Mobili versija | Apie | Visos naujienos | RSS | Kontaktai | Paslaugos
 
Jūs esate čia: Pradžia » Visos temos » Mokslas » Astronomija ir kosmonautika

Astronautas iš Tarptautinės kosminės stoties užfiksavo retai pastebimą reiškinį

2021-10-16 (0) Rekomenduoja   (12) Perskaitymai (220)
    Share

Europos Kosmoso Agentūros (ESA) astronautas Thomas Pesquet iš orbitos užfiksavo „trumpalaikį šviesos reiškinį“ – viršutinės atmosferos žaibą.

Retas reiškinys

Viršutinės atmosferos žaibai arba jonosferiniai žaibai – tai mokslininkų kartais vartojami terminai, kuriais vadinama trumpalaikių elektros smūgius, vykstančius gerokai aukščiau įprastų žaibų ir audros debesų aukščio.

Manoma, kad viršutinės atmosferos žaibai yra elektringos šviečiančios plazmos formos. Pageidautina vartoti trumpalaikio švytėjimo reiškinio (angl. transient luminous event, TLE) pavadinimą, nes įvairių tipų elektros išlydžio reiškiniai viršutiniuose atmosferos sluoksniuose neturi keleto labiau žinomų troposferos žaibų savybių.

Šį gražų reiškinį kartais galima pamatyti ir iš Tarptautinės kosminės stoties (TKS).

Europos kosmoso agentūros astronautas ir dabartinis TKS gyventojas Thomas Pesquet ne tik išvydo šį retai atsirandantį reiškinį, bet ir užfuksavo jį bei pasidalino internete.

„Žavinga tai, kad vos prieš kelis dešimtmečius juos anekdotiškai stebėjo pilotai, o mokslininkai nebuvo įsitikinę, kad jie iš tikrųjų egzistuoja“, – Flickr paskyroje teigė T.Pesquet. „Greitai prabėgus keleriems metams į priekį, galime patvirtinti, kad nykštukai ir spritai yra labai realūs ir taip pat gali daryti įtaką mūsų klimatui!“

 

Panašus reiškinys vasarą buvo užfiksuotas ir Lietuvoje – kosminį žaibą, vadinamą spritu ar kosminiu kauku naktį užfiksavo dangaus entuziastai.

Verta skaityti! Verta skaityti!
(12)
Neverta skaityti!
(0)
Reitingas
(12)
Komentarai (0)
Komentuoti gali tik registruoti vartotojai
Komentarų kol kas nėra. Pasidalinkite savo nuomone!
Naujausi įrašai

Įdomiausi

Paros
56(0)
37(0)
31(0)
26(0)
24(0)
21(0)
20(0)
19(0)
15(9)
13(4)
Savaitės
93(1)
80(0)
70(5)
Mėnesio
93(0)
83(5)
78(6)