Mobili versija | Apie | Visos naujienos | RSS | Kontaktai | Paslaugos
 
Jūs esate čia: Pradžia » Visos temos » Mokslas » Geografija

Geopolitinis galvos skausmas – ar Taivanas yra Kinijos dalis, ar suvereni valstybė? Ir besikeičianti Lietuvos pozicija (Foto, Video)

2021-09-15 (10) Rekomenduoja   (42) Perskaitymai (165)
    Share
Tai straipsnis iš rašinių ciklo. Peržiūrėti ciklo turinį

Oficialus Taivano pavadinimas yra Kinijos Respublika (KR)... nesupainioti su žemynine Kinija, kurios oficialus pavadinimas yra Kinijos Liaudies Respublika (KLR). Taip, tai painu. Kaip ir visa Taivano istorija.

Taivanas yra sala, esanti rytinėje Kinijos žemyno pakrantėje. Jame gyvena 23,5 milijono žmonių.

Pagrindinės Taivano salos plotas yra 35 808 kvadratiniai kilometrai – 2/3 salos dominuoja kalnų masyvai rytuose, o likusį trečdalį sudaro lygumos vakaruose, kur sutelkta labai urbanizuota populiacija. Sostinė – Taipėjus.

Dabartinės Taivano vyriausybės šaknys prasidėjo žemyninėje Kinijoje (KLR), kai nugalėta nacionalistinė Chiang Kai-sheko vyriausybė 1949 m. pabėgo į Taivaną, pralaimėjusi Kinijos pilietinį karą komunistų partijai, kuri užėmė Kinijos žemyninę dalį.

Taigi, tai suformavo keistą geopolitinę situaciją, kai egzistuoja dvi Kinijos vyriausybės skirtingose teritorijose.

Iš rankų į rankas

Austronesiškai kalbantys Taivano vietinių tautų protėviai salą apgyvendino maždaug prieš 6000 metų.

XVII amžiuje, Hanų dinastijos laikais, prasidėjo didelė kinų imigracija į Vakarų Taivaną. 1683 m. sala buvo prijungta prie Kinijos imperijos, o 1895 m. po pirmojo Kinijos-Japonijos karo atiteko Japonijos imperijai.

 

1911 m. susikūrusi Kinijos Respublika, 1945 m. perėmė Taivano valdymą po Japonijos pasidavimo Antrojo pasauliniame kare.

Žemyninės Kinijos valdančioji partija Kuomintangas (Kinijos nacionalistų partija) pradėjo slopinti Taivano opoziciją ir politinius oponentus, kurie baigėsi 1947 m. vasario 28 d. incidentu – opozicijos sukilimu, kuris buvo žiauriai numalšintas (žuvo nuo 18 000 iki 28 000 žmonių).

Po sukilimo saloje  beveik keturis dešimtmečius buvo įvesta karo padėtis (panaikinta tik 1987 m.).

Devintojo dešimtmečio pabaigoje ir dešimtojo dešimtmečio pradžioje Taivanas iš vienos partijos autoritarinės karinės diktatūros perėjo prie daugiapartinės demokratijos su pusiau prezidentine sistema.

„Taivano stebuklas“

Septintojo dešimtmečio pradžioje Taivanas įžengė į spartaus ekonomikos augimo ir industrializacijos laikotarpį, vadinamą „Taivano stebuklu“.

 

Į eksportą orientuota Taivano pramonės ekonomika pagal nominalų BVP yra 21-oji pagal dydį pasaulyje. Saloje išvystyta plieno, mašinų, elektronikos ir chemijos pramonė.

Taivanas yra išsivysčiusi šalis, užimanti 15 vietą pagal BVP vienam gyventojui. Ji užima aukštą vietą pagal politines ir pilietines laisves, išsilavinimą ir sveikatos priežiūrą.

Ar Taivanas yra suvereni valstybė?

Taivano tarptautinė tapatybė yra dviprasmiška. Nuo 1949 m. žemyninė Kinija (KLR) reiškia pretenzijas į Taivaną.

Kadangi Kinija yra galinga pasaulio galia, ji reikalauja, kad jos prekybos partneriai nepripažintų Taivano vyriausybės. Šis reikalavimas yra žinomas kaip „vienos Kinijos politika“.

Atsižvelgiant į Kinijos prekybos dydį ir svarbą, JAV, JK, Japonija, Indija ir Australija diplomatiškai pripažįsta (bet nebūtinai pritaria) Kinijos pozicijai.

Būdama Jungtinių Tautų chartijos narė, iki 1971 m Kinijos Respublika (Taivanas) atstovavo Kinijai Jungtinėse Tautose. Tačiau nuo tada kitos JT narės balsavo už KLR pripažinimą vietoj Taivano.

 

Svarbu pažymėti, kad Taivanas turi savo vyriausybę, savo pasą (kurio KLR nepripažįsta) ir savo valiutą (naujasis Taivano doleris).

Paprasčiau tariant, tai atitinka suverenios valstybės apibrėžimą. Tačiau tik 14 iš 193 Jungtinių Tautų valstybių narių (taip pat Vatikanas, kuris nėra JT narys) yra oficialiai užmezgusios diplomatinius santykius su Taivanu. Ir vargu ar tai greitai pasikeis.

Tęsinys kitame puslapyje:

1 | 2
MTPC parengtą informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško VšĮ „Mokslo ir technologijų populiarinimo centras“ sutikimo draudžiama.
Verta skaityti! Verta skaityti!
(43)
Neverta skaityti!
(1)
Reitingas
(42)
Visi šio ciklo įrašai:
2021-10-13 ->
2021-09-15 ->
Geopolitinis galvos skausmas – ar Taivanas yra Kinijos dalis, ar suvereni valstybė? Ir besikeičianti Lietuvos pozicija (Foto, Video)
Komentarai (10)
Komentuoti gali tik registruoti vartotojai
Naujausi įrašai

Įdomiausi

Paros
56(0)
37(0)
31(0)
26(0)
24(0)
21(0)
20(0)
19(0)
15(9)
13(4)
Savaitės
93(1)
80(0)
70(5)
Mėnesio
93(0)
83(5)
78(6)