Mobili versija | Apie | Visos naujienos | RSS | Kontaktai | Paslaugos
 
Jūs esate čia: Pradžia » Visos temos » Mokslas » Istorija ir archeologija

Čingischano sūnus Ugedėjus - nedaug kam žinomas užkariautojas, kuris galėjo užimti Europą

2018-10-18 (0) Rekomenduoja   (0) Perskaitymai (385)
    Share

Po puikiai žinomo Mongolijos valdovo Čingischano mirties, jo vietą užėmė jo sūnus Ugedėjus. Jis buvo trečiasis sūnus ir po tėvo mirties 1229 m. tęsė jo pradėtą imperijos ekspansiją. Jam valdant, mongolai sunaikino Dzin dinastiją ir pradėjo karą su Song dinastija.

Be to, valdant Ugedėjui, mongolai pirmą kartą sukilo prieš Korėją, Persijoje įtvirtino savo valdžią, o Rusijos stepės ir Rytų Europa taip pat buvo užkariauta. Vakarų Europą nuo mongolų išgelbėjo tik netikėta Ugedėjaus mirties 1241 m.

Ankstyvasis Činigischano sūnaus gyvenimas

Ugedėjus gimė apie 1186 m. ir buvo trečiasis Čingischano sūnus. Jo mama – Bortė Khatun buvo pirmoji jo tėvo žmona. Sakoma, kad Ugedėjus buvo mylimiausias tėvo sūnus ir dėl to jam atiteko Kagano titulas po jo mirties, nors prie to galėjo prisidėti ir jo nesantaika su kitais broliais – Jochiu ir Chagatajumi.

Prieš pradedant invaziją į Chorezmšachajų imperiją, Čingischanas sukvietė savo šeimą ir nusprendė išrinkti savo įpėdinį. Vyriausias sūnus Jochis tikėjosi, kad jam atiteks garbė pratęsti tėvo darbus, bet Chagatajus su tuo nesutiko ir kaip įpėdinį pasiūlė Ugedėjų. Čingischanas su pasiūlymu sutiko.

Pirmieji Ugedėjaus užkariavimai

Ugedėjus buvo žinomas kaip geras kariuomenės vadas ir kartu su tėvu dalyvavo Dzin dinastijos nugriovime ir invazijoje į Chorezmšachajų imperiją. Manoma, kad jam buvo leista vadovauti apgulčiai vien dėl to, kad kiti broliai neturėjo tiek daug karinės patirties kaip jis. Galiausiai miestas buvo užimtas ir sugriautas.

Čingischanas mirė 1227 m. ir Tolujus, jo jauniausias sūnus, valdė keletą metų iki kol Ugedėjus buvo paskelbtas naujuoju Mongolijos imperijos Kaganu. Ugedėjus buvo charizmatiškas žmogus ir tai jam padėjo išlaikyti valdžią ir vienybę imperijoje po tėvo mirties. Ugedėjus taip pat mokėjo taktiškai nukreipti armijas į savo priešus ir taip plėsti imperiją.

Ugedėjus – didysis Kaganas

Dzin dinastija po ilgio kariavimo su mongolais žlugo 1234 m., nors puldinėjimai buvo pradėti 1211 m. Vėliau, kadangi šiaurinę Kinijos dalį kontroliavo mongolai, Ugedėjus susitelkė ties Song dinastija. Puldinėti juos pradėta 1235 m., o baigta 1279 m., keletas dešimtmečių po Ugedėjaus mirties. Jam valdant buvo pradėti ir pirmieji Korėjos puldinėjimai, tačiau kaip ir karas su Song dinastija, jie, pasibaigė su Ugedėjaus mirtimi.

Jei žvelgtume gylyn į Vakarus, tai Ugedėjus ir toliau puldinėjo Persiją siųsdamas savo generolą Chomaqan, kad atliktų reikiamus darbus. Tuo tarpu armija, vadovaujama Batu, Jochi sūnaus, žygiavo link Rusijos kunigaikštystės. 1240 m. Kijevą užėmė mongolai, o rusai pasidavė. Lydimi pergalių mongolai ir toliau užiminėjo Europą ir planavo užkariauti viską iki „Didžiosios jūros“ – Atlanto vandenyno.

Kaip Didysis Kaganas mirė

1241 m. gruodį mongolai jau buvo pasiruošę pulti Vakarų Europą, tačiau... Ugedėjus netikėtai, po ilgo gėrimo, mirė.

Kai jo vadovai žygiavę link Vienos apie tai sužinojo – apsisuko ir grįžo namo. Yra spekuliacijų, kad jei Ugedėjus nebūtų miręs – mongolai būtų užkariavę visą Europą. Be to, tai buvo toliausiai į vakarus kiek ši tauta nukeliavo. Ugedėjaus darbus tęsė jo sūnus Gujukas, kuris tapo Didžiuoju Kaganu po penkerių metų kai mirė Ugedėjaus našlė Turakina Khatun.

Parengta pagal ancient-origins.com

Verta skaityti! Verta skaityti!
(8)
Neverta skaityti!
(8)
Reitingas
(0)
Komentarai (0)
Komentuoti gali tik registruoti vartotojai
Komentarų kol kas nėra. Pasidalinkite savo nuomone!
Naujausi įrašai

Įdomiausi

Paros
50(0)
31(6)
31(1)
23(4)
17(3)
15(0)
15(0)
13(0)
13(0)
Savaitės
77(3)
70(0)
69(1)
62(0)
60(0)
Mėnesio
232(8)
111(3)
108(12)
106(26)
105(0)