Mobili versija | Apie | Visos naujienos | RSS | Kontaktai | Paslaugos
 
Jūs esate čia: Pradžia » Visos temos » Mokslas » Apie gamtą

Mimikrija - pamėgdžiojimo menas gamtoje

2007-10-02 (0) Rekomenduoja   (1) Perskaitymai (220)
    Share

Šis gražus pasišiaušęs vabaliūkštis - tai raštuotasis auksavabalis (arba grambuoliukas), angliškai kartu su kitais savo šeimos vabalais vadinamas bite-vabalu (bee beetle). Jis išties panašus į bites bei kamanes, o dar kartu su jomis besilankantis ant įvairių žiedų ir mintantis nektaru. Žinoma, augalai irgi nelieka be atpildo - ant šių vabalų gausių plaukelių keliauja prilipusios žiedadulkės, apdulkinančios kitus žiedus.

Kodėl jie tokie panašūs į bites? Toks panašumo į kitas rūšis reiškinys vadinamas mimikrija, kai koks nors augalas ar gyvūnas spalva, forma, kvapu ar net elgesiu pamėgdžioja kitą rūšį ir iš to turi naudos. Šiuo atveju tai viena iš jos formų - "batezinė" (batesian) mimikrija, kai mimikruojantis organizmas (auksavabalis) primena savo modelį (bitę), tačiau neturi kokių nors savybių, kurios daro bitę nepatrauklią plėšrūnams (vabalas neturi geluonies). Toks panašumas tarp visiškai skirtingų organizmų išsivystė evoliucijos eigoje, natūralios atrankos būdu, kai plėšrūnai, patyrę bitės ar vapsvos įgėlimą, neliesdavo ir jas primenančių auksavabalių, kurie perduodavo savo genus, lemiančius būtent tokią kūno spalvą, palikuonims.

Vapsvas mimikruoja ne tik raštuotieji auksavabaliai, bet ir daug kitų grupių vabzdžių, pavyzdžiui, žiedmusės (flower flies), dar vadinamos plevenančiomis musėmis (hoverflies) dėl sugebėjimo pakibti ore vienoje vietoje.

Mimikrija paplitusi ne tik vabzdžių pasaulyje, bet ir tarp stuburinių. Pavyzdžiui, gegučių patinai savo išvaizda labai panašūs į paukštvanagius. Tokia išvaizda yra prisitaikymas prie specifinio gyvenimo būdo, t.y. kitų paukščių lizdų parazitavimo. "Gegutinas" išbaido lizdo šeimininkus, kurie galvoja, kad tai paukštvanagis, o paukščiukų panikos metu patelė į tėvų paliktą lizdą padeda stebėtinai panašų į šeimininkų gegučiuko kiaušinį (dažniausiai pašalindama vieną iš esančių kiaušinių). Taigi mimikrija šiuo atveju yra tik vienas iš gegutės prisitaikymų prie tokio gyvenimo stiliaus...

Autorė: Vida Dikšaitytė

Verta skaityti! Verta skaityti!
(1)
Neverta skaityti!
(0)
Reitingas
(1)
Komentarai (0)
Komentuoti gali tik registruoti vartotojai
Komentarų kol kas nėra. Pasidalinkite savo nuomone!
Naujausi įrašai
Su turiniu susijusios žymės:

Įdomiausi

Paros
34(0)
24(0)
22(0)
21(0)
20(1)
15(0)
13(0)
Savaitės
112(0)
57(0)
Mėnesio
178(16)
136(21)
129(2)
94(0)
90(0)