Mobili versija | Apie | Visos naujienos | RSS | Kontaktai | Paslaugos
 
 
 

Paukščių takas (Astronomija ir kosmonautika | Mokslas)

Rodomi įrašai iš
visi straipsniai video
Archyvo rikiavimo ir rūšiavimo funkcijos
komentuojami skaitomiausi rekomenduojami naujausi
 
 
(122) 2012-12-09 23
Dabar, kai atsivertėte technologijos.lt puslapį ir šį straipsnį, greičiausiai sėdite priešais kompiuterio ekraną ir niekur nejudate. Bet ar tikrai? Žemės paviršiaus atžvilgiu gal ir nejudate, bet juk Žemė – tik akmenėlis Visatoje. Ir tas akmenėlis lekia kosmoso platybėmis pašėlusiu greičiu. Ir tai nėra tik gerai žinomas Žemės sukimasis aplink savo ašį bei skriejimas orbita aplink Saulę. O, ne – šie judėjimai tėra tik ledkalnio viršūnė, o likę šimtai kilometrų per sekundę slepiasi gerokai toliau kosmose. Būtent apie tai, kur ir kaip greitai juda Žemė, šįkart jums ir papasakosiu.
(8) 2012-11-16 32
Jau seniai svajojate ne vien tekstu, o vizualiai susipažinti su artimiausiomis Saulei žvaigždėmis? Kur jos, kaip atrodo, kuo pasižymi, kaip išsidėsčiusios erdvėje? O 100 tūkst. kaimyninių žvaigždžių ar pakaks? Bendrovė „Google“ panaudodama NASA ir ESA archyvus, suteikia progą lig valiai tyrinėti kosminę kaimynystę – taip, kaip esame pratę daryti „Google Earth“. Kelionei į artimiausias žvaigždes pakaks... kompiuterinės pelės.
(9) 2012-11-08 6
Nežinia, dėl kokių priežasčių, tačiau mūsų galaktikos centre tūnanti supermasyvi juodoji skylė kasdien išspinduliuoja po galingą rentgeno spindulių porciją. Žybsniai trunka po keletą valandų, o jų intensyvumas įprastinių juodųjų skylių žybsnių intensyvumą viršija nuo keleto iki kelių šimtų kartų. O naujausia observatorijos „Chandra X-Ray Observatory“ duomenų analizė atskleidė, jog 2012 m. vasarį Paukščių Tako centre esantis, Šaulio A* vadinamas mons...
(8) 2012-10-25 2
Tai – didžiausia, giliausia ir ryškiausia spalvota fotografija, kurioje matyti 10 kartų daugiau žvaigždžių nei bet kurioje ankstesnėje kosminėje fotografijoje. Kaip tvirtina, Europos Pietinės observatorijos tyrėjai, jei ši 9 gigapikselių nuotrauka būtų atspausdinta įprastos knygos skiriamąja geba, nuotraukos plotis būtų 9 metrai, o aukštis – 7 metrai.
(0) 2012-10-05 1
Astronomai tvirtina aptikę dvi juodąsias skyles, besislepiančias 12 mlrd. metų senumo tankiame žvaigždžių spiečiuje mūsų Paukščių tako galaktikoje, rašo telegraph.co.uk.
(5) 2012-09-27 0
Astronomai aptiko Paukščių Taką supantį dujų debesį, sveriantį tiek pat, kaip ir visos mūsų galaktikos žvaigždės kartu sudėjus. Jei šio debesies masė ir dydis bus patvirtinti, tai gali padėti įminti seną astronominę mįslę, teigia ekspertai.
(0) 2012-07-11 0
Paslaptinga Paukščių Take aptikta banga leidžia manyti, kad mūsų galaktika vis dar gaudžia tarsi varpas po galaktinio susidūrimo, greičiausiai įvykusio bent prieš 100 mln. metų, teigia mokslininkai.
(9) 2012-07-03 0
Ne paslaptis, jog mūsiškės Paukščių Tako galaktikos centre tūnanti supermasyvi juodoji skylė senokai „badauja“. Tačiau astronomai prognozuoja, jog 2013-iesiems įpusėjus Šaulio A* (taip vadinama ši juodoji skylė) laukia puota: link jos artinasi didžiulis tarpžvaigždinių dujų debesis, ir astronomai turės puikią progą stebėti, kaip atrodo mūsų galaktikos centras, kai jame tūnantis 4 mln. saulių masės monstras suaktyvėja.
(8) 2012-06-01 2
Galaktika, kurioje gyvename ir mes, ateityje neišvengiamai susidurs su kaimynine Andromedos galaktika. Tačiau yra ir dvi geros naujienos: susidūrimas įvyks tik per artimiausius 4 mlrd. metų, o pamatyti, kaip jis atrodys stebint iš šalies, su NASA'os pagalba galime jau dabar.
(2) 2012-05-30 0
Iš Paukščių Tako galaktikos centro prieš maždaug milijoną metų tvykstelėjo du itin galingi spinduliai – jie išspinduliavo tiek energijos, kiek jos glūdi 10 tūkst. kartų už Saulę masyvesnėje juodojoje skylėje. Kas išprovokavo beprecedentį žybsnį mūsų galaktikoje?
(0) 2012-04-23 1
Teko apie tai girdėti ar ne, tačiau mūsų Paukščių Taką kosminėje erdvėje lydi 26 nykštukinės galaktikos. Kiekviena iš jų aplink mūsų galaktiką apskrieja per maždaug milijardą metų. Tiesa, astrofizikai yra linkę manyti, jog tokių palydovų Paukščių Takas turi gerokai per mažai – jį turėtų lydėti ištisa armija.
(6) 2012-04-17 4
Paukščių Takas ir jo kaimynystėje, už 2,6 milijonų šviesmečių, įsikūrusi Andromedos galaktika yra nelyginant brolis ir sesuo – dvi didingos spiralinės galaktikos, dominuojančios vietiniame galaktikų spiečiuje. Tačiau tai ir yra praktiškai visi šių galaktikų panašumai.
(1) 2012-04-10 2
Beprecedentis trigubas žvaigždės „V838 Monocerotis“ žybsnis. Reti kamuoliniai žydrųjų žvaigždžių spiečiai, kurie, kaip manoma, yra atgimę. Neregėtas Paukščių Tako centre tūnančio monstro – supermasyvios juodosios skylės Šaulio A* apetito kuklumas. Monstro panosėje sugebėjusi gimti žvaigždė-sprinterė S2. Ir mįslingoji viešnia iš praeities – vien tik iš vandenilio ir helio sudaryta žvaigždė, kokių būdavo tik visatos kūdikystėje, tuoj po Didžiojo sp...
(5) 2012-04-04 5
Jei kada pasitaikytų galimybė pakelti akis į naktinį dangų kur nors toli nuo miesto šviesų, skliaute pamatytumėte ūkanotą žvaigždžių juostą, besidriekiančią per visą dangų. Tai – Paukščių Takas, mūsų sala visatos tyruose. Paradoksalu, tačiau nors mes jį galime matyti kiekvieną giedrą naktį, astronomams Paukščių Tako forma tebėra mįslė. Mat jis į mus atsigręžęs disko briauna. Kaip Paukščių Takas atrodytų žvelgiant iš šalies?
(1) 2012-04-03 6
Atrodytų, ko jau čia nežinoti apie Paukščių Taką? Tai blyški, skliautą į dvi dalis dalijanti miglų juosta naktiniame danguje. Be to, galaktika, kurioje yra mūsų Saulės sistema. Ir viena iš milijardų galaktikų, kurios centre turėtų tūnoti supermasyvi juodoji skylė. Ką čia naujo sužinosi? O sužinoti dar tikrai yra ką. Pavyzdžiui, apie tolimųjų galaktikų formas mes žinome daugiau nei apie gimtojo Paukščių Tako. Lygiai taip pat kadaise nežinojome ir kokios formo...