Mobili versija | Apie | Visos naujienos | RSS | Kontaktai | Paslaugos
 
Jūs esate čia: Pradžia » Visos temos » Mokslas » Apie gamtą

Kodėl karvių varpeliai Lietuvoje niekada nebuvo populiarūs ir, ar jie tikrai saugo nuo plėšrūnų?

2020-09-23 (0) Rekomenduoja   (12) Perskaitymai (385)
    Share

Niekas nežino, kada ir kur karvės ėmė nešioti varpelius. Žinoma, kad geležies amžiuje jie jau egzistavo, o patys seniausi karvių varpeliai buvo aptikti Kinijoje. Jie paplito ir Afrikoje, ir Europoje. Ir Lietuvoje karvės kartais nešiodavo varpelius, bet pakankamai retai. Kodėl?

Ankstyviausi rašytiniai šaltiniai apie karvių varpelius Europoje siekia 14-15 amžių. Karvės tuomet jau nešiojo specialiai juos pagamintus varpus. Tiesa, ne visos - tik genties lyderė buvo puošiama varpeliu. Tai buvo susiję su varpelių paskirtimi ir kaina.

Originaliai karvių varpeliai buvo naudojami kalnuotose vietovėse, kur piemenims buvo sunku sekti besiganančius galvijus. Karvės vis išklysdavo iš akiračio, pasislėpdamos už kalno krašto. Kadangi karvės seka genties lyderę, mažesnėms grupėms pakakdavo vieno varpelio. Kur skamba varpelis, bus ir visos karvės. Būtent dėl to Lietuvoje ir kitose šalyse, kuriose nėra kalnų, karvių varpeliai buvo reti.

 

Su laiku varpelio paskirti keitėsi. Jau 16 amžiuje apie karvių varpelius buvo rašoma kaip apie puošmeną ir net kilmės ženklą. Įvairių mugių metu geriausia karvė buvo apdovanojama gražiu varpu. Daug kur šios tradicijos su laiku buvo atsisakyta, tačiau kalnuose karvės varpelius nešioja iki šiol.

Tiesą sakant, karvę su varpeliu jūs greičiausiai ir įsivaizduojate būtent tokiame peizaže - kur nors Austrijoje ar Šveicarijoje. Tiesa, ūkininkai kartais varpelius naudoja ir prie miškų, tikėdamiesi, kad toks nenatūralus, žmones primenantis garsas nubaidys plėšrūnus. Mokslininkai mano, kad tai nėra veiksminga priemonė.

 

Plėšrūnai mitybos grandinės viršuje išlieka dėl to, kad moka prisitaikyti. Jie greitai prisitaiko ir prie varpelių skleidžiamo garso. Tyrimai rodo, kad varpeliai ne tik neatbaido plėšrūnų, o dar juos ir informuoja, kur yra galvijai.

Beje, varpelius nešioja ne tik karvės, bet ir ožkos, ir kiti naminiai gyvūnai. Net katės kartais nešioja varpelius, bet visiškai dėl kitų priežasčių - taip šeimininkai nori sutrukdyti joms medžioti.

Verta skaityti! Verta skaityti!
(12)
Neverta skaityti!
(0)
Reitingas
(12)
Komentarai (0)
Komentuoti gali tik registruoti vartotojai
Komentarų kol kas nėra. Pasidalinkite savo nuomone!
Naujausi įrašai

Įdomiausi

Paros
48(0)
37(0)
36(5)
30(0)
25(1)
25(0)
24(0)
23(1)
19(0)
16(5)
Savaitės
76(3)
70(0)
67(1)
60(0)
Mėnesio
232(8)
111(3)
108(12)
106(26)
105(0)