Mobili versija | Apie | Visos naujienos | RSS | Kontaktai | Paslaugos
 
Jūs esate čia: Pradžia » Visos temos » Mokslas » Įdomusis mokslas

Pagaliau surastas Mikalojaus Koperniko kapas

2008-11-21 (4) Rekomenduoja   (5) Perskaitymai (110)
    Share

Genetikai, naudodamiesi dviejų plaukų sruoga ir dantimi, atliko kruopščius DNR testus ir pagaliau užbaigė du šimtmečius trukusias Mikalojaus Koperniko kapo paieškas.

Mikalojus Kopernikas (lenk. Mikołaj Kopernik) gimė 1473 m. vasario 19 d., mirė – 1543 m. gegužės 24 d. Tai buvo iškilus Prūsijos astronomas, matematikas ir ekonomistas, paskelbęs heliocentrinę Saulės sistemos teoriją. Ši teorija, teigianti, kad Žemė sukasi aplink Saulę, paneigė tuo metu įsigalėjusią geocentrinę teoriją, teigusią, kad Žemė yra Visatos centras. Galima tik įsivaizduoti, kiek jam prireikė drąsos tokiam žingsniui padaryti.

Mikalojus Kopernikas ypač domėjosi astronomija. Po ilgų dangaus kūnų stebėjimų ir skaičiavimų jis padarė išvadą, kad Žemė sukasi aplink savo ašį, Mėnulis sukasi aplink Žemę, o Žemė ir kitos planetos kartu su savo palydovais sukasi aplink Saulę. Mikalojus Kopernikas knygoje „Apie dangaus sferų sukimąsi“ paneigė buvusią teoriją, kad Žemė yra Visatos centras. Knygoje, dedikuotoje popiežiui, jis detaliai aprašė savo teoriją ir pagrindė ją pavyzdžiais. 1616 m. knyga Bažnyčios buvo uždrausta – įtraukta į Vatikano draudžiamų knygų sąrašą.

Dėl šios teorijos Kopernikas turėjo daug rūpesčių su inkvizicija, o jo teismų procesai tapo apipinti įvairiomis būtomis ir nebūtomis legendomis. Iki pat šių dienų Koperniko vardas tapo bažnyčios ir mokslo priešpriešos simboliu, nors iš tikro visas inkvizicijos procesas buvo kur kas sudėtingesnis tiek politiniu, tiek religiniu aspektu.

Prieš trejus metus Baltijos pajūrio miesto Fromborko katedroje archeologai surado 70-mečio vyro palaikus – buvo įtariama, kad jie priklauso M. Kopernikui, kuris ilgus metus buvo Fromborko katedros kanauninkas. Gerai išsilaikiusi kaukolė padėjo rekonstruoti didžiojo astronomo veidą, kuris buvo labai panašus į turimus M. Koperniko atvaizdus, tačiau iki šiol mokslininkai nebuvo 100 proc. tikri.

Sensacingą žinią patvirtinantys genetiniai tyrimai tapo įmanomi, kai vienoje iš švedų Upsalos universitete saugomų, kažkada garsiajam astronomui priklausiusių knygų buvo rastas jo plaukas. Atlikti genetiniai tyrimai patvirtino, kad M. Koperniko, XVI amžiuje gyvenusio astronomo, kapas tikrai yra Lenkijoje.

Identifikaciją atliko Upsalos universiteto mokslininkai. 2010 m., kai bus įtvirtinti visi tyrimai, bus surengtos iškilmingos oficialios M. Koperniko laidotuvės Fromborko katedroje.

Verta skaityti! Verta skaityti!
(7)
Neverta skaityti!
(0)
Reitingas
(5)
Komentarai (4)
Komentuoti gali tik registruoti vartotojai
Naujausi įrašai

Įdomiausi

Paros
34(0)
24(0)
22(0)
21(0)
20(1)
15(0)
13(0)
Savaitės
112(0)
57(0)
Mėnesio
178(16)
136(21)
129(2)
94(0)
90(0)