Mobili versija | Apie | Visos naujienos | RSS | Kontaktai | Paslaugos
 
Jūs esate čia: Pradžia » Visos temos » Mokslas » Įdomusis mokslas

„Vilniaus metrologijos centro“ laboratorijos vedėja papasakojo linksmas istorijas apie tai, kas nutinka darbe: kodėl į laboratorija ateina net iliuzionistai ir ką jie nori išmatuoti

2019-05-22 (0) Rekomenduoja   (9) Perskaitymai (440)
    Share

Metrologinių matavimų neišvengiama daugelyje sričių, nuo prekybos ir gamybos kontrolės, iki darbų saugos ar medicinos, nuo kai kurių prietaisų tikslumo dažnu atveju gali priklausyti ir mūsų sveikata. Tačiau „Vilniaus metrologijos centro“ (VMC) laboratorijos vadovė Evelina Lesutytė teigia, kad darbo rutiną laboratorijose paįvairina neįprasti klientai – savo magiškas skrybėles metrologinei patikrai kartais atveža ir iliuzionistai, rašoma pranešime.

Beveik prieš pusantro šimto metų, 1875 m. gegužės 20 d. buvo pasirašyta Metro konvencija – tuomet 17 šalių susitarė naudoti universalią matų sistemą. Šiuo metu konvenciją jau yra pasirašę daugiau nei pusšimtis šalių.

Prisiliečia prie magijos

VMC laboratorijos vadovė E. Lesutytė tikina, kad metrologija yra ypač daug kruopštumo ir atidumo reikalaujanti sritis, mat laboratorijose metrologai privalo užtikrinti tikslumą prietaisų, nuo kurių veikimo priklauso žmonių sveikata ar net gyvybė. Ji pateikė pavyzdį, kad dažnai tenka tikrinti dujų signalizatorius, kuriais galima laiku aptikti dujų nuotėkį uždarose patalpose.

Tačiau, anot E. Lesutytės, metrologų darbo rutiną praskaidrina neįprasti klientai, kuriems kartas nuo karto prireikia išmatuoti savo darbo įrankius.

„Pasirodo, daug tikslumo reikalauja iliuzionistų įrankiai – reikia patikrinti įvairių cilindrų, dėžių, kepurių, skarelių, kortų, ir panašių daiktų ilgį, plotį, svorį. Jeigu kas nors bus netikslu ir pasirodymo metu užstrigs, visas šou gali sugriūti“, – sako VMC specialistė ir juokaudama priduria, kad be metrologų patikėti magija būtų žymiai sunkiau.

Pagailo žuvyčių

VMC specialistams taip pat yra tekę tikrinti kalinių apyrankių svorį bei išmatavimus, kad jie atitiktų higienos reikalavimus, užtikrinti vienodą loterijos kamuoliukų skersmenį ir masę, tikrinti kasos čekių matmenis. Tačiau neabejotinai įdomiausias VMC metrologams į rankas patekęs prietaisas atkeliavo iš policijos komisariato.

„Policijos komisariatas atsiuntė oficialų raštą, kuriame prietaisas buvo apibūdintas kaip daiktų visuma, panaši į elektrinį žvejybos aparatą. Tai buvo nieko neprimenanti įvairių dėžių, pagaliukų ir laidų krūvelė. Buvo suimti brakonieriai, reikėjo pagrindo juos nubausti už neteisėtą aparato naudojimą.

Turėjome kalibruoti šią „daiktų visumą“ ir įvertinti, ar parametrai neviršija leidžiamų tokiems aparatams. Šią užduotį asmeniškai kuravo Metrologijos inspekcijos viršininkas, sakydamas: žuvyčių gaila, reikia jas apsaugoti“, – pasakoja E. Lesutytė.

Fiksuoja rekordus

Metrologijos specialistai į pagalbą pasitelkiami ir tada, kai fiksuojami įvairūs rekordai. Štai prieš dešimtmetį VMC metrologai dalyvavo matuojant didžiausią Lietuvoje kada nors iškeptą tortą. Tortas buvo kiek daugiau nei metro pločio ir 36 metrų ilgio – kaip keliolikos aukštų namas, svėrė daugiau nei pusantros tonos.

„Taip pat mūsų specialistai yra fiksavę didžiausios knygos rekordą. Tai buvo 184 puslapių knyga apie Salduvės piliakalnį. Knyga – 125 cm aukščio, 90 cm pločio, 25 cm storio ir 113,6 kg svorio leidinys, kuriam pernešti iš vienos vietos į kitą reikia keturių vyrų pastangų. Be savo įspūdingo dydžio knyga pasižymėjo ir neeiliniais puošybos elementais, neabejotinai pridėjusiais knygai masės – ant metalinių viršelių puikuojasi iš plieno lakštų iškarpyti ąžuolo lapai bei juodai baltas veršiuko kailis“, – pasakoja E. Lesutytė.

VMC specialistai prieš keletą metų taip pat užtikrino, kad bėgimo takelis tiksliai matuotų nubėgtą atstumą. Tuomet ultramaratoninkas Vaidas Žlabys nubėgo 100 km, taip pasiekdamas du Lietuvos rekordus – tolimiausią bėgimą ant bėgimo takelio ir greičiausiai įveiktą 100 km atstumą ant bėgimo takelio.

Pasitaiko kuriozų

Dėl savo darbo pobūdžio metrologai kartais patenka į keistas situacijas. „Vilniaus metrologijos centro“ atstovė E. Lesutytė sako, kad kartais centro specialistams tenka vykti prietaisų patikrą ar kalibravimą atlikti į kitus miestus, todėl reikia susirasti vietą, kur būtų galima šias metrologines procedūras atlikti.

„Sykį tikrinome mobilių telefoninių pokalbių laiko apskaitos sistemas. Su etalonu turėjome kiekviename mieste įsitaisyti kelioms valandoms kažkur, kur būtų normalios sąlygos bei elektra. Nusprendėme, kad tai daryti būtų patogiausia viešbutyje – konferencijų salytėje ar šiaip išnuomotame kambaryje.

Atvykstame kartu su kitu kolega vyru ir prašome kokios nors patalpos kelioms valandoms. Viešbučio registratūros darbuotoja standartiškai, paklausė, ar norėtume dviejų vienviečių kambarių su viengulėmis lovomis, o mes, net nesusimastydami, atsakėme: „Ne, mums užtenka tik vieno kambario ir lovos net nereikia, svarbu, kad būtų stalas“, – pasakojo E. Lesutytė.

Ji sako, kad kuriozai tuo nesibaigė, mat po savaitės tas pats metrologas į tą patį viešbutį atvažiavo tikrinti jau kito operatoriaus apskaitos sistemos, tačiau jau su kita kolege metrologe ir vėl paprašė lygiai to paties – vieno kambario be lovos.

„Viešbučio darbuotojos žvilgsnį nesunku įsivaizduoti“, – juokiasi VMC specialistė.

Tai yra pranešimas spaudai - pateiktos informacijos redakcija neredaguoja, o už pranešimo turinį atsako jį paskelbę autoriai.
Verta skaityti! Verta skaityti!
(10)
Neverta skaityti!
(1)
Reitingas
(9)
Komentarai (0)
Komentuoti gali tik registruoti vartotojai
Komentarų kol kas nėra. Pasidalinkite savo nuomone!
Naujausi įrašai

Įdomiausi

Paros
35(0)
23(0)
22(5)
19(0)
13(0)
12(0)
12(2)
Savaitės
172(1)
106(1)
101(20)
71(0)
70(2)
Mėnesio
128(0)
124(0)
114(32)
106(1)
102(17)