Mobili versija | Apie | Visos naujienos | RSS | Kontaktai | Paslaugos
 
 
 

Geografiniai duomenys apie Žemę (Geografija | Mokslas)

Rodomi įrašai iš
visi straipsniai video
Archyvo rikiavimo ir rūšiavimo funkcijos
komentuojami skaitomiausi rekomenduojami naujausi
 
 
(62) 2012-12-04 60
Plokščios Žemės draugijos nariai tvirtina tikį, kad Žemė yra plokščia. Einat planetos paviršiumi iš tiesų atrodo, kad ji plokščia, taigi draugijos nariai visus tam prieštaraujančius įrodymus, pavyzdžiui, palydovines nuotraukas, kuriose matyti, kad Žemė – rutulys, vadina „apvalios Žemės sąmokslo“ išsigalvojimais, už kurių slypi NASA ir kitos vyriausybės agentūros.
(5) 2012-04-17 8
„Karščiausia vieta Žemėje“ dažniausiai tituluojama teritorija, plytinti į pietus nuo Libijos miesto El Azizijos. Ten kadaise buvo užfiksuota aukščiausia temperatūra Žemėje. Tačiau palydovinių stebėjimų duomenys byloja, jog karščio karūna turėtų priklausyti kitai vietovei. Maža to, karščiausia planetoje vieta kiekvienais metais gali būti vis kitoje teritorijoje.
(10) 2012-07-02 5
Per 20 metų pasaulyje: atsirado 1,5 mlrd. žmonių daugiau, vidutinė temperatūra Žemėje išaugo 4 laipsniais, miškų teritorija susitraukė 300 mln. hektarų (tai – už Argentiną didesnis plotas), anglies dvideginio išmetimas išaugo 36 proc. Ir tai – toli gražu ne viskas.
(11) 2012-05-09 0
… tai išeitų ne kažin kas. Nors maždaug 70 proc. Žemės dengia vanduo. Tačiau, lyginant su atmosfera ir Žemės rutulio skersmeniu, išeitų, jog mūsų planetą dengia plona vandens plėvelė. JAV atliktos Geologinės apžvalgos duomenimis, visą Žemės paviršiuje esantį vandenį būtų galima sutalpinti į 1,4 tūkst. km skersmens burbuliuką (Žemės skersmuo – 12 760 km).
(1) 2012-07-20 6
Atokiausias vandenyno taškas nuo sausumos, kaip nesunkiai galima numanyti, yra, žinoma, Ramiajame vandenyne, tiksliau – pietinėje jo dalyje. Jis vadinamas Nemo tašku – povandeninio laivo kapitono Nemo iš Žiulio Verno fantastinio romano „20 tūkst. mylių po vandeniu“ garbei. Nemo taškas žymi didžiulio menamo apskritimo centrą – tame apskritime nėra nė metro sausumos. Įdomu yra tai, jog šis apskritimas dydžiu prilygsta Šiaurės Amerikos kontinentui.
(3) 2012-02-13 0
Kartais atrodo, kad kai kurie mėnesiai praeina greičiau nei kiti, tačiau 2009 metų lapkritį tai nutiko iš tikrųjų.
(0) 2012-04-26 1
Žemė iš kosmoso atrodo tyra ir nepaliesta civilizacijos. Tačiau tik tada, kai žvelgi į apšviestąją jos pusę. Nakties sutemų gaubiamose Žemės teritorijose vaizdas iš kosmoso – kardinaliai kitoks. Trumpame filme „Antropocenas“ („Anthropocene“) pribloškiamai iliustruojama, kaip žmonija pakeitė gimtosios planetos veidą, nutiesdama sausumos, jūros ar oro kelius.
(0) 2012-06-25 0
JAV Geofizinės skysčių dinamikos laboratorijos prie Nacionalinės okeanų ir atmosferos administracijos mokslininkai sukūrė įspūdingą grafinę vizualizaciją, iliustruojančią Žemės pulsavimą, t. y., kaip per metus kinta planetos vandenynų temperatūra.
(0) 2012-02-21 1
Jeilio universiteto geofizikų naujausio tyrimo rezultatai byloja, jog po kelių šimtų milijonų metų Šiaurės ir Pietų Amerikos turėtų galutinai susilieti ir, judėdamos į šiaurę, susidurti su Eurazija. Taip gims naujas superkontinentas Amazija, aprėpsiantis didžiules šiaurės pusrutulio teritorijas, o jo centras sutaps su dabartiniu geografiniu šiauriniu Žemės ašigaliu.
(0) 2012-11-16 14
Rausvomis dulkėmis Atlanto link sūkuriuojanti Sachara, ciklonų nešamos sūrios okeanų mėlių druskos, žali didžiųjų gaisrų dūmai ir baltos sulfato dalelių driekanos iš ugnikalnių bei iškastiniu kuru maitinamų kaminų. Tai – tik eilinė įvairiais aerozoliais atmiešta mūsų planetos gyvenimo diena NASA superkompiuterio „Discover“ akimis.
(2) 2012-11-12 19
Žemės istorijoje būta ir tokio periodo. Nors – iš kurios pusės pažiūrėsi: kadaise Žemė buvo vienas nesibaigiantis, sausut sausutėlis rutulio formos kontinentas. Kaip Merkurijus, Mėnulis ar Marsas šiandien. Tačiau netruko ateiti ir kontinentų era.
(0) 2012-06-29 1
Santykinio neprieinamumo poliumi vadinamas taškas, kurį pasiekti sunku dėl to, kad jis vienodai nutolęs nuo bet kokių kelių. Būtent „Neprieinamumo poliumi“ rusai pavadino ir 1958 m. gruodžio 14 d. įrengtą stotį Antarktidoje, nes ši stotis yra labiausiai nutolusi nuo visų Antarktidos krantų, t. y. kelių, kuriais galima keliauti laivais.
(0) 2012-06-29 0
Yra Lietuvoje Varėnos rajonas, kurį kartais pavadiname savo šalčio poliumi, nors jis – ne Lietuvos šiaurėje, o pietuose. Tačiau temperatūra toje vietovėje toli gražu nepasiekia tų reikšmių, iki kurių nukrenta šalčiausių Žemės vietų temperatūra.
(8) 2012-02-01 0
Neseniai vykęs Marso zondo „Fobos-Grunt“ kritimas atkreipė dėmesį ir į kitą kosminę problemą – vis didėjantį Žemės orbitoje besisukančių šiukšlių kiekį. Bet ar tai reiškia, kad Žemės masė mažėja? Atsakymo ieškojo „BBC Radio 4“ laidos „More or Less“ rengėjai, į pagalbą pasitelkę Kembridžo universiteto akademikus.
(0) 2012-07-19 0
Žemė greičiau susiformavo karštesnėje, sausesnėje Saulės sistemos dalyje nei manyta anksčiau. Tai gali paaiškinti, kodėl mūsų planetoje vandens yra mažiau nei turėtų būti.