Mobili versija | Apie | Visos naujienos | RSS | Kontaktai | Paslaugos
 
Jūs esate čia: Pradžia » Visos temos » Mokslas » Astronomija ir kosmonautika

Aiškėja, kad jaunas Marsas nebuvo toks raudonas: pateikti pirmieji įrodymai, kodėl tai pasikeitė

2021-02-24 (0) Rekomenduoja   (8) Perskaitymai (275)
    Share

Šiandieninė Marso atmosfera yra oksiduojanti – geležis planetos paviršiuje rūdija. Tokia yra ir Žemės atmosfera. Mūsų planetoje taip buvo pastaruosius pustrečio milijardo metų; ankstesniais laikais atmosferoje buvo tiek mažai deguonies, kad rūdijimo procesas nevyko. Kitaip tariant, ankstyvosios Žemės atmosfera buvo redukuojanti. Dabar pateikti įrodymai, kad jauno Marso atmosfera taip pat buvo redukuojanti.

Išanalizavę orbitinių stebėjimų duomenis, tyrėjai nustatė, kad seniausių Marso uolienų paviršiuje yra mažai geležies, bet daug aliuminio. Geležį iš uolienų „ištraukia“ redukcijos reakcijos, o aliuminis tokių reakcijų metu lieka plutoje. Tai yra pirmasis įrodymas, kad senovėje Marso uolienas chemiškai veikė redukuojanti atmosfera.

Taigi jaunas Marsas greičiausiai buvo gerokai mažiau raudonas, nei šiandieninis. Šis atradimas patvirtina ir Marso klimato modelių išvadas. Seniai žinoma, kad jauname Marse buvo skysto vandens, bet tam reikėjo labai daug šiltnamio efektą sukeliančių dujų. Efektyviausios tokios dujos, kaip rodo modeliai, yra vandenilis ir metanas – redukuojantys junginiai.

Tyrimo rezultatai publikuojami Nature Astronomy.

Verta skaityti! Verta skaityti!
(8)
Neverta skaityti!
(0)
Reitingas
(8)
Komentarai (0)
Komentuoti gali tik registruoti vartotojai
Komentarų kol kas nėra. Pasidalinkite savo nuomone!
Naujausi įrašai

Įdomiausi

Paros
32(0)
29(4)
28(3)
25(0)
23(0)
16(0)
15(1)
15(0)
14(0)
13(0)
Savaitės
72(6)
56(8)
Mėnesio
109(22)
99(1)
92(0)
83(5)