Mobili versija | Apie | Visos naujienos | RSS | Kontaktai | Paslaugos
 
 
 

Buran (Astronomija ir kosmonautika | Mokslas)

Rodomi įrašai iš
visi straipsniai video
Archyvo rikiavimo ir rūšiavimo funkcijos
komentuojami skaitomiausi rekomenduojami naujausi
 
 
(0) 2021-03-01 0
Sukūrus „Space Shuttle“ erdvėlaivį, buvo tikimasi, kad jis galės pigiai ir dažnai skraidinti astronautus bei krovinius į kosmosą. Tačiau realybė pasirodė sudėtingesnė: po kiekvieno skrydžio reikėdavo patikrinti net 6 milijonus atskirų detalių ir tai užtrukdavo, todėl amerikiečiai turėjo ne vieną, o keletą tokio tipo erdvėlaivių.
(5) 2018-04-02 4
Didžiausias Rusijos šaulių ginklų gamintojas „Kalašnikov“ perima mokslo ir gamybos susivienijimą „Molnija“, kuris vadovavo sovietinio daugkartinio naudojimo pilotuojamo erdvėlaivio „Buran“ projekto grupei.
(0) 2017-07-14 22
Sovietų Sąjungos daugkartinių erdvėlaivių „Buran“ istoriją galima būtų vadinti vienu iš liūdniausiu kosmonautikos istorijos epizodų. Kuomet aštuntame praėjusio amžiaus dešimtmetyje amerikiečiai ėmėsi kurti savo daugkartinių erdvėlaivių, sovietai, išsigandę atsilikimo kosmose galimybės, skubiai pradėjo vykdyti savo programą ir sukūrė „Shuttle“ erdvėlaivių serijos dvynį – „Buran“, rašo „Ars Technica“.
(0) 2015-09-29 71
Dalis skaitytojų turbūt puikiai pamena neseniai publikuotą liūdną rašinį apie Kazachstano stepėse rastą apleistą sarkofagą su jame dūlančiomis sovietinių daugkartinio naudojimo erdvėlaivių mumijomis. Liūdnesnį, tačiau dar labiau pribloškiamą fotoreportažą internete publikavo rusų fotografas Aleksandras Markinas. Jis Rusijos platybėse aptiko ir įamžino… medinį „šatlą“. Tai – tik vienas iš 85-ių medinių egzempliorių, kurie buvo pagaminti kosminės programos metu.
(17) 2015-06-12 158
2015 m. birželio 2 d. 60 metų sukako Kazachstano stepėse iškilusiam pasaulinės kosmonautikos lopšiui – Baikonuro kosmodromui. Kaip tik čia daugiau kaip per pusšimtį metų buvo išmėginta daugybė įvairiausių kosminių aparatų. O apogėjumi tapo daugkartinio naudojimo erdvėlaivių programa, kuri mirė kūdikystės stadijoje. Simboliška ar kraupu, tačiau viename iš apleistų Baikonuro sarkofagų ir šiandien ilsisi dviejų šios programos kūdikių, daugkartinio naudojimo erdvėlaivių – Audros ir OK-TM – mumijos.
(1) 2013-09-27 5
1988 metų lapkričio 15 d. priešaušryje Baikonūro kosmodrome Kazachstane virė darbas ir tvyrojo įtampa. Šį šaltą, debesuotą rytą nuotaiką gadino nesiliaujanti dulksna, kartais pavaikoma vėjo gūsių. Siaubingesnių sąlygų raketai kelti retai kada pasitaiko.
(33) 2011-07-08 4
1988-ųjų lapkričio 15 d. Tarybų Sąjunga pribloškė stebėtojus iš vakarų, į orbitą aplink Žemę paleisdama NASA daugkartinio naudojimo erdvėlaivių „Space Shuttle“ kloną, pavadinimu „Buran“ (liet. – „pūga“). Planetą apsukęs dusyk, bepilotis erdvėlaivis įėjo į įspūdingo tikslumo leidimosi trajektoriją ir nutūpė Baikonuro kosmodrome (Kazachstanas). Tiesa, daugiau į kosmosą „Buranai“ niekada nebekilo, nors daugelis to laukė ir tikėjosi. Nepaisant to...
(3) 2011-06-07 5
Artėjant paskutiniajam NASA erdvėlaivių „Space Shuttle“ programos skrydžiui, siūlome paskaityti pokalbį apie JAV ir Sovietų Sąjungos kosmines lenktynes ir tiesioginį jų dalyvį, pirmąjį kosmonauto kvalifikaciją įgijusį lietuvį, tarybinių „šatlų“ „Buran“ pilotą-bandytoją Rimantą Stankevičių. Apie savo bičiulį pasakoja aviatorius ir žurnalistas Edmundas Ganusauskas.
(9) 2011-04-12 1
Antradienį sukako lygiai 50 metų nuo pirmojo žmogaus – Jurijaus Gagarino – skrydžio į kosmosą. Lietuva taip pat turi kosmonautą – Rimantą Stankevičių. Šio žmogaus profesionalumas stebino net ir labiausiai patyrusius tuometinės Tarybų Sąjungos specialistus. Deja, dėl nelaimingai susiklosčiusių aplinkybių R. Stankevičius į kosmosą nepakilo. Šiandien R. Stankevičiui būtų 66-eri.