Mobili versija | Apie | Visos naujienos | RSS | Kontaktai | Paslaugos
 
Jūs esate čia: Pradžia » Visos temos » Mokslas » Apie gamtą

Audrą persekiojančio lėktuvo stebėjimai atskleidė netikėtus rezultatus: žaibavimas turi ir teigiamų savybių

2021-06-21 (0) Rekomenduoja   (10) Perskaitymai (220)
    Share

Vasara - neabejotinai žaibų sezonas. Nors daugumai žaibai siejasi su audromis, prastu oru ir pavojumi, paskutinių tyrimų duomenimis žaibavimas turi ir teigiamų sąvybių.

Audrą persekiojančio lėktuvo stebėjimai atskleidė, kad žaibas gali sukurti daug orą valančių cheminių medžiagų, vadinamų oksidantais, rašoma balandžio 29 d. žurnale „Science“.

Oksidantai padeda išvalyti orą reaguodami su teršalais, pavyzdžiui, metanu, ir sudarydami molekules, kurios geriau tirpsta vandenyje arba yra lipnesnės, todėl lengviau iškrenta iš Žemės atmosferos arba prilimpa prie jos paviršiaus.

Tyrėjai žinojo, kad žaibas gamina azoto oksidą, dėl kurio gali susidaryti oksidantai, pavyzdžiui, hidroksilo radikalai. Tačiau niekas nematė, kad žaibas tiesiogiai sukurtų daug šių oksidantų.

 

2012 m. gegužę ir birželį NASA reaktyvinis lėktuvas išmatavo du oksidantus audros debesyse virš Kolorado, Oklahomos ir Teksaso. Vienas iš jų buvo hidroksilo radikalas OH. Kitas buvo panašus oksidantas, vadinamas hidroperoksilo radikalu, HO2. Bendra OH ir HO2 molekulių, susidariusių dėl žaibų ir kitų įelektrintų oro sričių, koncentracija kai kuriose šių debesų dalyse siekė iki tūkstančių dalių iš trilijono.

„Nesitikėjome nieko panašaus pamatyti“ – portalui „ScienceNews“ komentavo Willamas Brunas, Pensilvanijos valstijos universiteto atmosferos mokslininkas. „Duomenis net buvome padėję į lentyną, nes jie atrodė tokie ekstremalūs.“

 

Manoma, kad bet kuriuo metu pasaulyje siaučia apie 1 800 žaibų audrų, todėl W.Brunas ir jo kolegos apskaičiavo, kad žaibai gali sukelti nuo 2 iki 16 proc. atmosferos OH. Tikslesniam įvertinimui reikėtų stebėti daugiau perkūnijos debesų. Suprasti, kaip žaibai veikia atmosferos cheminę sudėtį, gali tapti dar svarbiau, nes dėl klimato kaitos daugėja žaibų.

Verta skaityti! Verta skaityti!
(12)
Neverta skaityti!
(2)
Reitingas
(10)
Komentarai (0)
Komentuoti gali tik registruoti vartotojai
Komentarų kol kas nėra. Pasidalinkite savo nuomone!
Naujausi įrašai
Su turiniu susijusios žymės:

Įdomiausi

Paros
36(9)
30(1)
29(3)
29(9)
23(0)
21(0)
20(0)
18(6)
Savaitės
90(1)
80(0)
77(6)
Mėnesio
111(22)
102(1)
92(0)
82(5)