Mobili versija | Apie | Visos naujienos | RSS | Kontaktai | Paslaugos
 
Jūs esate čia: Pradžia » Visos temos » Mokslas » Apie gamtą

Didžiausia pasaulyje gėlavandenė žuvis: didžioji Mekongo katžuvė (Foto)

2013-07-22 (11) Rekomenduoja   (2) Perskaitymai (55)
    Share

Viena didžiausių žuvų Žemėje – didžioji Mekongo katžuvė (angl. - Mekong giant catfish) išauga iki 3 metrų ilgio ir neršia Mekongo upės vandenyse, Azijoje.

Šių gėlavandenių monstrų populiacijai iškilusi grėsmė – dėl pernelyg intensyvios žvejybos, užtvankų statybų ir teršiamos natūralios aplinkos, aiškina NatGeo WILD „Monster Fish“ projektui vadovaujantis Zebas Hoganas. Manoma, kad per pastaruosius 14 metų didžiųjų katžuvių populiacija sumažėjo 80 proc.

Anot gamtininko, Tailando urvuose ant sienų randama tūkstančių metų senumo piešinių, kuriuose vaizduojamos didžiosios katžuvės. Tajų folklore ši žuvis yra ypač gerbiama būtybė. Prieš išsiruošiant jų žvejoti, būdavo atliekamos specialios apeigos.

Dabar gaudyti katžuves Tailande, Laose ir Kambodžoje uždrausta, tiesa, draudimai mažai veiksmingi, ir jos nelegaliai žvejojamos visose trijose valstybėse. Yra ir kita alternatyva – pabandyti sugauti didžiąją žuvį tvenkiniuose ir ežeruose, kur jas mėginama veisti dirbtiniu būdu, pagal valstybės paramos programą į tuos telkinius išleidžiant didžiųjų Mekongo katžuvių mailiaus. Kai kuriuose ežeruose (pvz., Bung Sam Ran Bankoke) plaukioja „paršiukai“, kurių svoris siekia 140 kg, nors labiausiai paplitęs leistinas sugautos žuvies svoris – 18 kg. Kad šios rūšies individai galėtų daugintis, reikia, kad jie pasiektų 50-70 kg svorį. Deja, ežeruose ir tvenkiniuose šios žuvys neneršia.

2005 m. Tailando šiaurinėje dalyje žvejai iš upės sugebėjo ištraukti 293 kg svėrusį laimikį. Tai buvo 2,7 metro ilgio patelė. Šis egzempliorius yra rekordinis – tai yra didžiausia kada nors pagauta gėlavandenė žuvis. Tačiau apie šiuos Azijos upių pasaulio galiūnus žinoma gana mažai.

Istoriniuose šaltiniuose minima, kad šios žuvys anksčiau veisdavosi nuo Mekongo žemupio Vietname, ligi Junano provincijos šiaurėje (Kinija) – iš viso 4 800 km ilgio upės ruože. Dabar šios žuvys nedidelėmis, izoliuotomis populiacijomis plaukioja tik nedidelėje Mekongo vidurupio atkarpoje.

Žuvys susirenka į būrius prieš prasidedant liūčių sezonams ir migruoja prieš srovę, Mekongo aukštupio link. Jos gyvena pagrindiniame upės kanale, kur vandens gylis viršija 10 metrų. Gigantiškos žuvys minta zooplanktonu, tačiau garsėja ir kaip kanibalės. Sulaukusi maždaug vienerių metų, žuvis tampa žolėde – minta smulkiais dumbliais, vabzdžių lervomis.

Auga didžiosios Mekongo katžuvės labai sparčiai: per 6 metus pasiekia 150-200 kg svorį (palyginimui, žmonių vaikai per tiek pat laiko masės priauga 20-25 kg).

Verta skaityti! Verta skaityti!
(13)
Neverta skaityti!
(2)
Reitingas
(2)
Komentarai (11)
Komentuoti gali tik registruoti vartotojai
Naujausi įrašai

Įdomiausi

Paros
26(0)
25(6)
23(0)
18(2)
12(8)
12(0)
11(1)
11(1)
Savaitės
90(1)
60(0)
55(3)
52(0)
51(0)
Mėnesio
180(10)
160(16)
115(1)
109(20)