Mobili versija | Apie | Visos naujienos | RSS | Kontaktai | Paslaugos
 
Jūs esate čia: Pradžia » Visos temos » Mokslas » Apie gamtą

Uzbekistane rasto milžiniško dinozauro dantys stebina mokslininkus: milžiniškas plėšrūnas konkuravo su tiranozaurais ir rijo kitus dinozaurus

2021-09-19 (0) Rekomenduoja   (15) Perskaitymai (385)
    Share

Uzbekistane rastas maždaug prieš 90 milijonų metų siautėjęs milžiniškas aukščiausio lygio plėšrūnas – mėsėdis dinozauras, turintis ryklio dantis.

Ilgesnis už dramblį

8 metrų ilgio žvėris svėrė 1000 kilogramų, taigi buvo ilgesnis už Afrikos dramblį ir sunkesnis už bizoną.

Mokslininkai jį pavadino Ulughbegsaurus uzbekistanensis pagal XV a. astronomo, matematiko ir sultono iš dabartinio Uzbekistano Ulugh Bego pavardę. Mokslininkus nustebino tai, kad šis dinozauras buvo daug didesnis – dvigubai ilgesnis ir daugiau nei penkis kartus sunkesnis – nei anksčiau žinomas jo ekosistemos aukščiausias plėšrūnas – tiranozauras.

Dalies U.uzbekistanensis žandikaulio pakanka, kad būtų galima daryti prielaidą, jog gyvūnas buvo karcharodontozauras, arba „ryklio dantis“ turintis dinozauras – vieno danties ilgis siekdao apie 12 cm. Šie mėsėdžiai buvo tiranozaurų, kurių žymiausia rūšis yra Tyrannosaurus Rex, pusbroliai ir konkurentai.

 

Šios dvi dinozaurų grupės buvo gana panašios, tačiau karcharodontozaurai paprastai buvo lieknesni ir lengvesnio sudėjimo nei stambūs tiranozaurai, sakė tyrimo bendraautorė Darla Zelenitsky, Kalgario universiteto paleobiologijos docentė.

Nepaisant to, karcharodontozaurai paprastai buvo didesni už tiranozaurus, jų svoris viršijo 6000 kg. Tada, maždaug prieš 90-80 mln. metų, karcharodontozaurai išnyko, o tiranozaurai išaugo ir užėmė aukščiausio lygio plėšrūnų pozicijas Azijoje ir Šiaurės Amerikoje.

 

Naujasis radinys yra pirmasis karcharodontozauro dinozauras, aptiktas Centrinėje Azijoje, pažymėjo mokslininkai. Paleontologai jau žinojo, kad tuo pačiu metu ir toje pačioje vietoje gyveno tiranozauras Timurlengia, tačiau 4 m ilgio ir apie 170 kg svorio Timurlengia buvo kelis kartus mažesnis už U.uzbekistanensis, o tai leidžia manyti, kad U.uzbekistanensis buvo tos ekosistemos viršūninis plėšrūnas, ryjantis raguotuosius dinozaurus, ilgakaklius sauropodus ir į stručius panašius dinozaurus kaimynystėje.

Verta skaityti! Verta skaityti!
(17)
Neverta skaityti!
(2)
Reitingas
(15)
Komentarai (0)
Komentuoti gali tik registruoti vartotojai
Komentarų kol kas nėra. Pasidalinkite savo nuomone!
Naujausi įrašai

Įdomiausi

Paros
34(0)
32(4)
29(0)
26(0)
22(1)
18(1)
14(0)
Savaitės
90(1)
80(0)
77(6)
Mėnesio
111(22)
102(1)
92(0)
83(5)