingoje, gausioje organinių medžiagų ir molingoje. Bus nagrinėjama dirvos raida esant skirtingai drėgmei, maistinių medžiagų kiekiui bei galimybei laisvai skrajoti mikrogravitacijoje.

 

Jei paaiškės, kad dirva vystosi analogiškai, kaip ir Žemėje, bus galima tikėtis panašių rezultatų ir Marse. Geresnis supratimas apie dirvos vystymąsi ekstremaliomis sąlygomis gali padėti ir Žemėje, siekiant žemdirbystę padaryti tvaresnę.

Plačiau apie tyrimus ir bendrą koncepciją skaitykite Deep Space Ecology tinklalapyje.

Verta skaityti! Verta skaityti!
(15)
Neverta skaityti!
(1)
Reitingas
(14)
Komentarai (0)
Komentuoti gali tik registruoti vartotojai
Komentarų kol kas nėra. Pasidalinkite savo nuomone!
Naujausi įrašai

Įdomiausi

Paros
44(0)
37(0)
29(2)
26(0)
24(0)
21(0)
20(0)
15(0)
14(0)
Savaitės
106(2)
75(0)
58(0)
Mėnesio
156(13)
150(16)
92(0)