Mobili versija | Apie | Visos naujienos | RSS | Kontaktai | Paslaugos
 
Jūs esate čia: Pradžia » Visos temos » Mokslas » Įdomusis mokslas

№ulinio paciento medžioklė: kur prasidėjo koronaviruso protrūkis?

2020-04-04 (16) Rekomenduoja   (20) Perskaitymai (440)
    Share

Daugėja duomenų, rodančių, kad covid-19 protrūkis prasidėjo ne gruodį Uhano jūros gėrybių turguje. Kilmės išsiaiškinimas galėtų padėti užkirsti kelią naujiems protrūkiams.

Pasauliui kovojant su covid-19 pandemija, vis dar neaišku, kaip ir kada virusas persikėlė į žmones? Suabejota idėja, kad tai nutiko gruodį Uhano jūros gėrybių turguje, ir dabar tyrėjai stengiasi nustatyti tikrąjį infekcijos šaltinį. Tikimasi, kad šios žinos galėtų padėti užkirsti kelią naujoms koronaviruso pandemijoms.

Remiantis sausį publikuota pirmųjų 41 covid-19 pacientų studija (The Lancet, doi.org/ggjfnn), pirmasis covid-19 susirgo vyras, kuriam simptomai pasireiškė 2019 metų gruodžio 1 dieną. Kitaip nei dauguma ankstyvųjų atvejų, su Uhano gyvūnų turgumi jis ryšių neturėjo.

Nuo tada niekas negalėjo užtikrintai pasakyti, kur užsikrėtė virusu ir net ar jei buvo pirmieji užsikrėtę. Kita sausį atlikta covid-19 pirmųjų 425 atvejų analizė, kurią atliko Kinijos užkrečiamų ligų kontrolės ir prevencijos centras ir Kinijos nacionalinė sveikatos komisija, pirmąjį patvirtintą atvejį savaite pavėlino iki gruodžio 8 dienos.

Bet vėlesni duomenys teikia užuominų, kad protrūkis veikiausiai prasidėjo ne gruodį, bet dar anksčiau. Virusų genomų analizė rodo, kad virusas peršoko iš gyvūnų į žmones lapkritį (The Lancet, doi.org/ggp6gz), bet tai galėjo nutikti netgi jau rugsėjo gale (Journal of Medical Virology, doi.org/ggjvv8).

Tai dera su South China Morning Post pranešimu apie Kinijos vyriausybės dokumentus, kuriuose spėjama, kad anksčiausia covid-19 auka galėjo tapti 55 metų amžiaus žmogus iš Hubei provincijos, virusu užsikrėtęs lapkričio 17 dieną.

Apie pirmuosius atvejus gruodį pranešė Uhano gydytojai, naudojantys sekimo protokolą, skirtą aptikti nežinomų priežasčių pneumonijas. Ši sistema įrengta po 2002-2003 metų SARS protrūkio, siekiant aptikti naujus virusus.

Iš to New Scientist daro išvadą, kad pirmosios Kinijos valdžios pastangos identifikuoti covid-19 atvejus buvo sutelktos tik į žmones, sergančius virusine pneumonija, turinčius atsekamus ryšius ar kontaktus su Huanan turgumi.

Toks susitelkimas į pneumoniją gali reikšti, kad daugybė lengvesnių atvejų buvo nepastebėti. Iki gruodžio užkratas jau tikriausiai buvo pasklidęs už Uhano. Šešių covid-19 virusu užsikrėtusių vaikų atvejo tyrimas padėjo aptikti mergaitę, kuriai simptomai išsivystė sausio 2 dieną (NEJM, doi.org/ggpxpr). Ji ir jos šeima gyvena Yangxin, daugiau nei už 150 kilometrų nuo Uhano. Nė vienas iš jų mėnesį iki mergaitės ligos nebuvo išvykęs už rajono ribų, ir tyrėjams nepavyko nustatyti, kaip ji užsikrėtė.

Vienas paaiškinimas galėtų būti, kad virusas iš gyvūnų į žmones peršoko ne kartą. Manoma, šikšnosparniai yra covid-19 viruso rezervuarai, bet Richardas Kockas iš Karališkojo veterinarijos koledžo Londone sako, kad juo užsikrėsti, atsitiktinai susidūrus su šikšnosparniu – menkai tikėtina. Įtikinamesnis scenarijus, kad kitas gyvūnas galėjo tapti tarpininku, sustiprinusiu virusą ir suteikusiu galimybę jam bandymų ir klaidų metodu užkrėsti daug, sako jis.

„Naujų virusų atsiradimo rizika labai sustiprėjo. Turime su tuo tvarkytis”

Panašu, covid-19 virusas gali užkrėsti įvairius nešiotojus – laboratoriniai tyrimai parodė, kad jie gali užkrėsti rezus makakas ir naminius šeškus. Buvo iškelta idėja, kad tarpiniais šeimininkais galėjo tapti Javos skujuočiai, kadangi jų koronavirusai panašūs į covid-19 virusą. Kol kas genetinė analizė rodo, kad skujuočių virusai daugiau nei 90 procentų atitinka covid-19 virusą, bet nė vienas nėra pakankamai panašus, kad galėtų būti tiesioginiu prekursoriumi (Current Biology, doi.org/dqsk).

Huanano turgaus vaidmuo, virusui persikeliant į žmones dabar nėra toks užtikrintas. „Nelaimei, dauguma Huanano jūros gėrybių turgaus bandinių buvo sunaikinta,“ apgailestauja Shan-Lu Liu iš Ohio valstijos universiteto.

„Išlieka galimybė, kad į jūros gėrybių turgų infekcija pateko iš užsikrėtusių darbuotojų, o ne iš gyvūno,“ sako Benjaminas Cowlingas iš Hong Kongo universiteto.

Be to, šis turgus yra vienas iš 400 Uhano turgų. „Jei yra virusu užkrėstų gyvūnų-tarpininkų populiacija, kuria aprūpinami 400 turgų, be to, tiekiamų tiesiogiai į restoranus, yra labai didelė galimybė užkrato peršokimui,“ sako Kock.

Dabar, kai dėl žmonių užsikrėtimo nuo žmonių virusas pasklido visame pasaulyje, kai kas mano, kad nulinio paciento – pirmojo užsikrėtusio asmens – paieškos yra nesvarbios. „Iš tiesų, dabartinėje epidemijos stadijoje protrūkio pradžios šaltinio paieškos nėra esminis tikslas,“ sako Julien Riou iš Berno universiteto Šveicarijoje.

Bet Kockas pabrėžia, kad rasti protrūkio šaltinį – itin svarbu, ypač turint omenyje, kad nuo 2002 metų atsirado trys koronavirusai – SARS, MERS ir covid-19. „Vertinant evoliuciniais terminais, tai yra mikrosekundės,“ sako jis. „Naujų virusų atsiradimo rizika labai sustiprėjo. Turime su tuo tvarkytis.“

Daugiau sužinojus apie įvykius, sukėlusius covid-19 sukeliančio viruso persikėlimą į žmones, gali padėti išsiaiškinti, kaip galima būtų užkirsti tam kelią, pažymi Cowlingas.

Jau greitai Kinijoje prekyba laukiniais gyvūnais turėtų būti uždrausta.

Gyvūnų išsaugotojų organizacijų žiniomis, dėl koronaviruso krizės Kinijos paskelbtas draudimas valgyti ir prekiauti laukiniais gyvūnais per artimiausius tris mėnesius gali tapti įstatymu – ir, kitaip nei ankstesniais atvejais, jis gali tapti nuolatiniu.

Šalies valdžia vasario gale paskelbė, kad po to, kai įrodymai atvedė į skerdienos turgų Uhane, kaip į galima vietą, kur covid-19 persimetė nuo gyvūnų žmonėms, buvo uždrausta valgyti laukinius gyvūnus – nors tokia ligos kilmė dabar kvestionuojama

Anksčiau visame pasaulyje panašūs draudimai baigdavosi kartu su epidemijomis. Tačiau Aili Kang iš Laukinės gyvybės išsaugojimo draugijos (Wildlife Conservation Society – WCS) sako, kad iš pokalbių su partneriais Kinijoje supratusi, kad per kelis mėnesius tokie draudimai bus įteisinti. Tai labai svarbu ir būtų visai kito lygio prekybos laukiniais gyvūnais draudimui, koks buvo po 2003 SARS epidemijos, kai įstatymas nebuvo sukurtas.

„Visiškai neabejoju, kad tai išties vandenskyros linija ir paradigmos poslinkis. Kelio atgal nėra. Per dvylika savaičių pasaulis visiškai pasikeitė,” sako jis.

Adam Vaughan
www.newscientist.com

Donna Lu
www.newscientist.com

Verta skaityti! Verta skaityti!
(22)
Neverta skaityti!
(2)
Reitingas
(20)
Komentarai (16)
Komentuoti gali tik registruoti vartotojai
Naujausi įrašai

Įdomiausi

Paros
28(0)
24(0)
24(2)
23(5)
20(2)
16(0)
12(1)
12(6)
11(0)
11(2)
Savaitės
81(7)
76(1)
71(0)
59(0)
Mėnesio
157(13)
152(16)
109(2)
100(35)