Mobili versija | Apie | Visos naujienos | RSS | Kontaktai | Paslaugos
 
Jūs esate čia: Pradžia » Visos temos » Mokslas » Apie gamtą

Beveik neužmušamas gyvūnas, kuriam nebaisi nė mėsmalė

2014-07-30 (4) Rekomenduoja   (75) Perskaitymai (55)
    Share

Gyvūnijos pasaulyje egzistuoja vienas toks vandens sutvėrimas, kuris pasižymi nuostabiais regeneraciniais sugebėjimais – t.y., moka atauginti savo kūną net ir iš mažiausių fragmentų. Įdomiausia tai, kad savo buvusias proporcijas šis sutvėrimas ataugina net ir sumaltas į faršą.

Senovės graikų mitologijoje fantastinė būtybė Lernos hidra – devyngalvė jūrų pabaisa, kuri buvo laikoma neįveikiama, nes vietoj nukirstų galvų ataugdavo naujos. Heraklis su hidra plūkėsi ilgai. Tačiau vienas realiai egzistuojantis nedidelis vandens gyvūnas pasižymi panašiais nemirtingumo sugebėjimais. O ir pavadintas jis analogiškai – hidra.

Cilindro pavidalo kūno (o jo ilgis – vos 1-2 cm) viršutinėje dalyje yra hidros burna, kurią supa 5-12 čiuptuvėlių vainikas. Juo hidra medžioja grobį. Nutraukti čiuptuvėliai atauga – taip pat, kaip ir jūros žvaigždžių galūnės.

Hidrų regeneracija mokslininkus žavi jau ne vieną šimtmetį. Vis dėlto regeneraciniai šio gyvūno sugebėjimai, kaip paaiškėjo, yra gerokai sudėtingesni ir dar labiau stebinantys. Juos beveik galima priskirti fantastikos sričiai. Kalifornijos universiteto Berklyje (JAV) tyrėjai išsiaiškino, kad hidros ataugina savo kūną net ir tada, kai jis mėsmalėje sumalamas į faršą.

JAV mokslininkų eksperimento tikslas buvo nustatyti regeneracinių hidros sugebėjimų ribas. Labiausiai stebina, kad mėsmalės peilių į tyrę sumaltai hidrai pakakdavo išsaugoti galvą – likusi hidros kūno dalis ataugdavo. Galva likusios kūno dalies ląstelėms nepaliaujamai siunčia nervinius signalus – jais nurodo kokia kryptimi vystytis ir kokia kūno dalimi virsti.

Maža to, mokslininkai išsiaiškino, kad perleidus hidrą per mėsmalę, nedidelės galvos ląstelių agregacijos išsimaišo po kūno likučius, iš kurių pamažu išauga keletas naujų, savarankiškai egzistuojančių individų. Kitaip tariant, hidra, į kurią kėsinamasi, iš principo sugeba pavirsti keliomis hidromis.

Verta skaityti! Verta skaityti!
(75)
Neverta skaityti!
(0)
Reitingas
(75)
Komentarai (4)
Komentuoti gali tik registruoti vartotojai
Naujausi įrašai

Įdomiausi

Paros
28(1)
18(4)
17(0)
16(1)
15(0)
11(0)
11(2)
10(0)
Savaitės
89(0)
Mėnesio
647(32)
262(38)
145(17)
118(28)
99(0)