Mobili versija | Apie | Visos naujienos | RSS | Kontaktai | Paslaugos
 
pradinis archyvas
Biotechnologijos
(1) 2017-03-22 12
Išdžiuvę lėtunai pasidengia gyvu stiklu, o paprasčiausias vanduo jų baltymus vėl sugrąžina į normalią būseną, pažadindamas iš anabiozės.
(1) 2017-03-21 6
Po oda implantuojamos mikroschemos, leidžiančios žinoti tikslią žmogaus buvimo vietą, skamba kaip mokslinė fantastika. Ar gali būti, kad jau netolimoje ateityje jas galės įsidiegti kiekvienas, o pagrobimo atveju jos padės lengvai rasti auką? Artimiausioje ateityje to tikėtis sunku, tačiau technologinių priemonių norintiems jaustis saugiau patiems ir užtikrinti artimųjų saugumą esama ir dabar.
Rubrika: Biotechnologijos
(2) 2017-03-19 15
Trijų vilniečių mirtis nuo legioneliozės verčia prisiminti, kokia tai liga ir kaip jos išvengti.
(0) 2017-03-16 11

Ankstyvojoje Žemės cheminėje aplinkoje vykusios cheminės reakcijos galėjo sukurti pagrindus, ant kurių susikūrė ir vystėsi gyvybė.
Rubrika: Biotechnologijos
(0) 2017-03-13 12

Naudodama CRISPR genomo redagavimo techniką, Kinijos mokslininkų komanda pataisė genetines mutacijas trijų žmogaus embrionų ląstelėse – bent jau kai kuriose. Naujausias tyrimas yra pirmasis, aprašantis CRISPR naudojimo rezultatus su gyvybingais žmogaus embrionais.
(0) 2017-03-10 32
Įsivaizduokite, kad galima į augalą įšvirkšti specialų elektrai laidų skystį, kuris ilgainiui pasiskirsto po augalo stiebą, lapus ir žiedlapius ir taip galime augalą paversti energijos rezervuaru. Ar įsivaizduojate kaip atrodytų iš tokių augalų sudarytas sodas ar miškas veikiantis kaip gigantiškas augalų – kyborgų biologinis tinklas?
(8) 2017-03-03 39
Netrukus žmonija kurs daugiau duomenų, nei gali tilpti kietuosiuose diskuose ar magnetinėse juostose, tad, spręsdami šią problemą, mokslininkai atsigręžė į gamtos štai, jau 4 mlrd metų naudojamą informacijos saugojimo sprendimą – DNR.
Rubrika: IT
(0) 2017-02-23 25
Štai ir praėjo 20 metų nuo pirmojo sėkmingo klonavimo panaudojant sudėtingą technologiją. Tą kartą Roslin’o institute Edinburgo universitete, po daugybės nesėkmingų bandymų buvo klonuota garsioji avis Dolly.
Rubrika: Biotechnologijos
(0) 2017-02-16 12
Ilinojaus universiteto Urbanoje-Šampeinėje mokslininkai publikavo mikroskopinių biorobotų, judančių modifikuotomis raumenų ląstelėmis, reaguojančiomis į poveikį šviesa ar kitu elektromagnetiniu lauku, sukūrimo protokolą. Straipsnis publikuotas Nature Protocols žurnale.
(2) 2017-02-07 21
Pramoniniu mastu auginami pomidorai garsėja savo skoniu, ar tiksliau, jo trūkumu. O jeigu laikote juos šaldytuve, reikalai dar liūdnesni.


Bet horizonte šviečiasi viltis: genetikai išsiaiškino, kas su pomidorais nutiko, ir kaip padaryti komerciškai auginamų pomidorų skonį tokį, kaip ir naminių. O geriausia, kad šis būdas gali būti panaudotas ir daugelio kitų vaisių ir daržovių skonio pagerinimui.

(1) 2017-02-05 48
Paralyžiuoti žmonės bendravo su savo šeimomis vien mintimis, naudodami techniką, kuri išmoksta atpažinti smegenų aktyvumą, siejamą su „taip“ ir „ne“. Šis metodas neinvazyvus ir suteikė galimybę visiškai „užrakintiems“ žmonėms apibūdinti savo gyvenimą kaip „nuostabų“.
(0) 2017-02-04 42
Bėgant metams, Žemėje vieni ar kiti gyvūnai išnyko dėl pačių įvairiausių priežasčių. Kartais dėl to buvo kalta klimato kaita, kitais atvejais įsikišdavo žmogus. Visgi pastarieji moksliniai pasiekimai biotechnologijų ir genetikos srityje šiandien mokslininkams suteikia įrankius pabandyti kai kuriuos šių gyvūnų sugrąžinti į gyvenimą. Svetainė sciencealert.com sudarė daugiausiai šansų „prisikėlimui“ turinčių gyvūnų sąrašą.
Rubrika: Apie gamtą
(0) 2017-02-04 597
Trijų Jungtinių Valstijų universitetų mokslininkai ir mokslininkės atrado, kokia yra seniai norėto išsiaiškinti baltymo mutanto sas-7 funkcija – tai pirmasis ląstelės dalijimęsi veikti pradedantis baltymas.
Rubrika: Biotechnologijos
(1) 2017-02-03 57
Naujas ir svarbus tyrimas pateikė sunkiai protu suvokiamas išvadas: net po mirties konstatavimo gyvybės procesai kūne nenutrūksta, rašo livescience.com.
Rubrika: Biotechnologijos
(2) 2017-02-02 3
Fermentų panaudojimo galimybės medicinoje praktiškai beribės. Visa šiuolaikinė medicina kalba enzimologijos kalba – intensyviai biochemijos ir molekulinės biologijos sandūroje besivystančios žinių srities, tyrinėjančios fermentų savybes, struktūrą ir veikimo mechanizmus. Kaip žinoma, fermentai yra biocheminių reakcijų katalizatoriai, didinantys jų greitį dešimtimis ir šimtais milijardų kartų ir griežtai kontroliuojantys ląstelės individualių cheminių komponentų ir viso organizmo sintezės ir suirimo procesus.
(0) 2017-01-31 286
Visame pasaulyje pripažinimą pelniusio biomedicininių mokslinių tyrimų srities instituto The Scripps Research Institute mokslininkai sukūrė pirmąją stabiliai save replikuoti galinčią ir dvi papildomas DNR bazes turinčią bakteriją.
Rubrika: Biotechnologijos
(2) 2017-01-27 23
Tai įspūdingas – ir nė kiek ne mažiau kontroversiškas – pasiekimas. Mokslininkai paskelbė sukūrę pirmuosius sėkmingus žmogaus ir gyvūno hibridus. Šis projektas įrodo, kad žmonių ląstelės gali būti perkeltos į nežmogaus organizmą, išgyventi, ir netgi augti kituose gyvūnuose, šiuo atveju – kiaulėse.
(13) 2017-01-26 30
Visame pasaulyje genų terapija jau naudojama kai kurių imuniteto deficito rūšių, leukemijos, hemofilijos ir Parksinsono ligos gydymui. Kitu žingsniu gali tapti ne tiesiog ligų gydymas, o išorės ir netgi intelekto koregavimas. Atrodo, stovime ant puikaus naujo pasaulio, kurį dar 1932 metais aprašė Aldous Huxley, slenksčio. Ir kol vakariečiai nesutaria dėl genų inžinerijos etinių aspektų, šioje srityje pirmenybė gali tekti kinams.
Rubrika: Biotechnologijos
(0) 2017-01-26 16
Visiems, kurie bent kartą buvo matę šią mergaitę, ji atrodė mažų mažiausiai keista. Alice Elizabeth Doherty sirgo itin reta genetine liga, dėl kurios visas jos veidas buvo apaugęs plaukais, rašoma hefty.co. Tiesa, šios mergaitės istorija – tikrai ne šių dienų. Mažoji Alice gimė 1887 metų kovo 14 dieną.
(0) 2017-01-26 4
Dešimčių Nobelio premijos laureatų pasiekimai padeda geriau suprasti smegenų sandarą.
Rubrika: DUK
(0) 2017-01-24 30
Trokštantys geresnės fizinės ar psichologinės sveikatos dažnai nuleidžia rankas sakydami, kad ką davė gamta – to nepakeisi. Pasak genetiko, medicinos mokslų daktaro Danieliaus Serapino – tai tik dar vienas mitas.
Rubrika: Biologija
(2) 2017-01-16 7
Sukurta mėsa įgauna naują skonį, kai rizikos kapitalo verslininkai užsibrėžia padėti žmonėms gamintis mėsą namie, panašiai, kaip raugti alų, dalinantis ląstelių kultūromis
(0) 2017-01-15 16
Žmogaus ląstelėse, kaip ir daugumoje kitų, yra trijų svarbiausių rūšių biologinės molekulės: DNR, RNR ir baltymai. Dažnai yra kalbama apie baltymų pritaikymą biotechnologijos pramonėje, pastaraisiais metais padaugėjo kalbų apie genomo (DNR) redagavimą. Kiek mažiau dėmesio populiariojoje literatūroje susilaukia RNR, nors jinai taip pat turi savo pritaikymo sričių. Čia aptarsime dalį jų – kuo mums gali būti naudingas gebėjimas valdyti ląstelės RNR.
Rubrika: Konkursai
->
->
->
->
->
->
->
->
->
->
->
->
->
->
->
->
->
->
->
->
->
->
->
->
->
(1) 2017-01-13 5
Gyvieji organizmai gyvena ir dauginasi. Tačiau jų dauginimosi procese nutinka DNR chromosomų (ląstelių atsakingų už paveldimus palikuonių požymius) pakitimų, kurie sukelia mutacijas. Mutacija - tai organizmo DNR pakitimai, kurie perduodami palikuoniams. Šie pakitimai sukelia ligas ar fenotipo (išvaizdos) pokyčius.
Rubrika: Konkursai
->
->
->
->
->
->
->
->
->
->
->
->
->
->
->
->
->
->
->
->
->
->
->
->
->
(0) 2017-01-11 5
Netolimos ateities maisto rinka žada daug įdomybių. Mokslininkai laboratorijose jau prieš kelis metus išaugino dirbtinę mėsą. Tiesa, ji vis dar labai brangi. Norintiesiems alternatyvos šiam produktui siūlomi ne ką mažiau maistingi vabzdžiai, taip pat dumbliai ar trimačiu spausdintuvu pagaminti saldumynai netrukus gali prasibrauti į pasaulinę kultūrą.
(0) 2017-01-07 26
Galbūt šiąnakt ir vėl atsikėlei anksčiau, nors savaitgalis ir niekur nereikia skubėti. Kokios emocijos tave aplankė? Ar tai baimė, pyktis, o gal priešingai – su šypsena veide dar kurį laiką gulėdamas apie tai svajojai. Ir visa tai dėl sapno – dar vieno mūsų pasąmonės vaizdinio, kurio nesukontroliuosi. O gal? Tad užuot bėgę atsiversti sapnininko, pasidomėkime kaip visa tai veikia ir ką naujo mokslininkai atrado sapnų pasaulyje.
Rubrika: Konkursai
->
->
->
->
->
->
->
->
->
->
->
->
->
->
->
->
->
->
->
->
->
->
->
->
->
(0) 2017-01-06 6
Mūsų gimnazijoje mokosi mergina, serganti cukriniu diabetu. Ji kasdien laikosi tam tikros dietos ir sistemingai leidžiasi kasos hormoną – insuliną. Deja, bet sergančiųjų šia medžiagų apykaitos liga kasmet vis daugėja. Ligai gydyti galima naudoti panašų ir gyvulių hormoną, nors kai kurie žmonės netoleruoja kiek kitokio insulino. Išeitis – pagaminti identišką hormoną žmogaus insulinui. Tai leidžia padaryti genų inžinerija. Nesuvoksime genų inžinerijos, jeigu nesusipažinsime su DNR sandara ir genetiniu kodu.
Rubrika: Konkursai
->
->
->
->
->
->
->
->
->
->
->
->
->
->
->
->
->
->
->
->
->
->
->
->
->
(0) 2017-01-03 8
Su didele galia ateina ir didelė atsakomybė. Todėl ir atrasti CRISPR „stabdžiai“ reiškia ne atsitraukimą, o dar vieną svarbų šios technologijos tobulinimo žingsnį.
Rubrika: Biotechnologijos
(5) 2016-12-29 18
60-metis Lawrence’as McKinney iš Memfio (JAV), kalėjo net 31 metus už išprievartavimą, – nusikaltimą, kurio neįvykdė. Vietoje kompensacijos už tris dešimtmečius kančių jis iš valstijos valdžios gavo vos 75 dolerius (71,97 euro).
Rubrika: Apie gamtą
>> Senesni įrašai

Portalo rubrikos

Akiratis
Laisvalaikis
Pasidaryk pats
Patarimai
į