Mobili versija | Apie | Visos naujienos | RSS | Kontaktai | Paslaugos
 
Jūs esate čia: Pradžia » Visos temos » Mokslas » Įdomusis mokslas

10 įdomiausių savaitės mokslo naujienų (2018–06–11)

2018-06-11 (0) Rekomenduoja   (6) Perskaitymai (1637)
    Share
Tai straipsnis iš rašinių ciklo. Peržiūrėti ciklo turinį

6:
  Naminės bitės žino, kas yra nulis

Ne vien žmonės geba operuoti tokiomis abstrakčiomis matematikos koncepcijomis, kaip neegzistavimas. Naujas tyrimas rodo, kad bitės, kaip ir dar kelios gyvūnų rūšys, supranta, kad nulis yra mažiau, negu 1.

Delfinai, pilkosios afrikinės papūgos ir nežmoginiai primatai „nulio“ sąvoką supranta, tačiau tyrėjai apstulbo, kai paaiškėjo, kad šią koncepciją suvokia ir bitės, turinčios mažiau negu vieną milijoną neuronų – žmogaus smegenyse jų yra ~86 milijardai.
Mokslininkai paruošė dvi kortele, kuriuose buvo pavaizduotos simbolių, – pavyzdžiui trikampių ir apskritimų – rinkiniai. Tada, naudodami saldėsių atlygį, išdresavo grupę bičių rinktis kortelę su mažesniu simbolių skaičiumi. Tada bitėms buvo parodytos kortelės, kur viena buvo tuščia, o kitoje simbolių buvo. Bitės be jokio išankstinio dresiravimo dažniau skrido prie tuščios kortelės, taip parodydamos, kad supranta, jog „nulis“ yra skaičius, mažesnis už kitus.

www.livescience.com technologijos.lt

7:
  Senovinės jūros dugne aptikti seniausi pasaulyje pėdsakai

Nors nežinia, kokie konkrečiai gyvūnai paliko pirmuosius galūnių atspaudus mūsų planetoje, tačiau jie buvo įspausti prieš 551 – 541 milijonus metų ediakaro epochoje. Tai – šimtais milijonų metų anksčiau, nei po Žemę, maždaug prieš 245 milijonus metų, ėmė laigyti dinozaurai. Naujasis tyrimas rodo, kad gyvūnams primityvios „rankos“ ir „kojos“ išsivystė anksčiau, nei manyta.
Keistai atrodantį pėdsaką sudaro dvi eilės įspaudų. Pėdsakai rasti Dengying formacijoje Yangtze tarpeklio apylinkėse Kinijos pietuose.

www.livescience.com

8:
  Pinga anglies dvideginio išgavimas iš oro

Išmokę anglies dvideginį imti iš oro ir gaminti iš jo sintetinį kurą, turėtume puikų sprendimą kovai su klimato kaita: užuot skleidę vis daugiau iškastiniame kure užkonservuoto CO2, galėtume tas pačias CO2 molekules naudoti vėl ir vėl. Bet tokia technologija brangi — šviežiais duomenimis, viena tona taip išgauto CO2 kainuotų ~$600. Naują tyrimą pristatantys mokslininkai teigia, kad ši kaina gali nukristi iki mažiau nei $100 už toną — taip sintetinis kuras galėtų tapti realybe tokiose vietose, kaip Kalifornija, kur remiamas mažo anglies pėdsako kuras.
Esant tokiai CO2 išskyrimo iš oro kainai, sintetinis kuras kainuotų ~$1 už litrą.

www.sciencemag.orgtechnologijos.lt

9:
  Atkurti Apollo duomenys išsprendė 40 metų senumo „šylančio Mėnulio“ mįslę

Nuo 1971 iki 1977metų, Apolono programos mokslininkai, atlikdami eksperimentus Mėnulyje, pastebėjo, kad mūsų palydovo paviršius paslaptingai šyla. Bet 1974 ir naujesni duomenys pradingo, ir keistasis šiltėjimo fenomenas liko neišaiškintas.
Dabar Teksaso technikos universiteto tyrėjai tuos duomenis rado ir atkūrė – ir išsiaiškino, kad šiltėjimą sukėlė patys žmonės.

www.sciencealert.com

10:
  Mokslininkai atrado naują spermos dalį, galinčią paaiškinti nevaisingumą

Spermatozoidų reikalai pastaruoju metu liūdni – ejakuliato koncentracija mąžta, namų ūkyje naudojamos priemonės jiems kenkia, o dar mokslininkai sukūrė dirbtinę versiją, kuri vieną dieną gali pakeisti mažuosius mūsų draugus.
Lyg to dar nebūtų gana, spermatozoiduose atrasta visiškai nauja struktūra, kuri gali turėti įtakos viskam – nuo nevaisingumo iki persileidimų ir apsigimimų. Jei pamenate biologijos pamokas, gal prisimenate ir tai, kad centriolė yra ląstelės citoplazmos struktūra, padedanti ląstelei dalintis.
Toledo universiteto tyrėjai atrado, kad spermatozoiduose yra antra papildoma centriolė, pasižyminti keistomis savybėmis.
Kad susiformuotų centrosoma – ląstelės centras ir pagrindinė dalijimosi struktūra, dėl kurios ląstelei dalijantis, dukterinėse ląstelėse taisyklingai pasiskirsto chromosomos, – reikia dviejų centriolių. Kiaušinėlyje centriolės nėra, ir iki šiol buvo manoma, kad iš spermatozoido gauta centriolė pasidalija.
Tačiau paaiškėjo, kad ji visą laiką buvo prieš akis, tiesiog jos struktūra ir baltymų sudėtis visiškai skyrėsi nuo „įprastos“ centriolės ir mokslininkai jos nepastebėjo.

www.sciencealert.com


1 | 2
Verta skaityti! Verta skaityti!
(7)
Neverta skaityti!
(1)
Reitingas
(6)
Visi šio ciklo įrašai:
2019-01-14 ->
2019-01-07 ->
2018-12-31 ->
2018-12-18 ->
2018-12-10 ->
2018-12-03 ->
Komentarai (0)
Komentuoti gali tik registruoti vartotojai
Komentarų kol kas nėra. Pasidalinkite savo nuomone!
Naujausi įrašai
Su turiniu susijusios žymės:

Įdomiausi

Paros
67(5)
42(0)
23(1)
13(7)
13(0)
Savaitės
107(14)
76(0)
71(6)
63(1)
Mėnesio
156(0)
133(27)
125(0)
111(5)
110(0)