Mobili versija | Apie | Visos naujienos | RSS | Kontaktai | Paslaugos
 
Jūs esate čia: Pradžia » Visos temos » Mokslas » Apie gamtą

Žiurkėnas, kuriam nebaisūs net skorpiono kirčiai! (Video)

2014-04-30 (0) Rekomenduoja   (2) Perskaitymai (440)
    Share

Neseniai „YouTube“ pasirodė Mičigano universiteto vaizdo įrašas, kuriame pietų žioginis žiurkėnas (Onychomys torridus) atlaiko skausmingus Arizonos skorpiono (Centruroides sculpturatus) geluonies kirčius. Kaip teigia zoologė Ashlee Rowe, žiurkėno organizmas evoliucionavo taip, kad nuodus, paverčia į skausmą malšinančius vaistus.

„Mes norime atskleisti tikrąjį evoliucijos meną, kur žioginis žiurkėnas perrašo biologijos dėsnius. Jie panaudoja savo priešininko jėgą prieš juos pačius“, – teigia Rowe.

Tai veikia taip: paprastai, skorpiono nuodai aktyvuoja nociceptorius, jutimines ląsteles, kurios perduoda skausmo signalus į smegenis. Šiuos signalus ląstelės perduoda atidarydamos ir uždarydamos membranų natrio ir kalio kanalus.

Evoliucijos dėka, žioginiai žiurkėnai apėjo šiuos procesus. Jų ląstelėse, skorpiono nuodai išjungia minėtus kanalus, atsakingus už skausmo impulsų perdavimą į smegenis. Tokiu būdu, šie graužikai jo tiesiog nejaučia.

„Tai lyg laido nupjovimas“, – pakomentavo Rowe „Live Science“ žurnalistams.

Šio tyrimo išvados bus naudojamos siekiant dirbtiniu būdu uždaryti signalų perdavimo kanalus žmogaus organizme. Supratę, kaip tai veikia, mokslininkai galės sukurti nuskausminamuosius be šalutinio poveikio, pavyzdžiui, mieguistumo ar priklausomybės.

Naujasis vaizdo įrašas rodo nuostabų prisitaikymą vykstant natūraliems gyvūnijos tarpusavio susidūrimams. Akvariume, kuriame vyksta skorpiono ir žiurkėno grumtynės, sukurta panaši aplinka į šių gyvūnų natūralias buveines. Kai žiurkėnas puola, skorpionas instinktyviai bando gintis geldamas savo nuodingu geluonimi, tačiau šiuo atveju labai nesėkmingai.

Verta skaityti! Verta skaityti!
(9)
Neverta skaityti!
(0)
Reitingas
(2)
Komentarai (0)
Komentuoti gali tik registruoti vartotojai
Komentarų kol kas nėra. Pasidalinkite savo nuomone!
Naujausi įrašai

Įdomiausi

Paros
25(4)
21(0)
19(2)
14(8)
13(0)
11(1)
11(0)
Savaitės
61(0)
52(0)
50(0)
Mėnesio
147(36)
121(25)
118(14)
103(8)
97(7)