Mobili versija | Apie | Visos naujienos | RSS | Kontaktai | Paslaugos
 
 
 

Orbitos ir trajektorijos (Astronomija ir kosmonautika | Mokslas)

Rodomi įrašai iš
visi straipsniai video
Archyvo rikiavimo ir rūšiavimo funkcijos
komentuojami skaitomiausi rekomenduojami naujausi
 
 
(2) 2019-01-31 37
Gyvendami Lietuvoje, mes nesusiduriame su reikšmingais potvyniais (išskyrus kartais, kai pavasarį patvinsta Nemunas), bet didelei daliai Žemės gyventojų jie yra kasdienybės dalis. Du kartus per parą vanduo pakyla – kartais net daugiau nei penkis metrus – ir du kartus nusileidžia tiek pat. Potvyniai yra labai reguliarūs, jų aukštis beveik nekinta, o aukščiausio ir žemiausio vandens lygio laikas kinta prognozuojamai. Tai neturėtų stebinti: potvynius daugiausiai nulemia Mėnulis, kurio judėjimą valdo tiksliai prognozuojama gravitacijos jėga. Bet potvyniai nėra tik Žemės vandenynų reikalas: tokios pačios jėgos valdo ir kai kurių planetų judėjimą, ardo žvaigždes ir galaktikas ir galbūt net sukelia periodiškus gyvybės išnykimus Žemėje.
(0) 2018-03-02 7
Jei kai kurie manome, kad meteorologiniai palydovai tėra paprasti aplink Žemę skraidantys fotografavimo įrenginiai, labai apsigauname. Kiekviename palydove prie jo rėmų yra pritvirtinta daug atskirų mokslinių instrumentų. Jie matuoja temperatūrą, drėgmę, slėgį, vėjo greitį ir perduoda duomenis į Žemę. Meteorologai pjausto atmosferą kaip pyragą, mato kas vyksta virš vandenynų ir aukštai virš mūsų. Naudojami tokias kosmines laboratorijas jie kiaurai mato gamtos stichijas.
(1) 2018-02-16 62
SpaceX paleido Falcon Heavy ir Marso link išsiuntė mašiną. Nors iš Tesla Roadster'io prie Marso naudos daug mažiau, nei iš tyrimų palydovo, kalbų buvo tikrai daugiau (aišku, Roadster'is – ne svarbiausia skrydžio dalis, svarbiausia buvo sėkmingas Falcon Heavy išbandymas). Vienas iš klausimų – kiek gi truks skrydis iki Marso? Ir nors Roadster'io skrydis turėjo būti ne į Marsą, o tik iki jo orbitos, o dabar išvis situacija netikėtai pasikeitė ir skrendama dar toliau, klausimas prasmės tikrai turi. Kiek gi užtrunka nuskristi iki Marso ir kodėl?
(0) 2016-11-03 14
Saulės sistemos pakraštyje, Kuiperio žiedo dalyje, vadinamoje Išsklaidytuoju žiedu (angl. Scattered disc), yra visokių keistų objektų.
(1) 2016-08-11 22
<i>„Tikiuosi, visi užsisegė saugos diržus, nes Saulės sistemos pakraščiai ką tik tapo gerokai keistesni.“ Štai, ką savo Twitterio paskyroje <a href="https://twitter.com/astrokiwi/status/7
(15) 2016-07-20 51
<p>Jupiteris, penktoji planeta nuo Saulės, [Žemė, jei primiršote, jau 20 metų yra <a target="_blank" href="http://www.imdb.com/title/tt0115082/">trečias luitas nuo Saulės</a>], dujų milžinas,
(2) 2016-06-16 12
Tai, kas įvyksta kosmose, neveikia lygiai taip pat Žemės atmosferoje. Tad, kas nutiktų, bandant iššauti ginklą kosmose?
(0) 2016-06-15 36
Panašu, kad netolimoje ateityje žmonijos laukia ne vienas Saulės sistemos modelį smarkiai pakeisiantis astronominis atradimas. Astronomų bendruomenėje jau kalbama, kad dar neatrasta hipotetinė 9-oji Saulės sistemos planeta gali būti toli gražu ne paskutinė – jų Saulės sistemos paribiuose gali būti dar ne viena ir ne dvi.
(0) 2016-05-30 15
Gegužės 30-osios astronomijos mėgėjai laukė su nekantrumu: būtent šiuo metu kaimynas Marsas yra arčiausiai Žemės per 11 metų.
(0) 2016-05-26 27
Nuo labai senų laikų žmonės atskyrė žvaigždes, nejudančias dangaus skliautu, ir planetas, kurios juo keliaudavo, kasnakt atsidurdamos vis kitoje vietoje. Netruko pastebėti ir tai, kad visos planetos, Saulė ir Mėnulis juda labai panašiomis trajektorijomis. Dabar žinome, kad jos yra artimos ekliptikos plokštumai - plokštumai, sutampančiai su Žemės orbita aplink Saulę. Dažniausiai planetos dangumi juda iš rytų į vakarus, kaip ir Saulė bei Mėnulis. Bet kartais jos ima ir pradeda keliauti atvirkščiai, iš vakarų į rytus. Kodėl?
(2) 2016-05-10 13
Tai – asteroidas? Ar tai – kometa? Beuodegės byla dar tikrai nebaigta…<br /><i>Buvo pastebėta keista, uolinė kometa įskriejanti į vidinę Saulės sistemą, ir ji tokia unikali, kad mokslini
(0) 2016-05-09 23
Pasimėgaukite svarbiausiu astronominiu 2016 metų įvykiu: šiandieną įvyks Merkurijaus tranzitas per Saulę.
(3) 2016-03-31 50
Nekaltumo prezumpcija turėtų galioti ne tik ant žemės, bet ir danguje – ar suversti kaltę dar neatrastam Saulės sistemos kūnui būtų etiška, moralu ir teisinga? Vis dėlto Arkanzaso universiteto Matematikos mokslų fakulteto astrofizikos profesorius Danielis Whitmire'as jau paruošė pluoštą kaltinimų šiurpiais nusikaltimais gyvybei Saulės sistemoje. Pagrindinė kaltinamoji – mįslingoji hipotetinė Saulės sistemos planeta. Kurią... iš pradžių reikia atrasti.
(0) 2016-03-15 42
Saulės sistemos platybėse zuja šimtai kosminių zondų. Pasitaikė unikali proga susipažinti su kiekvieno iš jų pavidalu ir skrydžio trajektorija. Viskas - vienoje infogramoje!