Mobili versija | Apie | Visos naujienos | RSS | Kontaktai | Paslaugos
 
Jūs esate čia: Pradžia » Visos temos » Mokslas » Fizika

Matematikas kuria įprastai logikai nepaklūstančius veidrodžius

2009-02-27 (14) Rekomenduoja   (0) Perskaitymai (6313)
    Share

Pagal išsilavinimą Andrew Hicks'as yra matematikas, tačiau derindamas savo gebėjimus su kompiuteriniu modeliavimu, jis kuria įprastai žmogaus logikai nepaklūstančius veidrodžius, galinčius atspindėti neapverstą tekstą, neiškraipytas 360 laipsnių panoramas ar netgi infraraudonuosius spindulius.

Pirmoje nuotraukoje parodytas plataus kampo vaizdą atspindintis vedrodis. Beje, atspindys yra neiškraipytas - tiesios realaus pasaulio linijos perkeliamos į išlenktą veidrodžio paviršių. Beje, jis netgi turi praktinį pritaikyma - yra naudojamas Pensilvanijos Universitete (JAV) sukurtame laiptais galinčiame lipti robote. Į veidrodį nukreipta videokamera gali fiksuoti plataus kampo vaizdą, kuriame laiptai yra tiesūs - taip palengvinama mechanizmo navigacija.

Antroje nuotraukoje esantis veidrodis neatspindi "veidrodinio" vaizdo, ir jame galima skaityti lygiai taip pat išdėstytą, o ne apverstą tekstą. Filadelfijos Drexel Universitete (JAV) matematiku dirbantis Hicks'as keistam veidrodžio paviršiui sumodeliuoti panaudojo kompiuterinius algoritmus - paviršius išlinksta ir vingiuoja įvairiomis kryptimis. Išlenkimai nukreipia nuo objekto atspindėtus spindulius į pagrindinę atspindinčiąją plokštumą, ir taip apverčia vaizdą į "normalią" padėtį.

Mokslininkas pabandė sukurti ir plačiam pritaikymui naudingą gaminį. Jo pasiūlytas automobilinio galinio vaizdo veidrodėlio variantas pasižymi įspūdingu 45° apžvalgos kampu, kai tuo tarpu tipiniai analogai turi vos 17° apžvalgos kampą. JAV įstatymai draudžia automobiliuose naudoti išlenkto paviršiaus veidrodžius, tačiau Hicks'as savo gaminį tikisi parduoti kitose rinkose, pavyzdžiui, Europoje, kur tokie veidrodžiai leistini naudoti.

Bet koks blizgus iškilas paviršius, toks kaip Kalėdinės eglutės žaisliukas, gali atspindėti platų panoraminį vaizdą. Tačiau jame matomi objektai iškraipomi ir judėdami keičia savo atspindžio dydį ir formą, netgi kai jų atstumas iki atspindinčio paviršiaus išlieka pastovus. Šis panoraminis veidrodis atspindi pilną neiškraipytą 360° laipsnių vaizdą. Jei objektas išlieka tuo pačiu atstumu iki veidrodžio, jo dydis visada būna toks pats.

Veidrodžius galima naudoti bet kokio ilgio šviesos ar elektromagnetinės spinduliuotės bangoms atspindėti. Šis egzempliorius gali atspindėti infraraudonąją šviesą. Tam naudojama akiai nematoma danga. Gaminys suprojektuotas specialiai vaizdų apdorojimo sistemai, kuri užfiksuoja plataus kampo infraraudonąsias žmonių nuotraukas, taip užfiksuodama aplinkoje esančius šilumos šaltinius. Galimas gaminio panaudojimas - apsaugos sistemos.

Veidrodinio paviršiaus cilindrai kaip šis naudojami tapybos technikoje, vadinamojoje anamorfozėje (angl. anamorphosis), kai sukuriami tik iš tam tikro stebėjimo taško arba tik naudojant iškreipiantį veidrodį matomi vaizdai.

Verta skaityti! Verta skaityti!
(1)
Neverta skaityti!
(1)
Reitingas
(0)
Komentarai (14)
Komentuoti gali tik registruoti vartotojai
Naujausi įrašai

Įdomiausi

Paros
26(6)
26(0)
21(6)
20(0)
18(0)
16(1)
15(0)
15(0)
14(0)
12(5)
Savaitės
132(0)
108(0)
105(5)
93(2)
Mėnesio
151(27)
132(0)
110(1)
108(0)
107(0)