Mobili versija | Apie | Visos naujienos | RSS | Kontaktai | Paslaugos
 
Jūs esate čia: Pradžia » Visos temos » Mokslas » Įdomusis mokslas

Mokslininkai: medinis peilis gali būti net 3 kartus aštresnis už plieninį - kaip jiems tai pavyko?

2021-10-21 (1) Rekomenduoja   (28) Perskaitymai (110)
    Share

Mediena yra nuostabi natūrali medžiaga ir iš jos jau tūkstančius metų gaminami ir virtuvės įrankiai. Valgymo lazdelės, pjaustymo lentelės, šaukštai ir daugybė kitų įrankių gali būti gaminami iš medienos. O kaip peiliai Marilando universiteto mokslininkų dėka iš medienos jau greitai galėsime gaminti ir peilius.

Medinių peilių jau yra. Vienkartiniai peiliai gali būti gaminami iš medienos. Jie nėra labai geri, bet svarbiausia tai, kad jie beveik nieko nekainuoja ir minimaliai žaloja gamtą. Aišku, labiausiai erzinanti vienkartinių peilių savybė yra tai, kad jie nėra aštrūs. Jei norite aštraus peilio savo jautienos kepsniui, neišvengiamai turite ieškoti plieno.

Tvirtumą medienai suteikia celiuliozės pluoštas, kuris sudaro 40-50 % viso medienos turinio. Natūrali celiuliozė iš tikrųjų yra tvirtesnė už daugybę populiarių polimerų ir kitų sintetinių medžiagų. Tačiau mediena nėra labai kieta, nes likusią jos dalį sudaro ligninas ir kitos medžiagos, kurios yra reikalingos medžio funkcionavimui arba celiuliozės pluošto išlaikymui krūvoje. Taigi, mokslininkai tiesiog nusprendė pašalinti visas silpniausias medienos struktūros dalis ir pasilikti celiuliozę.

Iš pradžių mokslininkai pasitelkę anksčiau ištobulintus metodus pašalino dalį lignino, kuris tarsi klijai laiko celiuliozės pluoštą. Stiklo ir anglies pluoštai irgi yra labai lankstūs, bet tampa kieti, kai yra apliejami derva. Taip apdorota mediena yra minkšta kaip kempinė. Ją mokslininkai suslėgė karštu presu, kuris išspaudė visą vandenį ir suplojo celiuliozės pluoštą į krūvą.

Gauta medžiaga - labai kieta mediena. Tiksliau - 23 kartus kietesnė nei buvo prieš šį cheminį procesą. Tai reiškia, kad elastingumą praradusi mediena greičiau lūžtų, bet iš jos mokslininkai sėkmingai pagamino peilį. Dėl pluoštinės medienos struktūros, gautas peilis buvo net 3 kartus aštresnis už įprastus nerūdijančio plieno stalo peilius. Vidutiniškai keptas jautienos kepsnys jam pasidavė labai lengvai.

 

Iš kietintos medienos mokslininkai pagamino ir vinių. Jos lengvai lindo į medį ir buvo tokios pat aštrios kaip ir plieninės vinys.

Ar mediena gali pakeisti plieną ir keramiką? Na, tikrai ne visur. Bet iš kietintos medienos būtų galima gaminti bent jau kai kuriuos virtuvinius įrankius, vinis, baldų tvirtinimo detales.

Verta skaityti! Verta skaityti!
(30)
Neverta skaityti!
(2)
Reitingas
(28)
Komentarai (1)
Komentuoti gali tik registruoti vartotojai
Naujausi įrašai

Įdomiausi

Paros
56(0)
37(0)
31(0)
26(0)
24(0)
21(0)
20(0)
19(0)
15(9)
13(4)
Savaitės
93(1)
80(0)
70(5)
Mėnesio
93(0)
83(5)
78(6)