Mobili versija | Apie | Visos naujienos | RSS | Kontaktai | Paslaugos
 
Jūs esate čia: Pradžia » Visos temos » Mokslas » Biotechnologijos

Puikus planas ar siaubingų vabzdžių invazijos pradžia? Mokslininkai ketina į aplinką paleisti milijonus genetiškai modifikuotų moskitų, bet specialistai bijo, kad nepasikartotų Brazilijos istorija

2020-06-09 (4) Rekomenduoja   (27) Perskaitymai (220)
    Share

Per artimiausius dvejus metus biotechnologijų įmonė „Oxitec“ planuoja į natūralią Floridos ir Teksaso aplinką išleisti milijonus genetiškai modifikuotų moskitų. Taip siekiama sustabdyti tokių ligų, kaip Dengės ir Zikos virusų plitimą, tačiau specialistai įžvelgia ir kitą medalio pusę.

Per artimiausius dvejus metus biotechnologijų įmonė „Oxitec“ planuoja į natūralią Floridos ir Teksaso aplinką išleisti milijonus genetiškai modifikuotų moskitų. Taip siekiama sustabdyti tokių ligų, kaip Dengės ir Zikos virusų plitimą, tačiau specialistai įžvelgia ir kitą medalio pusę.

Nors šį genetiškai modifikuotų moskitų į natūralią aplinką paleidimo planą jau patvirtino JAV Aplinkos apsaugos agentūra (EPA), tačiau „The Conversation“ kalbinti biologai, ekologai ir kiti gamtos tvarumo tyrėjai yra susirūpinę.

Jie mano, kad šis planas dar nėra pakankamai išanalizuotas bei įvertintos visos galimos grėsmės natūralios gamtos ekosistemoms.

Teoriškai šis planas atrodo gana paprastas ir juo siekiama elementaraus tikslo. Genetiškai modifikuoti moskitai paplistų po natūralias aplinkas ir sumažintų vietines moskitų populiacijas.

Mokslininkai sukūrė nevaisingas moskitų veisles (vedami palikuonys neišsivysto iki galutinės formos aut. past.), tad jų paleidimas į aplinką galėtų drastiškai sumažinti moskitų populiaciją. O tuo pačiu ir rizikas užsikrėsti jų platinamomis ligomis, kaip Zikos ir Dengės virusu.

Ši koncepcija puikiai veikia laboratorinėmis sąlygomis, tačiau, kai ji buvo išbandyta Brazilijoje – viskas pakrypo netikėta linkme.

Tie modifikuoti moskitai nelabai kryžminosi su natūralia moskitų populiacija ir po gana trumpo laiko išsivystė ypač atsparūs genetiniai moskitų hibridai, kuriuos išnaikinti yra dar sunkiau.

Šiuo atveju mokslininkai bijosi, kad nepasikartotų Brazilijos scenarijus ir yra susirūpinę, kad EPA nenustatė pakankamai griežtų priemonių, leidžiančių nuolat stebėti ir kontroliuoti „Oxitec“ eksperimentą bei, esant reikalui, iškart užkirsti kelią netyčinei vietinių ekosistemų žalai.

Mokslininkai ragina EPA imtis konkrečių priemonių, įskaitant leidimą prieiti prie genetiškai modifikuotų organizmų registro, kad mokslininkai galėtų geriau suprasti, kas čia vyksta.

„Genų inžinerija žmonėms suteikia beprecedentę galimybę keisti biologinio pasaulio struktūrą. Tačiau nepaisant spartaus ir entuziastingo genų inžinerijos progreso, ekologinės sistemos, kurias galėtume pakeisti, išlieka nepaprastai sudėtingos ir nepakankamai ištirtos“, - tvirtina mokslininkai.

Verta skaityti! Verta skaityti!
(34)
Neverta skaityti!
(7)
Reitingas
(27)
Komentarai (4)
Komentuoti gali tik registruoti vartotojai
Kiti tekstai, kuriuos parašė Darius Verbickas
Naujausi įrašai

Įdomiausi

Paros
32(0)
29(4)
28(3)
25(0)
23(0)
16(0)
15(1)
15(0)
14(0)
13(0)
Savaitės
72(6)
56(8)
Mėnesio
109(22)
99(1)
92(0)
83(5)