Mobili versija | Apie | Visos naujienos | RSS | Kontaktai | Paslaugos
 
pradinis archyvas
Biotechnologijos
(0) 2017-01-15 14
Žmogaus ląstelėse, kaip ir daugumoje kitų, yra trijų svarbiausių rūšių biologinės molekulės: DNR, RNR ir baltymai. Dažnai yra kalbama apie baltymų pritaikymą biotechnologijos pramonėje, pastaraisiais metais padaugėjo kalbų apie genomo (DNR) redagavimą. Kiek mažiau dėmesio populiariojoje literatūroje susilaukia RNR, nors jinai taip pat turi savo pritaikymo sričių. Čia aptarsime dalį jų – kuo mums gali būti naudingas gebėjimas valdyti ląstelės RNR.
Rubrika: Konkursai
->
->
->
->
->
->
->
->
->
->
->
->
->
->
->
->
->
->
->
->
(1) 2017-01-13 5
Gyvieji organizmai gyvena ir dauginasi. Tačiau jų dauginimosi procese nutinka DNR chromosomų (ląstelių atsakingų už paveldimus palikuonių požymius) pakitimų, kurie sukelia mutacijas. Mutacija - tai organizmo DNR pakitimai, kurie perduodami palikuoniams. Šie pakitimai sukelia ligas ar fenotipo (išvaizdos) pokyčius.
Rubrika: Konkursai
->
->
->
->
->
->
->
->
->
->
->
->
->
->
->
->
->
->
->
->
(0) 2017-01-11 4
Netolimos ateities maisto rinka žada daug įdomybių. Mokslininkai laboratorijose jau prieš kelis metus išaugino dirbtinę mėsą. Tiesa, ji vis dar labai brangi. Norintiesiems alternatyvos šiam produktui siūlomi ne ką mažiau maistingi vabzdžiai, taip pat dumbliai ar trimačiu spausdintuvu pagaminti saldumynai netrukus gali prasibrauti į pasaulinę kultūrą.
(0) 2017-01-07 24
Galbūt šiąnakt ir vėl atsikėlei anksčiau, nors savaitgalis ir niekur nereikia skubėti. Kokios emocijos tave aplankė? Ar tai baimė, pyktis, o gal priešingai – su šypsena veide dar kurį laiką gulėdamas apie tai svajojai. Ir visa tai dėl sapno – dar vieno mūsų pasąmonės vaizdinio, kurio nesukontroliuosi. O gal? Tad užuot bėgę atsiversti sapnininko, pasidomėkime kaip visa tai veikia ir ką naujo mokslininkai atrado sapnų pasaulyje.
Rubrika: Konkursai
->
->
->
->
->
->
->
->
->
->
->
->
->
->
->
->
->
->
->
->
(0) 2017-01-06 5
Mūsų gimnazijoje mokosi mergina, serganti cukriniu diabetu. Ji kasdien laikosi tam tikros dietos ir sistemingai leidžiasi kasos hormoną – insuliną. Deja, bet sergančiųjų šia medžiagų apykaitos liga kasmet vis daugėja. Ligai gydyti galima naudoti panašų ir gyvulių hormoną, nors kai kurie žmonės netoleruoja kiek kitokio insulino. Išeitis – pagaminti identišką hormoną žmogaus insulinui. Tai leidžia padaryti genų inžinerija. Nesuvoksime genų inžinerijos, jeigu nesusipažinsime su DNR sandara ir genetiniu kodu.
Rubrika: Konkursai
->
->
->
->
->
->
->
->
->
->
->
->
->
->
->
->
->
->
->
->
(0) 2017-01-03 8
Su didele galia ateina ir didelė atsakomybė. Todėl ir atrasti CRISPR „stabdžiai“ reiškia ne atsitraukimą, o dar vieną svarbų šios technologijos tobulinimo žingsnį.
Rubrika: Biotechnologijos
(5) 2016-12-29 18
60-metis Lawrence’as McKinney iš Memfio (JAV), kalėjo net 31 metus už išprievartavimą, – nusikaltimą, kurio neįvykdė. Vietoje kompensacijos už tris dešimtmečius kančių jis iš valstijos valdžios gavo vos 75 dolerius (71,97 euro).
Rubrika: Apie gamtą
(12) 2016-12-18 49
Naujas tyrimas rodo, kad senstant atsirandantys genų aktyvumo pokyčiai gali būti atstatyti.
(0) 2016-12-14 8
40-metis Oksfordo universiteto istorijos mokslų daktaras Yuvalis Harari parašė provokuojančią civilizacijos istoriją, patiektą su eretiško mąstymo ir netikėtų faktų pagardais. Jo „Sapiens“ kvestionuoja didįjį mūsų pasaulio istorijos naratyvą, o akrobatiniai intelekto ir logikos kūlvirsčiai tiesiog gniaužia kvapą.
Susipažinkite su trumpa ištrauka iš knygos.
Rubrika: Biotechnologijos
(0) 2016-12-14 16
Kamieninės ląstelės pasižymi ypatingomis savybėmis ir, pasitelkus jas gydymui, galima greitai ir efektyviai pasveikti.
Rubrika: Biotechnologijos
(0) 2016-12-13 29
Vašingtono universiteto mokslininkai (University of Washington) sukūrė ir išbandė technologiją, leidžiančią žmonėms tiesioginės smegenų stimuliacijos būdu valdyti kompiuterinį žaidimą.
(2) 2016-12-09 16
Naujame tyrime, publikuotame Science, tarptautinė genetikų grupė rekonstruoja žmogaus evoliuciją, vykusią ne akmens amžiuje, o pastaraisiais šimtmečiais
(0) 2016-12-09 23
Iki šiol enciklopedijose ir medicinos vadovėliuose buvo rašoma, kad raupai kankino žmoniją prieš tūkstančius metų ir buvo išplitę senovės Egipte, Indijoje ir Kinijoje. Istoriniuose šaltiniuose rašoma, kad netgi faraonas Ramzis V mirė nuo šios ligos 1145 metais iki mūsų eros.
(0) 2016-12-05 12
Policija ir saugumo pajėgos Rusijoje gavo pastiprinimą, apie kurį kitų šalių pareigūnai gali tik svajoti. Jiems leista pabandyti dirbti su „patobulintais šunimis“, kurie buvo klonuoti tam, kad geriau aptiktų sprogmenis ir narkotikus, rašo dailymail.co.uk.
Rubrika: Biotechnologijos
(2) 2016-12-02 19
Vilniaus universiteto profesorius Virginijus Šikšnys su komanda atrado genų redagavimo įrankį CRISPR-Cas9 – genų žirkles, kuriomis galima labai tiksliai karpyti DNR grandinę. Šis atradimas gali pelnyti pirmąją Lietuvos istorijoje Nobelio premiją Chemijos srityje.
Rubrika: Biotechnologijos
(0) 2016-11-30 73
Mokslininkai žengė didžiulį žingsnį atstatant regėjimą akliesiems. Chirurgai pirmą kartą atliko operaciją, kurios metu 30-metės moters smegenyse įstatė regėjimą stimuliuojantį lustą. Pacientė, kuri 7 metus buvo visiškai akla, pamatė spalvų pliūpsnius, o, kai iš kompiuterio į jos smegenis buvo pradėti siųsti signalai, ji taip pat išvydo linijas bei dėmes.
(0) 2016-11-25 34
Baltymai sprendžia problemas. Pasitelkę evoliucijos žinias, mokslininkai sukūrė baltymą, galintį prijungti anglį prie silicio. Ši inovacija gali transformuoti ištisas pramonės šakas, nuo vaistų gamybos iki LED lempučių, puslaidininkių ir kompiuterių ekranų.
Rubrika: Biotechnologijos
(0) 2016-11-25 26
Lietuvių mokslininkai – pirmieji pasaulyje atrado itin tikslų ir lengvai naudojamą genomo redagavimo įrankį. Vilniaus universiteto (VU) prof. Virginijaus Šikšnio ir jo komandos atradimas buvo toks svarbus, kad netrukus pasklido po visą pasaulį ir sulaukė genetikų pripažinimo. Mokslininkui prognozuojama Nobelio chemijos premija. Jos šįmet negavo, tačiau VU dr. Giedrius Gasiūnas sako, kad šių metų laureatai buvo apdovanoti už darbus, atliktus dar praeitame amžiuje, todėl lietuvių atradimas dar tikrai gali būti įvertintas.
Rubrika: Biotechnologijos
(6) 2016-11-23 18
Turite išmanųjį telefoną? Dažnai nerimaujate dėl aplink esančių nešvarumų ir bakterijų, kurios gali jus užkrėsti? Šiame vaizdo įraše paaiškinama, kaip savo išmanųjį telefoną galima padaryti tikru bakterijų detektoriumi.
(0) 2016-11-23 5
Ausies užauginimas po savo paties oda – gal ir nėra visiškai negirdėtas dalykas, bet Šiaurės Vakarų Kinijos Šaansi provincijos plastikos chirurgams tai nauja patirtis. Medikams teko gerokai pavargti, kad ausį prieš metus avarijoje praradęs vyras ir vėl galėtų ją jausti kaip savą.
(2) 2016-11-18 40
CRISPR genų redagavimo technologija pirmą kartą išbandyta su žmogumi. Tai padarė Kinijos mokslininkai.
Rubrika: Biotechnologijos
(1) 2016-11-13 39
Tai yra arčiausiai, kiek pavyko prisiartinti prie laboratorijoje auginamų transplantuojamų širdžių tikslo
Rubrika: Biotechnologijos
(1) 2016-11-12 21
JAV ir Kinijos mokslininkai išsiaiškino, kad pelės, neturinčios baltymo AIM2, yra atsparios jonizuojančiai radiacijai. AIM2 yra baltymas jutiklis, kuris, aptikęs ląstelėje svetimą DNR, pradeda imuninį atsaką. Panašu, AIM2 randa ir radiacijos sukeltus DNR pažeidimus, ir pradeda ląstelių žuvimo procesą. Straipsnis publikuotas žurnale Science.
Rubrika: Biotechnologijos
(2) 2016-11-11 11
Visame jūsų kada nors valgytame maiste saugoma Saulės energija, kurią augalai sugėrė vos prieš kelis mėnesius ar metus. Bet greitai dalis energijos jūsų lėkštėje gali būti iš Saulės šviesos, kurią augalai sukaupė prieš milijonus metų, – planuojama gyvulius šerti iškastiniu kuru.
(6) 2016-11-11 42
Žmonės nuo neatmenamų laikų ieškojo jaunystės šaltinio, kuris atsuktų laiką atgal, užkirstų kelią senatvei. Ar jis apskritai egzistuoja? Rusų mokslininkas Anatolijus Bruškovas mano, kad egzistuoja ir kad jam pavyko jį rasti 3,5 mln. metų senumo bakterijoje, rašo curiosity.com.
(1) 2016-11-10 15
Mokslininkai nustatė, kad rūkančių žmonių organizme įvyksta neįtikėtinai daug DNR mutacijų, rašo BBC.Nuodugniai ištyrus tūkstančius piktybinių auglių genomų buvo įrodyta, kad 20 cigarečių per dieną surūkančio asmens plaučių ląstelėse kasmet įvyksta vidutiniškai 150 mutacijų.
(9) 2016-11-04 49
Prieš pusantrų metų naujienose mirgėjo fotografijos žmogaus, bauginamai juodomis akimis. Jo vyzdžius ir raineles dengė sodriai tamsūs kontaktiniai lęšiai, saugantys, kad atsitiktinė šviesa nepažeistų „nulaužtų“ akių receptorių.
Rubrika: IT
(2) 2016-10-24 6
Pasak mokslininkų, moters genetika nulemia, kokie protingi bus vaikai, o tėvas tam neturi įtakos.
(8) 2016-10-19 9
Rugsėjį žemės ūkio rinkoje nutiko du svarbūs įvykiai, iš kurių pirmajam Rusijoje didelės reikšmės nesuteikta, o antrasis liko praktiškai visai nepastebėtas. Vokietijos kompanija Bayer susitarė dėl susijungimo su konkurentu iš JAV – Monsanto, o kas dar svarbiau – Monsanto įsigijo pagarsėjusios genomo redagavimo technologijos CRISPR/Cas9 naudojimo licenciją. P. Volčkovas, MFTI genų inžinerijos laboratorijos vadovas paskelbė pamąstymus, kaip tai atsilieps ž.ū. produktų rinkai ir ką su tuo bendro turi Rusija. Nors autorius į situaciją žvelgė iš Rusijos perspektyvos, tačiau jo pamąstymai yra įdomūs ir aktualūs bandant suprasti, kas šiame sektoriuje vyksta pasauliniu lygiu.
Rubrika: Biotechnologijos
>> Senesni įrašai

Portalo rubrikos

Akiratis
Laisvalaikis
Pasidaryk pats
Patarimai
į