Mobili versija | Apie | Visos naujienos | RSS | Kontaktai | Paslaugos
 
Jūs esate čia: Pradžia » Visos temos » Mokslas » Astronomija ir kosmonautika

Rusų „Buran“ ir amerikiečių „Space Shuttle“ erdvėlaiviai - broliai dvyniai? Prie „Buran“ kūrimo prisidėjo ir lietuviai - unikalūs sprendimai erdvėlaivį saugojo nuo pragariško 1 650 laipsnių karščio (Video)

2021-03-01 (0) Rekomenduoja   (0) Perskaitymai (110)
    Share

Sukūrus „Space Shuttle“ erdvėlaivį, buvo tikimasi, kad jis galės pigiai ir dažnai skraidinti astronautus bei krovinius į kosmosą. Tačiau realybė pasirodė sudėtingesnė: po kiekvieno skrydžio reikėdavo patikrinti net 6 milijonus atskirų detalių ir tai užtrukdavo, todėl amerikiečiai turėjo ne vieną, o keletą tokio tipo erdvėlaivių.

Įdomu tai, kad tuometinė Sovietų Sąjunga taip pat buvo sukūrusi labai panašų erdvėlaivį Buran. 

„Rusai pripažįsta, kad tas Buran yra Space Shuttle kopija, tai niekam ne paslaptis, bet medžiagas kiekvieni turėjo savo“, - pasakoja LEI Plazminių technologijų laboratorijos vadovas dr. Vitas Valinčius. Jam su kolegomis teko laimė prisidėti prie Buran kūrimo. Lietuvos specialistai testavo ir kūrė apsaugines korpuso plokšteles, kurios erdvėlaivį nusileidimo metu saugojo nuo pragariško 1650 laipsnių karščio.  

 

Amerikiečiai taip pat turėjo iššūkį apsaugoti erdvėlaivį nuo karščio nusileidimo metu. Šiam tikslui jie naudojo net apie apie 24 000 silicio plokštelių. „Kiek aš žinau, visos tos plokštelės buvo klijuojamos ranka, ten dirbo moterys: tai labai kruopštus, sudėtingas darbas“, - sako Vilnius Tech A. Gustaičio aviacijos instituto doktorantas Laurynas Mačiulis. 

Daugiau apie Space Shuttle ir Buran erdvėlaivius - laidos įraše:

 

 

Verta skaityti! Verta skaityti!
(4)
Neverta skaityti!
(4)
Reitingas
(0)
Komentarai (0)
Komentuoti gali tik registruoti vartotojai
Komentarų kol kas nėra. Pasidalinkite savo nuomone!
Naujausi įrašai

Įdomiausi

Paros
32(0)
29(4)
28(3)
25(0)
23(0)
16(0)
15(1)
15(0)
14(0)
13(0)
Savaitės
72(6)
56(8)
Mėnesio
109(22)
99(1)
92(0)
83(5)