Mobili versija | Apie | Visos naujienos | RSS | Kontaktai | Paslaugos
 
Jūs esate čia: Pradžia » Visos temos » Mokslas » Apie gamtą

Paukščiai gali matyti magnetinio lauko linijas

2007-09-30 (7) Rekomenduoja   (3) Perskaitymai (4202)
    Share

Kaip paukščiai orientuojasi erdvėje migruodami iš šiltųjų kraštų į Šiaurę bei atvirkščiai? Mokslininkai jau senokai sutarė, jog vienas iš galimų orientyrų – Žemės magnetinio lauko linijos. Tačiau kaip paukščiai jas jaučia? To iki šiol niekas negalėjo pasakyti. Dabar gi, mokslininkai eksperimentiškai nustatė, jog paukščiai magnetinį lauką gali jausti vizualiai – t.y. jį sugeba matyti.

Dominik Heyers kartu su kolegomis iš Oldenburgo universiteto (Carl von Ossietzky Universität Oldenburg) atliko eksperimentinius tyrimus su migruojančiais paukščiais. Tyrimams pasirinkti žvirblinių šeimos rūšis Sodinė devynbalsė (Sylvia borin). Vokiečių mokslininkai testiniams paukščiams atliko injekciją su dviejų tipų molekulėmis-markeriais, gebančių judėti vidiniais nervais kartu su informaciniu signalu. Pirmojo tipo markeriai pasklido po nervinę sistemą, o antrojo tipo susikoncentravo smegenų zonoje, vadinamoje N klasteriu (ankstesni tyrimai rodė, ši smegenų zona atsakinga už paukščių orientaciją).

Tuomet, kai paukščiai ėmė migruoti ir orientuotis pagal magnetinį Žemės lauką, darbo autoriai ėmėsi stebėti markerių padėtį. Paaiškėjo, jog abiejų tipų markeriai susikoncentravo ties viena smegenų sritimi, atsakinga už regėjimą (talamus). Pasirodo, jog nervų sistema ir smegenų klasteris N susijungė per talamus sritį.

Tokie netikėti tyrimų rezultatai verčia manyti, jog paukščiai magnetinio lauko linijas sugeba kažkaip matyti. Savo straipsnyje mokslininkai išdėsto ir galimą magnetinio lauko matymo mechanizmą. Detaliau apie jį galite pasiskaityti čia, o trumpa jo esmė tame, jog paukščių akyse yra baltymas, kuris gali būti jautrus magnetinio lauko linijoms. Tokiu atveju paukščiai, pažiūrėję į Šiaurės magnetinį lauką matytų tik juodą dėmę. Ar tikrai taip ir yra – pasakyti labai sunku. Deja, bet paukščiai nekalba ir savo pojūčių išsakyti negali.

Kiti mokslininkai neneigia, jog atlikti tyrimai yra svarbūs ir reikšmingi, tačiau susilaiko nuo tvirtinimo, jog paukščių orientacijos mechanizmas yra visiškai atskleistas. Jie įsitikinę, jog tokių įrodymų nepakanka, nes ir anksčiau buvo pastebėti kai kurie fiziologiniai dėsningumai, leidžiantys paukščiams jausti magnetinį lauką. Galbūt yra visas kompleksinis mechanizmas, o dabartiniai atradimai atskleidžia tik dalelę visos sistemos.

Tuo labiau, jog migruojantiems paukščiams magnetinis laukas nėra vienintelis orientyras. Jie sugeba savo kursą pasitikrinti ir pagal Saulę, ir pagal poliarizuotą šviesą ir netgi pagal kvapą. Be to, seniau atlikti tyrimai parodė, jog net sumaišius magnetinio lauko linijas paukščiai greitai „atstato“ reikiamą kryptį ir skrenda toliau.

Žodžiu, paukščių navigacijos sistema verta aukščiausių įvertinimo balų. Ir ji garantuotai yra kompleksinė – tam pritaria ir tyrimų autoriai.

Plačiau: Птицы могут видеть магнитное поле

Verta skaityti! Verta skaityti!
(3)
Neverta skaityti!
(0)
Reitingas
(3)
Komentarai (7)
Komentuoti gali tik registruoti vartotojai
Naujausi įrašai

Įdomiausi

Paros
85(0)
65(7)
43(0)
30(0)
29(7)
28(0)
19(0)
17(0)
16(2)
14(0)
Savaitės
133(0)
108(0)
74(2)
Mėnesio
151(27)
133(0)
111(1)
108(0)
108(2)