Mobili versija | Apie | Visos naujienos | RSS | Kontaktai | Paslaugos
 
Jūs esate čia: Pradžia » Visos temos » Mokslas » Apie gamtą

Kiek arklio galių turi vienas arklys? Tik nemanykite, kad vieną

2018-11-19 (4) Rekomenduoja   (73) Perskaitymai (55)
    Share

„Bugatti Chiron“ turi 1479 arklio galias. Tuo tarpu „Volkswagen UP“ dažniausiai turi 70 arklio galių. O kiek arklio galių turi Bėris, dabar šiltai įsitaisęs kažkur arklidėse?

Gamyklos nebuvo sugalvotos su garo variklio išradimu. Jos jau gyvavo ir dirbo ilgą laiką iki jo atsiradimo, tačiau jose buvo plačiai naudojama arklių darbo jėga. Geras, raumeningas arklys buvo išties didžiulė jėga, tikras pasididžiavimas įmonei. Tačiau nereikia nei sakyti, kad arklys nėra tobulas galios agregatas - jis yra gana silpnas, gležnas, baugštus ir reikalaujantis daug priežiūros. Tačiau visi prie garo variklių nepuolė tekini.

Naujos technologijos visada kelia šiokį tokį visuomenės įtarumą. Kam keisti tai, kas ir taip nesugedę? O kas, jei dar apgaus? O kas, jei garo varikliai ims sproginėti ir mirtinai nuplikys gamyklų darbuotojus? Arkliai – patikimesnis įrankis.

Norint nukonkuruoti arklius, reikėjo parodyti, kad garo varikliai yra geresni. Tačiau kaip juos palyginti? Jamesas Wattas ieškojo būdų, kaip parduoti savo patobulintą garo variklį. Jis atliko keletą bandymų, kurių metu poniui ir arkliui liepė sukti 3,7 m skersmens malūno krumpliaratį. Pagal tai jis apskaičiavo, kad viena arklio galia yra lygi maždaug  745,7 W. Tokia marketingo strategija leido palyginti arklius su garo varikliais ir pramonės revoliucija įsibėgėjo.

Arklio galia iš tiesų nėra konkretus rodiklis. Skirtinguose pasaulio regionuose arklio galia reiškia skirtingus dalykus. Pavyzdžiui, Watto apskaičiuota 745,7 W galia iš tiesų dabar laikoma mechanine arklio galia, o metrine arklio galia laikoma kita reikšmė - 735,5 W. Kitaip tariant, 1 arklio galia yra reikalinga pakelti 75 kg į vieno metro aukštį per vieną sekundę.

Tačiau arklio galia yra toks nekonkretus rodiklis, kad Europos Sąjunga nuo 2010 metų atsisako jį naudoti - kilovatai yra tiesiog geresnis, suprantamesni vienetas. Todėl arklio galios oficialiuose dokumentuose pasirodo tik skliausteliuose. Arba nepasirodo visai - kilovatais naudotis vis tiek paprasčiau.

Tačiau grįžkime prie arklių ir žmonių. Usainas Boltas 2009 metais 100 metrų distanciją įveikė per 9,58 sekundes. Pagal tai apskaičiuota, kad tuo metu jis išvystė 3,5 arklio galias (2,6 kW). Tuo tarpu arklys gali išvystyti ir beveik 15 arklio galių. Watto skaičiavimai buvo paremti ilgu darbu, o išlaikyti maksimalią galią ilgą laiką yra labai sunku. Todėl ilgai gamykloje dirbantis arklys tikriausiai naudotų maždaug 1 arklio galią, bet labai ilgą laiką.

Verta skaityti! Verta skaityti!
(75)
Neverta skaityti!
(2)
Reitingas
(73)
Komentarai (4)
Komentuoti gali tik registruoti vartotojai
Naujausi įrašai

Įdomiausi

Paros
30(1)
29(1)
21(0)
21(4)
20(0)
15(2)
Savaitės
93(1)
61(0)
57(3)
53(0)
Mėnesio
180(10)
161(16)
116(1)
110(20)