Mobili versija | Apie | Visos naujienos | RSS | Kontaktai | Paslaugos
 
Jūs esate čia: Pradžia » Visos temos » Mokslas » Įdomusis mokslas

Mokslininkai sugalvojo kaip pigiai pagaminti sudėtingus trimačius medicininius jutiklius

2019-10-17 (0) Rekomenduoja   (8) Perskaitymai (403)
    Share

Šį medicininį jutiklį įkvėpė tradicinis japonų popieriaus menas.

Šis jutiklis gali išmatuoti peties sąnario judrumą
©Tyrimo autorių nuotrauka.

Maxas Shteinas kartą griuvo nuo dviračio ir susilaužė raktikaulį. Trauma buvo labai skausminga - raktikaulio lūžiai visada sukelia didelį skausmą, kuris tęsiasi viso gijimo ir reabilitacijos metu. Shteinas, kuris dabar yra žinomas mokslininkas, prisimena, kaip gydytojai specialiais matlankiais matavo jo peties judesio amplitudę.

Šie matavimai buvo ne tik skausmingi - tai juk neišvengiama - bet ir labai netikslūs. Todėl dabar Shteinas su kolegomis iš Mičigano universiteto kuria elektroninius jutiklius, kurie peties judesių amplitudę gali išmatuoti kur kas tiksliau, greičiau ir sukeldami mažiau skausmo.

Kiekvieno žmogaus kūnas yra šiek tiek skirtingas. Jei jutikliai būtų kuriami individualiai, jie būtų labai brangūs. Todėl mokslininkai įkvėpimo ieškojo senoviniame japonų popieriaus karpymo ir lankstymo mene kirigami. Trumpai tariant, kirigami meistrai plokščią popieriaus lapą paverčia trimatėmis figūromis.

Kirigami meistro sukurta Šv. Pauliaus katedra.
©Bharath Kishore (CC BY-SA 2.0) | commons.wikimedia.org

Shteinas su doktorante Erin Evke sukūrė apvalų jutiklį, sukuriamą lazeriu pjaustant specialaus plastiko lakštą. Šis jutiklis per akimirką pavirsta trimačia forma, kuri gerai priglunda prie bet kurio žmogaus peties ar kito sąnario. Aišku, plastiko forma yra tik dalis jutiklio konstrukcijos. Likusią dalį sudaro patys elektroniniai tempimo sensoriai, kurie yra sukalibruoti taip, kad leistų labai tiksliai išmatuoti sąnario judesius. Geriausia tai, kad gaminant masiniu būdu šių jutiklių kaina nukristų iki maždaug 10 dolerių.

Mokslininkai teigia, kad tokie jutikliai padėtų ne tik traumų ar įvairių sąnarius paveikiančių ligų kamuojamiems žmonėms. Juos taip pat galėtų naudoti sportininkai. Šie jutikliai būtų lengvai pritaikomi prie bet kurios kūno dalies, o prireikus juos būtų galima gaminti ir pagal atskiro sportininko poreikius.

Verta skaityti! Verta skaityti!
(8)
Neverta skaityti!
(0)
Reitingas
(8)
Komentarai (0)
Komentuoti gali tik registruoti vartotojai
Komentarų kol kas nėra. Pasidalinkite savo nuomone!
Naujausi įrašai

Įdomiausi

Paros
62(7)
43(7)
40(1)
36(1)
24(0)
24(3)
23(0)
22(0)
18(1)
17(7)
Savaitės
105(1)
88(4)
88(0)
Mėnesio
150(27)
147(12)
142(22)
106(0)
101(19)