Mobili versija | Apie | Visos naujienos | RSS | Kontaktai | Paslaugos
 
Jūs esate čia: Pradžia » Visos temos » Mokslas » Istorija ir archeologija

Kaip Amazonės gentys džiovindavo galvą: reikėdavo nuimti galvą nuo kaklo, nudirti odą, užsiūti burną bei šnerves, o tada prasidėdavo virimas

2019-08-26 (0) Rekomenduoja   (2) Perskaitymai (55)
    Share

Ekvadoro mokslininkai tiria mumifikuotą Amazonės kario kaukolę, tikėdamiesi atskleisti makabriškos priešispaninėje kultūroje paplitusios galvų džiovinimo praktikos paslaptis. Manoma, kad džiovinta galva, vadinama „tsanta“, yra šuarų – vietinės Ekvadoro genties – palikimas. Mumifikuota galva kone šimtą metų buvo laikoma Vatikane, o 2017 m. sugrąžinta Ekvadorui.

Apie šį priešispaninėje kultūroje vyravusį paprotį vis dar ne viskas yra žinoma.

Norint gauti „tsantą“, reikėjo atlikti unikalų mumifikavimo procesą.

Pasak tyrėjų, visų pirma reikėdavo nuimti galvą nuo kaklo, nudirti odą ir užsiūti burną bei šnerves. Tam, kad nupjauta galva susitrauktų, ją reikėdavo išvirti – taip ji gerokai sumažėdavo. Tada ji buvo džiovinama apdėjus karštais akmenimis ir smėliu, kuriuo galva po to buvo aplipdoma, kad išliktų žmogaus bruožai.

Tyrėjai, atliekantys mumifikuotos galvos išsaugojimo darbus, paėmė jos DNR mėginius, vėliau „tsanta“ bus eksponuojama Pumapungo“ muziejuje.

Nėra nurodyta, koks tikslus mumifikuotos galvos amžius.

„Su dideliu nusivylimu yra tekę stebėti, kaip „tsantos“ – Pietų Amerikos, kai kurios konkrečiai Ekvadoro paveldo objektai – yra parduodamos aukcionuose tarptautinės bendruomenės akivaizdoje. Taigi, yra daug pavojų, egzistuoja juodoji kultūros paveldo rinka, su kuria visi turime kovoti“, – teigia Nacionalinio kultūros paveldo instituto direktorius Joaquinas Moscoso.

Archeologai mano, kad kumščio dydžio mumifikuota galva buvo šuarų genties karo trofėjus. Tikėta, kad išdžiovintoje galvoje išlieka sugauta kritusiųjų dvasia.

Verta skaityti! Verta skaityti!
(3)
Neverta skaityti!
(1)
Reitingas
(2)
Komentarai (0)
Komentuoti gali tik registruoti vartotojai
Komentarų kol kas nėra. Pasidalinkite savo nuomone!
Naujausi įrašai

Įdomiausi

Paros
36(0)
32(4)
22(0)
20(3)
20(0)
19(2)
18(0)
13(0)
12(1)
Savaitės
64(1)
60(0)
55(7)
Mėnesio
144(36)
121(25)
119(14)
103(8)