Mobili versija | Apie | Visos naujienos | RSS | Kontaktai | Paslaugos
 
Jūs esate čia: Pradžia » Visos temos » Mokslas » Geografija

Ar tikrai Havajai yra rojus Žemėje? Už gražios išorės slepiasi kultūrinis šokas, skurdas bei milžiniškos kainos – „rojaus mokestį“ turi susimokėti visi (Video)

2019-10-19 (6) Rekomenduoja   (46) Perskaitymai (440)
    Share
Tai straipsnis iš rašinių ciklo. Peržiūrėti ciklo turinį

Havajų salos – daugelio svajonė. Ne vienas iš mūsų norėtume ten gyventi. Nuostabi gamta, puikūs paplūdimiai, žėrintis vanduo – tikras rojus Žemėje. Bet ar tikrai? Sužinoję tikrąją tiesą apie Havajų salas, turbūt daugiau taip negalvosite ir nenorėsite ten gyventi.

1. Labai tikėtina, kad Havajuose jausitės gyvenantys skurde

„Vidurinė klasė“ Havajuose gyvena ganėtinai skurdžiai. Žemyne gyvenantys žmonės tai laikytų ne vidurine klase, o visiškais skurdžiais.

Daugelis Havajuose gyvenančių šeimų dirba po kelis darbus ir gyvena nuo algos iki algos. Taip pat gyvena prastesniuose namuose, palyginus su žemynine dalimi, bei nuolat balansuoja ant finansinės prarajos.

Paprasčiau tariant, nuo 2019-ųjų metų Havajuose jūs turite uždirbti mažiausiai 150 000 JAV dolerių per metus, kad turėtumėte tai, ką žemyninėje dalyje gautumėte per metus uždirbę 75 000 JAV dolerius. O jei turite gausesnę šeimą, tada jums reikės dar daugiau pajamų.

Tad jei ketinate gyventi Havajuose, turite būti pasirengę gyventi palyginti skurdžiai. Ir jei čia liksite ilgesniam laikui, galite pakilti karjeros laiptais ir uždirbti daugiau, bet pradžioje nusiteikite gyventi labai skurdų gyvenimą. Na, nebent jau esate milijonieriai – tada šis punktas jums negalioja.

2. Viena blogiausių pasaulyje vietų pradėti verslą

Šaltas gėrimas, pogulis po palme ir verslo reikalų tvarkymas mobiliuoju. Skamba nuostabiai? Ką gi, ne viskas taip gražu, kaip rodoma filmuose.

Įvairiuose verslo pradžios reitinguose Havajai beveik visada yra sąrašo apačioje. Ir jei Havajuose svajojate pradėti savo verslą, tai padaryti bus daugybę kartų sunkiau.

Visgi, tai nėra neįmanoma, kadangi Havajuose yra tūkstančiai sėkmingų mažų šeimos verslų. Tiesiog pradėti ir vystyti verslą čia yra kur kas sunkiau nei bet kur kitur.

O jei pasirinktas verslas priklausys reguliuojamai pramonei, tada jums teks kovoti su labai ilgai dirbančiu biurokratizmo aparatu. Ir kai jau jį įveiksite, norėdami sulaukti klientų, turėsite įgyti vietinės bendruomenės pasitikėjimą bei pagarbą.

Trumpai tariant – jums reikia klientų, kad būtų sukurtas pasitikėjimas ir pagarba, bet jums reikia pasitikėjimo ir pagarbos, norint sulaukti klientų. Tai tampa poros dešimtmečių tikslu ir nuolatiniu darbu.

3. Švietimas praktiškai dugne

Skaičiuojant vienam gyventojui tenkančių privačių mokyklų, Havajai yra aukštumose. Taip yra dėl to, kad tėvai, jei tik gali, stengiasi vengti valstybinių Havajų mokyklų ir veda vaikus į privačias mokyklas.

Havajų valstybinės mokyklos įvairiuose reitinguose atrodo prastai, tad tėvai vaikams nori suteikti maksimaliai kokybiška išsilavinimą. Tačiau, privačių mokyklų problema yra tame, kad dėl didžiulės paklausos jos yra brangios.

Norint vesti vieną vaiką į privačią mokyklą, gali tekti sumokėti apie 17 000 JAV dolerių, o jei du vaikai – jau ir 34 000. Plius, reikia dar pridėti mokesčius ir jau gauname apie 45 000 – 50 000 JAV dolerių per vienerius mokslo metus.

Paimkime būtinas 150 000 dolerių pajamas per metus, žinoma, jei norime gyventi bent kiek padoriai, pridėkime 50 000 išlaidas vaikų mokslams ir jau gauname 200 000 sumą. O apie namo pirkimą dar net neužsiminėme.

4. Gyvenimas brangus, o pajamos žemos

Kadangi visi čia nori gyventi ir tikisi mažiau dirbti – taip galima nuspėti – galutinis rezultatas yra tas, kad salose už darbus žmonės gauna mažiau, palyginus su žemyne gyvenančiais žmonėmis.

Galima tikėtis, kad atlyginimas salose sumažės 20 proc., palyginus su tuo, kurį žmonės gauna dirbdami žemyne. Tad iškart gauname dvigubą smūgį: pirmiausiai suprantame, kad Havajuose pragyvenimas yra brangesnis, o tada paaiškėja, kad atlyginimas bus mažesnis, nei kad gaudavome.

Daugelis žmonių iš didžiųjų žemyno miestų sako, kad Honolulu (Havajų salos sostinėje) pragyvenimo išlaidos yra panašios į tas, kurias patiria žemyne gyvenantys žmonės, tačiau pastarieji būna šokiruoti, kai pamato kokius atlyginimus gauna saloje gyvenantys žmonės.

5. Pirmą kartą įsigyti namą yra beveik neįmanoma

2019-aisiais vidutinės klasės namas šeimai Oahu mieste kainavo apie 812 000 JAV dolerių, o butas apie 429 000. Tad pinigai yra didžiuliai ir čia kalbame tik apie vidutinį namą ar butą – jokios prabangos.

Taigi, norint Havajuose įsigyti bustą, teks uždirbti labai dideles pajamas ir apriboti savo išlaidas, arba parduoti turimą turtą ir tikėtis, kad turimo kapitalo užteks svajonių nameliui.

Dėl tokių didelių nekilnojamo turto kainų, daugelis Havajų vidurinės klasės žmonių nesugeba įpirkti būsto ir jį nuomojasi. Tačiau dėl nuolat kylančių nekilnojamo turto kainų, busto nuoma taip pat brangsta.

6. Eismo sąlygos Havajuose labai prastos

Iš įvairių nacionalinių ataskaitų matyti, kad Havajuose eismo padėtis yra ypatingai prasta. Net iš Honolulu į megapolį Los Andželą persikėlę žmonės mano, kad transporto padėtis Honolulu yra prastesnė.

Automagistralės piko valandomis Honolulu atrodo, kaip automobilių stovėjimo aikštelės ir įprasta 30 minučių kelionė į darbą trunka 2 valandas. Ir taip kiekvieną darbo dieną. O kai kuriose Oahu miesto vietose žmonės turi keltis 5 valandą ryto, kad galėtų suspėti į 8 valandą prasidedantį darbą.

Ir toks kelionės neapibrėžtumas – nuo 30 min. iki 2 valandų – labai stipriai išmuša iš vėžių ir sunku susiplanuoti savo keliones. Kada išeiti iš namų, jei į miestą planavote nukeliauti 10 val? Niekas nežino. Tokia padėtis atima daug laiko bei jėgų ir skatina vengti vairavimo, kiek tik įmanoma.

Tačiau padėtis yra dar blogesnė. Kalnuotose vietovėse yra labai nedaug kelių ir į daugelį salos vietų galima patekti tik iš vienos magistralės. Kai įvyksta didelė avarija, visa sala springsta dideliame kamštyje. Yra buvę net tokių atvejų, kai žmonės namo važiavo 8 valandas.

Tad jei jums nepatinka sėdėti vos judančiame automobilių kamštyje, reikės gyventi netoli darbo vietos, o tai automatiškai reiškia didesnes išlaidas būstui. Arba susirasti darbą šalia savo pigesnio būsto, tačiau tada darbas bus mažiau apmokamas.

7. Mažiau pasirinkimų, mažesnė konkurencija, prastesnės paslaugos, aukštesnės kainos

Kadangi Havajai yra maža rinka, joje yra nedidelė konkurencija. O maža konkurencija beveik visada neigiamai atsiliepia vartotojams. Ir tai apima ne vien tik didesnes kainas.

Bendrovėms nereikia stengtis, norint patraukti jūsų dėmesį. Taikomas paprastas požiūris – „imk arba palik“ (angl. take it or leave it). Toks konkurencijos trūkumas persismelkęs ir Havajų politinėje sistemoje. Havajai iš esmės yra vienos partijos valstybė ir pasižyminti vienu mažiausiu rinkėjų aktyvumu.

Visa tai prisideda prie bendro apatiškumo požiūrio. Vienu metu Havajuose netgi buvo labai populiarus automobilio buferio lipdukas „Ainokea!“, kuris iš vietinių slengo išvertus reikštų „Man nerūpi“. Šis lipdukas populiarus ir dabar.

8. Galite neatsigauti nuo kultūrinio šoko

Jei priklausote kaukazietiškos kilmės žmonėms – daugelis Europos, Vakarų Azijos tautų, dalis Indijos ir Šaurės Afrika – tada vietiniai jus vadins „haoliais“. Ir jei užaugote su tradicinėmis Amerikos/Vakarų šalių vertybėmis, beveik garantuotai patirsite didelį kultūrinį šoką.

Nors Havajai yra viena iš Jungtinių Amerikos Valstijų, kultūriškai ji yra dar atokiau nei geografiškai. Pagalvokime: Havajų valstybingumo šventė (diena, kai Havajai tapo JAV valstija) niekada nešvenčiama ir/ar net nepripažįstama. Taip pat bet kokio lygio pareigūnų išrinkimas beveik visada susilaukia protestų, kadangi yra daug manančių, jog jie užima havajiečių vietas ir apskritai, kad Havajai buvo neteisėtai JAV aneksuoti.

Tad, kai peržengsite pasyvų/agresyvų antiamerikietišką požiūrį, turėsite aklimatizuotis prie socialinės kultūros, kuri grindžiama gražia Havajų vertybių sistema „Aloha“, priėmimu, ir „Ohana“ (šeima), bei derinama su stipria azijietiška įtaka, atnešusią įdomų pareigos, garbės suvokimą ir ypač didelį „spaudimą“ socialiniuose sluoksniuose.

Kai jau įveiksite ir tai, turėsite būti amžinai patenkinti tuo, kad rasinių mažumų atžvilgiu esate „žemasis žmogus ant totemo poliaus“. Havajuose visi yra mažumos, tačiau yra tam tikra tvarka. Havajiečiai yra viršuje, po jų eina kiti polineziečiai, paskui azijiečiai ir galiausiai haoliai.

Apibendrinant galima pasakyti, kad jei jūs galite susidoroti su antiamerikietiška, uždara visuomene, kuri apima viso Ramiojo vandenyno regiono kultūros vertybes, ir kur haoliai yra pačiame dugne, tada jums ten bus gerai.

Visgi, daugelis ir žemyninėje dalyje gyvenančių haolių to neištveria. Sugeba prie to pritapti ir gyventi tik tie, kurie suvokė tokios sistemos pranašumus: „Aloha“ dvasią, nematerialias vertybes, rasinės įvairovės grožį bei japonų samurajų garbės kodeksą.

9. Jūs visada būsite pašalietis

Nesvarbu net jei ir integruositės į Havajų kultūrą, jūs visada būsite „iš žemyno“, o jei dar haolis, juo labiau. Net nesvarbu jei susituoksite/vesite su „vietiniu/e“, ar buvote „hanai“ (įvaikintas), ar turėjote mišrių rasinių vaikų, padarėte Havajams nesuskaičiuojamai daug gero ir didžiąją dalį gyvenimo praleidote būtent čia. Vis tiek havajiečiams būsite „haolis iš žemyno“.

Skirtingai nuo žemyninės JAV dalies, kur būsite niujorkietis, kalifornietis, čikagietis ar koks nors kitas „-ietis“, Havajuose niekada nebūsite daugiau nei jų svečias. Vieninteliai žmonės, kurie jus vadins havajiečiais, bus tie, kurie šių dalykų visiškai nežinos.

Ir ką gi tai reiškia? Ogi tai, kad turėsite atsisakyti – kardinaliai atsisakyti – savo vakarietiškos kultūros, savojo aš ir priimti naująjį havajietiškąjį savąjį aš. Ir vis tiek vietiniams visada būsite svetimas.

10. Havajuose viskas brangu

Jei kažkas įkainotas pinigais, Havajuose tai kainuos brangiau, nei kad kitur. Čia nieko nėra pigaus. Net vietoje gaminamos prekės yra labai brangios. Vietinis gyvulių augintojas teigia, kad išgabenti veršelius iš Havajų į žemyną, ten juos užauginti ir tada juos pargabenti paskersti yra pigiau, nei juos auginti Havajuose.

Jei ko nors negalite įsigyti vietinėse parduotuvėse, turėsite tai atsisiųsti. „Amazon Prime“ narystė ir nemokamas prekių pristatymas į Havajus yra tikras išsigelbėjimas, tačiau ne viską galima įsigyti iš „Amazon“. Be to, didelė dalis „Amazon“ prekių nemokamai pristatoma tik į „kontinentines JAV dalis“, tad ir šiuo klausimu Havajams nepasisekė. O štai kiti užsakymai keliaus ilgai ir teks sumokėti visas prekių atsiuntimo išlaidas.

O kodėl daiktai Havajuose tokie brangūs? Ne todėl, kad viską reikia atgabenti, bet greičiau dėl keleto skirtingų faktorių, kurie ir sukelia kainas:

  • aukštos nekilnojamojo turto kainos – tai daro įtaką sandėliavimo ir mažmeninėms kainoms;
  • aukštos vyriausybės pridėtinės išlaidos – mokesčiai, reglamentai ir kt.;
  • maža konkurencija;

didesnės nei įprasta gabenimo išlaidos, atsiradusios dėl vadinamo „Jones’o“ akto. Pagal kurį reikalaujama, kad visas prekes iš žemyno į Havajus gabentų laivai su JAV vėliavą.

Havajų gyventojai prie šių kainų pripranta. Bet kai išvyksta į žemyninę dalį, jie supranta „rojaus mokestį“, kurį tenka susimokėti. Havajų turistams užtenka vienos kelionės į vietinę maisto prekių parduotuvę ar restoraną, kad patirtų šį kainų šoką, o vietiniams su tokiomis kainomis tenka gyventi nuolat.

11. Viskas labai perpildyta

Bet kas, kas tik Havajuose tampa nors kiek populiaru – tai iškart tampa perpildyta. Žmonės tiesiog užplūsta tas vietas. Ir galbūt Oahu mieste tai yra netgi dar pastebimiau, nei kitose salose, tačiau pagrindiniai principai yra panašūs.

Ieškote gero restorano? Turėsite palaukti valandą. Naujos prekės pristatymas? Eilės milžiniškos. Didelis koncertas mieste? Bilietų nelieka per valandą. Didelis išpardavimas vietiniame prekybos centre? Niekada nerasite laisvos vietos pastatyti automobiliui. Didelis renginys bet kurioje vietoje? Milžiniškos automobilių spūstys. Banglenčių renginys? Nepasieksite tos vietos. Ir šis fenomenas yra dėl keleto faktorių:

  • didelis gyventojų tankis;
  • maža įvairovė lemia didelę naujų dalykų paklausą;
  • kultūriškai yra priimtina ilgai stovėti ilgose eilėse.

Jei jums nepatinka ilgos eilės ir minios žmonių, tai Havajai jūsų nesužavės. Galbūt sunku tuo patikėti, bet vietiniai gyventojai stovi ilgose eilėse, kad galėtų trumpam patirti kokią nors linksmą pramogą.

Galima, žinoma, palaukti kol tas pamišimas praeis, tačiau trumpalaikiams renginiams, kaip koncertai, tokia strategija netinka. Tad iš turistų galima išgirsti ir tokį, patirtį Havajuose apibendrinantį verdiktą: „karšta, perpildyta žmonėmis ir brangu“.

12. Jokių kelionių keliais

Vienas iš paprastų ir žemyne gyvenančių žmonių puikiai suprantamų dalykų yra kelionės automobiliu. Pilnas kuro bakas, gera kompanija (ar dviese), muzika ir besikeičiantys vaizdai už lango.

Geriausias dalykas, kurį galėsite padaryti Havajuose, yra kelionė „aplink salą“. Ir kabutės čia yra ne veltui, nes dėl reljefo ypatumų jūs tikrai negalėsite apvažiuoti salos. Tad realybėje reiškia, kad tegalėsite per salą pervažiuoti pirmyn atgal ir viskas.

Pirmą kartą tai yra linksma, spalvinga ir vaizdinga. Bet tai yra tas pats kelias ir peizažas kiekvieną kartą, kai tik išsiruošite į tokią kelionę. Kad ir koks gražus vaizdas, ilgainiui jis jau taip nedžiugins. Tad mėgstantys ilgas keliones keliais, Havajuose jų tikrai pasiilgs.

Vis tiek norėtumėte gyventi Havajuose? Štai dar pora priežasčių, kodėl tai nėra geras sprendimas.

13. Aplankyti giminaičius žemyninėje dalyje yra labai brangu

2019-aisiais kelionė iš Havajų į San Franciską ir atgal kainuoja apie 600 JAV dolerius, o į Čikagą ar Niujorką 900 JAV dolerius. Tad 4 asmenų šeimai tokia kelionė kainuos nuo 2000 iki 3200 JAV dolerių. Plius, pridėkime 200 JAV dolerius už vieną naktį viešbutyje ir po 75 dolerius per dieną už automobilio nuomą ir dviejų savaičių atostogos žemyninėje dalyje atsieis maždaug 10 000 dolerių. Ir kalbame ne apie keliones į užsienį. Jei norėsime pakeliauti po kitas šalis ir žemynus, kaina gerokai šoktelės.

Apsilankymas pas giminaičius greičiausiai kainuos gerokai pigiau, nes pavyks išvengti kai kurių išlaidų. Žinoma, tai priklauso ir nuo to, kuriame pasaulio krašte bus jūsų giminaičiai.

Bet kuriuo atveju reikia suvokti, kad kelionės į žemyninę dalį kainuos ir kainuos brangiai. Kuo toliau, tuo rečiau pavyks keliauti pas giminaičius ir vieniems tai yra netgi privalumas, o kitiems – drasko širdį. Tačiau ilgainiui šis dalykas daugeliui tampa nepakeliamu.

14. Ir galiausiai – mažesnė maisto įvairovė

Havajų miestuose maisto įvairovė yra prastesnė, palyginus su panašaus dydžio miestais žemyninėje dalyje. Keista, bet šviežių vaisių pasirinkimas Havajuose taip pat nėra labai geras. Nors vietiniai tiekėjai pristato ananasus, bananus ir papajas, vaisiai retai būna prinokę arba jau yra pernokę.

Su restoranais taip pat yra bėdų. Havajuose yra didelis Centrinės Azijos virtuvės pasirinkimas, tačiau labai trūksta itališkos, graikiškos, meksikietiškos virtuvės, picų ir panašių dalykų. Ir net neverta bandyti vietoje labai populiarių patiekalų, kaip „Philly Cheesesteaks“, paprašyti itališko jautienos sumuštinio.

Jei jums patinka Azijos virtuvė ir jūros gėrybės (ypatingai sašimis – kąsnio dydžio žalios arba menkai termiškai apdorotos žuvies griežinėliai, patiekiami su sojų padažu, marinuotais imbierais, vasabiais ir japoniniais ridikais), tada būsite labai patenkinti. Bet didesnės įvairovės labai trūksta.

Verta skaityti! Verta skaityti!
(60)
Neverta skaityti!
(14)
Reitingas
(46)
Visi šio ciklo įrašai:
2021-05-15 ->
2019-10-19 ->
Ar tikrai Havajai yra rojus Žemėje? Už gražios išorės slepiasi kultūrinis šokas, skurdas bei milžiniškos kainos – „rojaus mokestį“ turi susimokėti visi (Video)
Komentarai (6)
Komentuoti gali tik registruoti vartotojai
Kiti tekstai, kuriuos parašė Darius Verbickas
Naujausi įrašai

Įdomiausi

Paros
65(5)
29(1)
23(0)
21(4)
19(0)
15(2)
15(5)
14(1)
12(2)
Savaitės
91(1)
80(0)
Mėnesio
111(22)
93(0)
83(5)