Mobili versija | Apie | Visos naujienos | RSS | Kontaktai | Paslaugos
 
Jūs esate čia: Pradžia » Visos temos » Mokslas » Apie gamtą

Kur ir kaip panaudojamas nuotekų dumblas Lietuvoje? Galima gaminti šilumą ir net elektros energiją (Video)

2018-05-08 (0) Rekomenduoja   (0) Perskaitymai (385)
    Share

Prausdamiesi, ruošdami maistą, tvarkydami namus sunaudojame daugybę litrų švaraus vandens – jis tampa nuotekomis. Tam, kad nuotekos neužterštų mūsų aplinkos, jos yra išvalomos ir šio proceso metu susidaro tūkstančiai tonų nuotekų dumblo. Toks dumblas – vertinga atlieka, tačiau Lietuvoje vis dar tenka spręsti galvosūkį, kur ir kaip jį panaudoti.

Dėl aplinkosauginių priežasčių nuotekų dumblas jau nevežamas į sąvartynus, o perdirbamas. Dalis jo tampa naudingu kompostu. Taip įgyvendinamas žiedinės ekonomikos principas – ką iš dirvos paėmėme augindami, tą ir sugrąžiname atgal natūralių trąšų pavidalu. Tokiu būdu ne tik nepaliekame atliekų kalnų ateities kartoms, bet ir tausojame dirvožemį, geriname jo kokybę. Pagamintame komposte yra vertingų medžiagų, pavyzdžiui, azoto, fosforo, kalio.

Tačiau ne visas nuotekų dumblas yra tinkamas komposto gamybai. Dalis dumblo yra išdžovinama ir paverčiama į kieto kuro granules. Deginant šį kurą būtų galima gaminti šilumą ir elektros energiją. Deja, kai kuriuose Lietuvos miestuose dėl pramonės taršos dumblas yra itin užterštas. O pagamintas granules tiekiančios įmonės už jų sudeginimą turėtų susimokėti. Kol atsakingos institucijos delsia imtis konkrečių veiksmų taršai sumažinti, teršėjams nubausti ir įstatymams sutvarkyti, nuotekų valyklos kasdien pluša, už mūsų visų pinigus perdirbdamos dumblą. Valyklų aikštelėse džiovintos granulės taip ir kaupiasi – tai dešimtys tūkstančių tonų energetinę vertę turinčio kuro.

Verta žiūrėti! Verta žiūrėti!
(1)
Neverta žiūrėti!
(1)
Reitingas
(0)
Komentarai (0)
Komentuoti gali tik registruoti vartotojai
Komentarų kol kas nėra. Pasidalinkite savo nuomone!
Naujausi įrašai

Įdomiausi

Paros
45(1)
39(0)
24(1)
21(3)
17(0)
16(0)
15(1)
14(6)
Savaitės
104(2)
82(9)
70(4)
70(4)
Mėnesio
170(16)
135(2)
106(1)
82(9)