Mobili versija | Apie | Visos naujienos | RSS | Kontaktai | Paslaugos
 
Jūs esate čia: Pradžia » Visos temos » Mokslas » Geografija

Žadą atimantys vaizdai, kurių Lietuvoje nepamatysite: ką ir kodėl geologai tiria prie aktyvaus Islandijos ugnikalnio? (Video)

2021-09-24 (0) Rekomenduoja   (5) Perskaitymai (385)
    Share
Tai straipsnis iš rašinių ciklo. Peržiūrėti ciklo turinį

Šių metų kovo mėnesį išsiveržes Fagradalsfjalio ugnikalnis jau išmetė apie 142 mln. kubinių metrų lavos. Jis tapo ilgiausiai veikiančiu Islandijos ugnikalniu XXI amžiuje. Į Islandiją nuvykusi laidos „Mokslo sriuba“ kūrybinė komanda kviečia iš arčiau susipažinti su šiuo ugnikalniu ir Žemės gelmių paslaptimis.

Siekiant užtikrinti lankytojų saugumą virš ugnikalnio nuolat skraido sraigtasparniai, o geologai ima ir tiria lavos mėginius. „Kokia lavos sudėtis: kiek ten yra fluidinių medžiagų - tai labai svarbu, nes kuo daugiau tų lakių medžiagų, tuo situacija pavojingesnė, tai galėtų reikšti labai didelės teritorijos užnuodijimą“, - pasakoja VU geologas prof. Andrejus Spiridonovas. 

Šio aktyvaus ugnikalnio išmetamas CO2 dujų kiekis prilygsta maždaug trečdaliui visos Lietuvos išmetamam CO2 kiekiui Ir tai toli gražu ne pats didžiausias ugnikalnis. Fagradalsfjalio ugnikalnio išsiveržimas, pasak A. Spiridonovo, yra gana švelnus.

„Štai tas visas ošimas, girdimas fone, yra pasprunkančios dujos, išeinančios iš magmos. Kai lava kyla į viršų, tai gaunasi tarsi reaktyvinis variklis: labai didele galia suspaustos dujos plėšydamos ir į viršų mėtydamos lavą, veržiasi į atmosferą“, - iš įvykio vietos pasakoja A. Spiridonovas.

 

Daugiau degančių vaizdų, nuotykių ir patarimų keliaujantiems - laidos „Mokslo sriuba“ įraše:

Verta skaityti! Verta skaityti!
(5)
Neverta skaityti!
(0)
Reitingas
(5)
Visi šio ciklo įrašai:
2021-09-24 ->
Žadą atimantys vaizdai, kurių Lietuvoje nepamatysite: ką ir kodėl geologai tiria prie aktyvaus Islandijos ugnikalnio? (Video)
5
2021-09-20 ->
Komentarai (0)
Komentuoti gali tik registruoti vartotojai
Komentarų kol kas nėra. Pasidalinkite savo nuomone!
Naujausi įrašai

Įdomiausi

Paros
34(0)
32(4)
29(0)
26(0)
22(1)
18(1)
14(0)
Savaitės
90(1)
80(0)
77(6)
Mėnesio
111(22)
102(1)
92(0)
83(5)