Mobili versija | Apie | Visos naujienos | RSS | Kontaktai | Paslaugos
 
Jūs esate čia: Pradžia » Visos temos » Mokslas » Apie gamtą

Karolinos skerdikai siautėjo dar tada, kai pasaulio nebuvo užvaldę dinozaurai

2019-04-26 (0) Rekomenduoja   (3) Perskaitymai (165)
    Share

Prieš pasaulį užvaldant dinozaurams, vietovėje, kuri dabar yra Šiaurės Karolinos valstija (JAV), siautėjo dvikojai, beveik 3 metrų ilgio krokodilų protėviai, žinomi lotynišku Carnufex carolinensis pavadinimu – arba „Karolinos skerdikai“.

Paleontologai iš Šiaurės Karolinos valstijos universiteto bei Šiaurės Karolinos Gamtos mokslų muziejaus Čatamo apygardoje kasinėdami atrado senovėje gyvenusio roplio kaukolės dalį, stuburą ir rankos kaulą. Šis protėvis priklausė crocodylomorpha roplių šeimai, kuriai taip pat priklauso ir šiuolaikiniai krokodilai. Mokslininkai atrastą padarą pavadino Carnufex pavadinimu, arba „skerdiku“. Toks pavadinimas atrastam ropliui duotas dėl jo pailgos ir peilio formą primenančios kaukolės, aštrių tarsi ašmenys dantų, kuriais roplys medžiodavo šarvuotus roplius bei ankstyvuosius žinduolius.

Vadovaujanti tyrimo, kuris buvo paskelbtas leidinyje „Scientific Reports“, autorė Lindsay Zanno sako, kad žodis „skerdikas“ buvo tinkamiausias siekiant atkreipti žmonių dėmesį.

 

Mokslininkai mano, kad Carnufex gyveno prieš 230 milijonų metų, kai Šiaurės Amerika buvo Pangėjos superžemyno dalimi, o dabartinė valstija buvo netoli pusiaujo. Manoma, kad šis roplys buvo maisto grandinės viršūnėje. Jų dienos pasibaigė kartu su masiniu išnykimu Triaso periodo pabaigoje, po kurio net 135 milijonus metų mūsų planetoje karaliavo dinozaurai.

L. Zanno pasakoja, kad fosilijos iš šio periodo mokslininkams yra itin svarbios, kadangi tai yra seniausi crocodylomorpha ir dinozaurų teropodų šeimos narių įrodymai. Šios dvi grupės evoliucionavo Triaso periodo metu. Įdomu tai, kad abi šios šeimos sugebėjo išgyventi iki pat šių dienų – krokodilų ir paukščių pavidalais. Anot mokslininkės, Carnufex roplio, kuris laikomas seniausiu ir didžiausiu crocodylomorpha šeimos nariu, atradimas suteikė naujos informacijos apie tuo metu Pangėjoje gyvenusius ir maisto grandinės viršūnėje buvusius grobuonis.

Verta skaityti! Verta skaityti!
(6)
Neverta skaityti!
(3)
Reitingas
(3)
Komentarai (0)
Komentuoti gali tik registruoti vartotojai
Komentarų kol kas nėra. Pasidalinkite savo nuomone!
Naujausi įrašai

Įdomiausi

Paros
68(3)
42(0)
34(8)
24(0)
21(2)
20(0)
20(0)
16(0)
15(0)
Savaitės
66(0)
64(0)
60(0)
59(7)
Mėnesio
235(8)
105(22)
87(0)
82(3)