Mobili versija | Apie | Visos naujienos | RSS | Kontaktai | Paslaugos
 
 
 

Egzoplanetos (Astronomija ir kosmonautika | Mokslas)

Rodomi įrašai iš
visi straipsniai video
Archyvo rikiavimo ir rūšiavimo funkcijos
komentuojami skaitomiausi rekomenduojami naujausi
 
 
(0) 2020-09-25 4
Į Saulę panaši žvaigždė baigia gyvenimą išsipūsdama į raudonąją milžinę, o tada susitraukdama į baltąją nykštukę. Planetos, esančios arčiau žvaigždės, nei raudonosios milžinės spindulys – Saulės atveju jis sieks maždaug dabartinę Žemės orbitą – sudega, tačiau toliau esančios gali išlikti ir vėliau atmigruoti prie baltosios nykštukės. Nykštukė, kaip ir sako pavadinimas, yra labai maža – maždaug Žemės dydžio, nors išlaiko didžiąją dalį pradinės žvaigždės masės.
(0) 2020-09-17 5
Anglis yra vienas dažniausiai pasitaikančių cheminių elementų Visatoje. Esant tinkamoms sąlygoms, anglis gali virsti deimantu – ar gali taip nutikti visos planetos mastu?
(0) 2020-08-24 25
Šiandien egzoplanetos daugiausiai aptinkamos ir tyrinėjamos netiesiogiai – per poveikį savo žvaigždžių judėjimui ar mus pasiekiančiai spinduliuotei. Kai kurios nufotografuojamos ir tiesiogiai, bet tai pavyksta tik esant geroms sąlygoms, kai masyvi planeta skrieja palyginus toli nuo žvaigždės. Artimiausiu metu situacija nelabai pasikeis: norėdami erdviškai išskirti egzoplanetų diskus ir ten esančias struktūras, turėtume pagaminti dešimčių kilometrų skersmens teleskopus. Bet yra ir kita galimybė, leidžianti gauti egzoplanetų nuotraukas, kurių kokybė panaši į Apollo astronautų darytas Žemės nuotraukas iš Mėnulio. Tam tereikia pasinaudoti Saulės gravitacija.
(0) 2020-08-20 3
Gyvybę egzoplanetose aptikti labiausiai tikėtina per biopėdsakus – biologinių procesų išskiriamas dujas, kurių egzistavimas planetos atmosferoje būtų nepaaiškinamas kitais būdais. Žemėje tokios dujos yra deguonis, ozonas bei metanas.
(0) 2020-08-19 16
2019 metų sausio mėnesį Hablo kosminiu teleskopu pirmą kartą uolinės planetos atmosferoje aptiktas ultravioletinis ozono signalas.
(0) 2020-08-12 21
Egzoplanetų įvairovė nesiliauja stebinti. Visai neseniai Kastytis Zubovas rašė apie pirmą atrastą „nuogą“ dujinės milžinės branduolį – 40 kartų už Žemę masyvesnę uolinę planetą. O dabar aptiktas antras panašus objektas, tik kiek mažesnis.
(0) 2020-07-24 47
Už maždaug 300 šviesmečių esanti žvaigždė, kuri yra labai panaši į mūsų Saulę jaunystėje, o aplink ją sukasi keletas egzoplanetų. Jau vien savaime tai yra ganėtinai įdomus astronominis radinys. Tačiau įdomiausias dalykas, susijęs su šia sistema, yra tas, jog ji yra pirmoji, nufotografuota tiesiogiai – ne tik žvaigždė, bet ir jos egzoplanetos.
(1) 2020-06-29 6
Gyvybės paieškos už Žemės ribų yra vienas lengviausiai suprantamų uždavinių astronomijoje. Tai ilgai atrodė neįmanoma, tačiau pastarąjį dešimtmetį gyvybės paieškos pasiekė itin dide
(0) 2020-06-16 3
Nors planetų medžiotoju pramintas „Kepler“ palydovas savo misiją užbaigė kiek anksčiau nei tikėtasi, jo sukaupti duomenys leido mokslininkams atrasti milžinišką egzoplanetų įvairovę. Ir vienas iš tokių egzoplanetų tipų yra vadinamieji „karštieji jupiteriai“. Jie aplink savo žvaigždę sukasi taip arti, kad temperatūra juose būna neįsivaizduojamai aukšta, rašo „Universe Today“.
(1) 2020-05-22 29
Mokslininkai užfiksavo vaizdus, kurie gali būti pirmi tiesioginiai „gimstančios“ planetos įrodymai.
(0) 2020-04-27 4
Kosmosas yra platus, tačiau nepaisant to, jei atrandame planetą – ją pamesti iš akiračio yra sunku. Būtent dėl to mokslininkai labai nustebo, kai aptikę vieną pirmųjų egzoplanetų, vėliau pastebėjo, kad ji ėmė nykti. Dabar astronomai mano, kad ta planeta iš tiesų niekada neegzistavo.
(0) 2020-04-25 8
Planetų orbitos daugiausiai priklauso nuo žvaigždės gravitacijos, bet šiek tiek jas veikia ir kaimyninių planetų trauka. Migruodamos planetos gali „sukibti“ į rezonansus: konfigūracijas, kai dviejų planetų orbitos periodų santykis yra lygus dviejų nedidelių sveikų skaičių santykiui. Pavyzdžiui, Saulės sistemoje Jupiteris ir Saturnas yra beveik 3:2 rezonanse – treji Jupiterio metai atitinka dvejus Saturno.
(0) 2020-04-21 21
Nors NASA kosminis teleskopas „Kepler“ jau baigė savo misiją, tačiau mokslininkai vis dar turi daugybę jo surinktų duomenų, kurių nespėja peržiūrėti. Na, o tarp šių duomenų pasitaiko ir labai įdomių bei išskirtinių atradimų – pavyzdžiui, naujų planetų.
(0) 2020-03-29 4
Vienas populiariausių būties klausimų moderniame pasaulyje yra „ar mes esame vieni?“. Toks klausimas įgavo prasmę tik tada, kai pradėjome geriau suprasti erdvę už mūsų Žemės ribų. Iš