Mobili versija | Apie | Visos naujienos | RSS | Kontaktai | Paslaugos
 
Jūs esate čia: Pradžia » Visos temos » Mokslas » Apie gamtą

Viskas paprasta kaip 2×2: kodėl uodai vienus žmones gelia be sustojimo, o kitus aplenkia per kilometrą?

2016-07-25 (0) Rekomenduoja   (-2) Perskaitymai (110)
    Share

Kiekvienas, kas yra buvęs kempinge ar leidęs vakarus gamtoje su draugais, greičiausiai yra pastebėjęs, kad kai kuriuos žmones uodai mėgsta gerokai labiau. Kartais kenkėjai tarsi susitarę puola tik tam tikros šeimos narius.

Mokslininkai iš Grinvičo universiteto Didžiojoje Britanijoje dar praėjusiais metais paskelbė tyrimą, kuriame teigė paaiškinę esminę uodų puolimo priežastį, rašo „The Conversation“.

Jie tyrinėjo savanorių grupę, kuri buvo sudaryta iš identiškų ir neidentiškų moterų dvynių ir mėgino nustatyti, kaip uodai reaguoja į jų odos kvapus. Dvyniai tyrime buvo tam, kad būtų galima atskirti gamtos ir auklėjimo (arba genų ir aplinkos) poveikį.

Atliekant tyrimus su žmonėmis tai yra vienintelis būdas tiksliai nustatyti skirtumus. Tyrėjai pastebėjo, kad 67 proc. atvejų uodų pasirinkimą lėmė žmonių genai.

Kodėl genai gali daryti įtakos?

Prieš daug metų kitame dvynių tyrime, kuomet buvo tiriamas pažastų kvapas, parodyta, kad žmonių kvapų suvokimas priklauso nuo genetikos – genai kontroliuoja ir mūsų kvapų suvokimą, ir tuos cheminius kvapus, kuriuos skleidžia mūsų oda.

Tuo esame panašūs į uodus, nes šie taip pat labai skirtingai reaguoja į kvapus. Pavyzdžiui, uodų rūšis Aedes Gambia labiau mėgsta rankų ir kojų odos kvapą, o kitos – kirkšnis ar pažastis.

Kai kurie gyvūnai geba išskirti uodus atbaidantį kvapą ir daug įmonių stengiasi atkurti atitinkamus chemikalus. Dvynių tyrimas rodo, kad cheminės medžiagos į mūsų odą gali patekti dėl milijonų jos paviršiuje esančių mikrobų.

Žmonės burnose, organizmo viduje ir ant odos turi labai skirtingų mikrobų rūšių. Vieni su kitais dalinamės tik labai maža dalimi mikroorganizmų, tačiau kiekvienas iš mūsų turi po skiriamąjį mikrobų atspaudą.

Dar visai neseniai buvo manyta, kad ši įvairovė yra atsitiktinė arba priklauso nuo gyvenamosios vietos. Tačiau Didžiojoje Britanijoje ir vėlgi su dvyniais atlikti tyrimai parodė, kad nuo genų priklauso, kokių skrandžio bakterijų turi žmonės.

Lygiai taip pat gali būti ir dėl mūsų odos. 100 trilijonų skirtingų mikrobų gausa žmoguje viršija ir individualių žmogaus ląstelių kiekį ir, mikrobų mes nesirenkame – jie renkasi mus pagal mūsų genetinę sandarą.

Tai reiškia, kad mikrobai, taip pat kaip ir uodai, nusprendžia gyventi su mumis, o kiti mūsų nemėgsta ir keliauja kitur.

Verta skaityti! Verta skaityti!
(25)
Neverta skaityti!
(27)
Reitingas
(-2)
Komentarai (0)
Komentuoti gali tik registruoti vartotojai
Komentarų kol kas nėra. Pasidalinkite savo nuomone!
Naujausi įrašai

Įdomiausi

Paros
22(0)
17(4)
16(7)
13(0)
11(3)
11(1)
Savaitės
115(0)
114(0)
104(32)
Mėnesio
179(16)
136(21)
129(2)
94(0)
91(0)