Mobili versija | Apie | Visos naujienos | RSS | Kontaktai | Paslaugos
 
Jūs esate čia: Pradžia » Visos temos » Mokslas » Įdomusis mokslas

10 įdomiausių savaitės mokslo naujienų (2018–10–22)

2018-10-22 (0) Rekomenduoja   (3) Perskaitymai (1557)
    Share
Tai straipsnis iš rašinių ciklo. Peržiūrėti ciklo turinį

6:
  Naujas tiranozauro dizainas

Dailininkų ir paleontologų komanda sukūrė, savo pačių teigimu, tiksliausią T.rex dinozauro atvaizdą. Jie naudojo naujausius tyrimų duomenis. Gautas putlus žvėris lygia oda, delikačiais dilbiais ir itin žemu svorio centru. Turbūt rimčiausias naujojo darbo pokytis — tiranozauras be plunksnų. Kai kurie ekspertai tvirtina, kad T. rex nieko panašaus neturėjo.

sauriangame.squarespace.com

7:
  Norvegijoje, vos pusmetrio gylyje po žeme rastas retas radinys


Norvegijoje, Østfoldo apskrities žemėse, didelės raiškos požeminiu radaru archeologai rado senovines vikingų kapines su daug gerai išsilaikiusių kapaviečių su burlaiviais.
Norvegijos vikingai dažnai būdavo laidojami su ladja, tad neretai ir aptinkamos. Tačiau dažniausiai jos būna blogos būklės – lig šiol Norvegijoje buvo aptikti vos trys gerai išsilaikę vikingų laivai.
Maždaug 20 metrų ilgio laivas rastas stulbinamai negiliai, vos 50 centimetrų gylyje, iškart po viršutiniu dirvos sluoksniu.
Jo išlikimas stebina juo labiau, kad kapavietę dengęs pilkapis buvo nuartas.
Tačiau žemutinė laivo dalis – kilis ir denio mediena – liko santykinai nepaliesta.
Nustatyti amžių sunku, bet kaimyninės kapavietės amžius – apie 1500 metų.
(NIKU)
Rastasis laivas tikrai svarbus istorijai, nes jį bus galima ištirti visomis moderniomis technologijomis.
Dabar laivas bus tiriamas neinvaziniais metodais, sudaromas skaitmeninis kapavietės, kapinių ir landšafto atvaizdas.
Tačiau, kai tyrimai bus baigti, norint sužinoti daugiau, gali tekti laivą ir iškasti.

www.sciencealert.com

8:
  Tabletė nuo ŽIV

Dėl plataus Sidnėjuje ir kitose Australijos dalyse atlikto tyrimo beprecedentiškai sumažėjo naujų ŽIV infekcijų atvejų. Lancet žurnale pasirodė preparato Truvada bandymo rezultatai.
Kompanijos Gilead Sciences gaminys padėjo sumažinti ŽIV infekcijų tarp gėjų ir biseksualų atvejų skaičių beveik trečdaliu. Testavimo metu ŽIV užsikrėtusių vyrų skaičius tapo mažiausiu nuo 1985 metų.
Truvada – iš karto kelių preparatų kombinacija: tenofoviro, dezoproksilo ir emtricitabino. Pradėjus bandymus Naujajame Pietų Velse ŽIV infekcija nustatyta 102 vyrams gėjams ir biseksualams. Metais anksčiau – 149. Gilead Sciences planuoja plačius preparato bandymus JAV. Tikimasi, juose dalyvaus ~180 tūkstančių žmonių.

ŽIV gydymo progreso per pastaruosius 15 metų įkvėptos JTO šalys, siekia baigti epidemiją iki 2030 metų. 2017 metais ŽIV užsikrėtusiųjų visame pasaulyje sumažėjoiki 1,8 mln. žmonių – tai žymus progresas, lyginant su dešimtuoju dešimtmečiu, kai kasmet užsikrėsdavo bent po 3 mln. kasmet. Per kitus penkis metus tokie vaistai kaip Truvada, gali tapti pagrindiniu ginklu kovoje su ŽIV.

www.thelancet.com

9:
  Anglies pluoštas gali kaupti energiją korpuse

Tyrėjai planuoja aparatus, kur didelę koruso dalį sudaro struktūrinės ličio jonų baterijos. Daugiafunkcinis anglies pluoštas gali tarnauti kaip baterijos elektrodas ir laikančiojo konstrukciaj. Tyrėjai kuria struktūrines ličio jonų baterijas, kuriose neigiami elektrodai gaminami iš anglies pluošto, teigiami – katodu padengto anglies pluošto.
Chalmerso technologijos universiteto (Švedija) atliktas tyrimas parodė, kad anglies pluoštas gali būti tiesiogiai kaupiančiais energiją baterijų elektrodais. Tai atveria naujus kelius struktūrinėms baterijoms, kur anglies pluoštas tampa energijos sistemos dalimi. Nauojant tokias daugiafunkcines medžiagas, galima smarkiai sumažinti orlaivių ir elektromobilių masę, o tai yra itin svarbus perėjimo prie elektros iššūkis.
Keleiviniai lėktuvai turi būti gerokai lengvesni, nei dabar, kad galėtų būti varomi elektra. Mažesnis svoris itin svarbus ir didinant elektromobilių nuvažiuojamą atstumą.
Kėbulas tada būtų ne vien apkrovą atlaikanti konstrukcija, bet ir baterija. Taip pat įmanoma anglies pluoštą naudoti ir kitais tikslais, tarkime, rinkti kinetinę energiją, jutikliams ar energijos ir duomenų perdavimui. Jei šios funkcijos būtų įgyvendintos automobilių ar lėktuvų korpusuose, svorį būtų galima sumažinti iki 50%.
Struktūrinės baterijos gal ir nebūtų tokios efektyvios kaip tradicinės baterijos, bet kadangi jos laikytų ir apkrovas, sisteminiu lygiu nauda gali būti itin didelė.
Dėl mažesnio struktūrinių baterijų energijos tankio jos būtų saugesnės už standartines baterijas, ypač dėl to, kad jose nebūtų jokių lakių medžiagų.

techxplore.com

10:
  Senovinis grafitis Pompėjo sunaikinimą nukėlė 2 mėnesiais

Istorikai seniai teigė, kad Romos imperijos Pompėjos miestą palaidojęs Vezuvijaus išsiveržimas įvyko 79 mūsų eros metų rugpjūčio 24 dieną. Tačiau kasinėjant griuvėsius aptikti įrašai medžo anglimi, verčiantys abejoti Plinijaus Jaunesniojo liudijimu paremta data. Įraše, tikriausiai padarytame, atliekant statybos renovaciją, užrašyta data, atitinkanti 79 metų spalio 17 dieną. Tai rodo, kad sprogimas įvyko netrukus, nes išsiveržimo pelenai apsaugojo užrašą. Dabar archeologai mano, kad išsiveržimas galėjo įvykti spalio 24 dieną.

www.sciencemag.org


1 | 2
Verta skaityti! Verta skaityti!
(3)
Neverta skaityti!
(0)
Reitingas
(3)
Visi šio ciklo įrašai:
2019-01-14 ->
2019-01-07 ->
2018-12-31 ->
2018-12-18 ->
2018-12-10 ->
2018-12-03 ->
Komentarai (0)
Komentuoti gali tik registruoti vartotojai
Komentarų kol kas nėra. Pasidalinkite savo nuomone!
Naujausi įrašai
Su turiniu susijusios žymės:

Įdomiausi

Paros
39(4)
31(0)
29(0)
28(0)
24(0)
24(0)
23(0)
20(0)
20(0)
Savaitės
86(0)
61(2)
60(0)
59(0)
Mėnesio
109(14)
109(9)
83(0)
75(0)